Beyaz Gazete Ana Sayfa
Video Ana Sayfa
WebTV
Ekonomi
Sezonu yeni bitiren balıkçılar başka meslek arayışında
Güncel Videolar «geri 1 ileri»
Genişlet Işıklar Sitene Ekle
22 Nisan 2021 Perşembe günü yayınlandı
 Sezonu yeni bitiren balıkçılar başka meslek arayışında

Sezonu yeni bitiren balıkçılar başka meslek arayışında

Balıkçı Arslanbezer'den görüntüler

Balık Sezonu Alamut Düşünür Saldırı Yaz Mevsimi 

-Balık tezgahından görüntüler
-Müşteriden görüntüler
-Sırasıyla Arslanbenzer ve Şahin'in konuşması
-detaylar

( ESKİŞEHİR -ÖZEL)- Tezgâhlarını ikiye bölen Eskişehir’deki balıkçılar, bir yanda tatlı su balıkları, diğer yanda sebze, meyve satacak- Geçimlerini temin etmek için yaz sezonunda balığı, sebzeyi ve meyveyi bir arada yürütmeye çalışıyorlar ESKİŞEHİR

- 1 Eylül tarihinde başlayan sezonları 15 Nisan tarihinde son bulan balıkçılar, tezgâhlarını ikiye bölüp bir yanda balıkçılığa diğer yandan ise manav olarak işlerine devam etmeye hazırlanıyor. 2020-2021 yılı balık sezonu sona erdi. Korona virüs gölgesinde geçiren sezonda yoğun ilgi gören balıkçılar, şimdi ise ana mesleği olan balıkçılığın yanı sıra başka mesleğe yöneliyor. Eskişehir’deki balıkçılar, sezon boyunca balıklarla dolduran tezgâhlarını artık ikiye böldü. Bir yandan yaz mevsiminde çıkan tatlı su balıklarını satmayı hedefleyen balıkçılar; diğer yanı ise sebze, meyve gibi günlük ürünleri için hazırladı. “Başka bir şeyler arayışına girdik” Balıkçı Selahattin Arslanbenzer, sezonun kapanmasından sonraki günlerinde neler yapacağı anlattı. Arslanbenzer, “Nisanın 15’inde avlanma yasağına girildiği için büyük gemileri karaya çektiler. Şuanda küçük kayıklarla birlikte ufak tefek de olsa balık tezgâhları devam etmektedir. Ama bu balıkçılara yetmiyor. Çünkü günlük az satıldığı için başka bir şeyler arayışına girdik. Mesela meyve, sebze gibi ürünleri satacağız. Yaz sezonunda balığı, sebzeyi ve meyveyi bir arada yürütmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
“Geçtiğimiz sezon balıklar çok pahalıydı” Dünyayı etkileyen korona virüs nedeniyle devam eden kısıtlamalar gölgesinde geçiren geçmiş sezonunu değerlendiren Arslanbenzer, balıklar pahalıya satıldığı söyledi.

Balıkçı Arslanbenzer, “Balık sezonu açıldığı zaman çok güzel bir beklentimiz vardı. Hamsinin, palamutun o zamanlarda çok çıktığını ve bu şekilde devam edeceğini düşünürken palamut balığı bir ay geçmeden kesti. Hamsi balığı da azalmaya başladı.
Balıkta altın yılını yaşayamadık. Balık bu sene çok pahalıydı. Korona virüs nedeniyle millet bir panik halindeydi. Sanki yiyecek bulamayacakmış gibi saldırıyorlardı. Bu sebepten dolayı satış iki katına çıkmıştı. Geçen seneki satışlardan yasak olmasına rağmen yasağın başladığı tarihten itibaren güzel işler de yaptık. Ama bu sene millet eskisi gibi saldırmıyor. Bundan dolayı şu anda yüzde 50, yüzde 60 işlerimiz düştü” şeklinde konuştu.
“Büyük rağbet olmaz ama yine de balıklar satılacak” Eskişehir Çarşı Balık Pazarında bulunan diğer bir balıkçı Muharrem Şahin ise, durumu şöyle özetledi: “Şimdi tezgâhlarımızı ikiye böldük. Bundan sonra balığın yanında meyvede satacağız. Nisandan eylüle kadar meyve satarız. Erik, kiraz, çilek, karpuz, kavun, domates ve biber gibi balığımızın yanında bu ürünleri satarız. Bunun yanı sıra tatlı su balıklarımız ve deniz balıklarımız da gelir. Balığa da bir yandan devam ederiz. Balığa kışın ki gibi büyük rağbet olmaz ama yine de tezgâhımızda çeşitli balığımız bulunur. Fiyatlarda biraz oynama olur. Sezon bittiği ve büyük kayıklar çekildiği için fiyatlarda yükselme olur. Korona virüs çıktığı zaman insanlar balığa çok talep gösterdiler. Yazın bile olsa vatandaşımız balık yiyorlardı. Ama şuan biraz yavaşlamış durumda.”


HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı