11 Ayın Sultanı Ramazan Yaklaşıyor

11 ayın Sultanı Ramazan'da pek çok belediye, iftar ve sahur vaktini haber vermek üzere atılan Ramazan topunun yerine ses bombası kullanacak. Sakarya'daki havai fişek fabrikası, belediyelerin talep ettiği ses bombalarını üretmek için harıl harıl çalışıyor. Fabrika ramazan ayı için 30 bin ses bombası üretecek.
Fabrika Havai Fişek Fabrikası 


Osmanlı'dan günümüze iftar ve sahur vaktinde gelenek haline gelen Ramazan topu, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini ses bombasına bırakıyor. Geleneği eski döküm savaş toplarıyla sürdüren belediyeler, artık kullanımı kolay, güvenli ve ucuz olan ses bombalarını tercih ediyor. Ramazan toplarının yerini alan ses bombalarını üretildiği Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası, belediyelerin taleplerini yetiştirebilmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Ses bombaları kadın işçiler tarafından yapılıyor.

Fabrikanın Genel Müdürü Yaşar Coşkun, 15 yıldır Ramazan ayı için ses bombası ürettiklerini söyledi. Ses bombalarının daha güvenli olduğu gerekçesiyle tercih edildiğini kaydeden Coşkun, ' Eski savaş topları tehlikeli olduğu için onun yerine atımı kolay, tehlikesiz olan ses bombaları tercih ediliyor. Belediyeler Ramazan'da iftar ve sahur vaktini haber vermek için kullanıyor. Parça tesiri olmadığı ve gökyüzünde patladığı için kullanıcıya zarar vermiyor. Ses bombaları rampalı. Yere konuluyor. Fitilini ateşlemeniz yeterli. Ateşlendikten sonra havai fişekte olduğu gibi belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra patlıyor. Top kadar da ses çıkartıyor. Sesi 3 kilometreden duyuluyor. ' dedi.

Ses bombalarının üretimine başladıklarını ifade eden Coşkun, talebin oldukça fazla olduğunu dile getirdi. Geçen yıl 30 bin adet üretim yaptıklarını belirten Coşkun, şunları dedi: ' Bu yılda 30 bin adet üreteceğiz. Ses bombalarını belediyeler kullanıyor. Talepler Ramazan'dan 15 gün önce başlıyor, Ramazan'a kadar devam ediyor. Türkiye'nin her yerine gönderiyoruz. Üretimi 15 gün içinde bitireceğiz. '

Bu arada ses bombaları geçen yıl 12 liradan satılmıştı.
10 Haziran 2012 Pazar günü yayınlandı