FZK Mühendislik AŞ Tanıtım Töreni - Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın - ANKARA

- FZK Mühendislik AŞ Tanıtım Töreni - Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın konuşması - Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir'in konuşması - FZK Mühendislik AŞ Genel Müdürü Eyüp Anlaş'ın konuşmasıFZK Mühendislik AŞ Tanıtım Töreni - Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın: - "Türk bankacılık sistemi reel sektörle iş ortaklarıyla yeni tanışıyor. Katılım bankacılığından beklenen birlikte iş yapabilme kültürüdür" - "Türkiye'nin en çok problem yaşadığı katma değeri yüksek teknoloji ağırlıklı işleri yapabilir hale gelmemiz lazım. Bu cari açığı yönetme konusunda da son derece önemli" - Ziraat Katılım Genel Müdürü Özdemir: - "Türkiye'de daha önce de katılım bankaları tarafından kar - zarar ortaklıkları yapılmıştı ancak Ziraat Katılım ile Fikssan AŞ'nin bir araya gelerek oluşturdukları FZK Mühendislik, sanayi alanında, sermaye ortaklığına dayalı olarak tesis edilen daha önce örneği görülmemiş bir model olacak"ANKARA (AA) - Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Ziraat Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Türk bankacılık sisteminin reel sektörle yeni tanıştığını belirterek, "Katılım bankacılığından beklenen birlikte iş yapabilme kültürüdür." dedi.
Aydın, Ziraat Katılım Bankası tarafından "ortak yatırım modeli" uygulanarak kurulan FZK Mühendislik ve Sinai Yatırımlar AŞ'nin tanıtımı dolayısıyla Marriott Otel'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Ziraat Bankası olarak geçmişte sadece kamuyu finanse ettiklerini ancak günümüzde kamu ödeme garantili proje finansmanına da başladıklarını söyledi.

Bu yeniliğin kamunun iyi yönetilmesiyle ortaya çıktığına işaret eden Aydın, "Türk bankacılık sistemi reel sektörle iş ortaklarıyla yeni tanışıyor. Katılım bankacılığından beklenen birlikte iş yapabilme kültürüdür. Türkiye'nin en çok problem yaşadığı katma değeri yüksek teknoloji ağırlıklı işleri yapabilir hale gelmemiz lazım. Bu cari açığı yönetme konusunda da son derece önemli." diye konuştu.
- "Reel sektöre 18 milyar lira finansman desteği"Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir de Ziraat Katılımın kurulduğu günden bugüne kadar reel sektörü büyütmek için çalıştığını kaydetti.
Bankanın, Türkiye genelindeki 67 şube ve bine yakın personelle hizmet verdiğini aktaran Özdemir, aktif büyüklüklerinin 15 milyar lirayı aştığını dile getirdi.Özdemir, bankanın bugüne kadar reel sektöre 18 milyar lira finansman desteği sağladığına dikkati çekerek, "Bugün bankamızla savunma sanayisi, raylı sistemler gibi endüstriyel alanlarda hizmet veren Fikssan Fikstür Sanayi ve Ticaret AŞ arasında yüzde 50 - 50 ortaklı FZK Mühendislik ve Sinai Yatırımlar AŞ kurulmuştur." ifadesini kullandı.FZK Mühendislik'in ana konusunun savunma sanayisi, otomotiv, demiryolu sektörlerinin ihtiyaç duyduğu kalıp, fikstür ve nihai ürünlerin üretimi olacağını belirten Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:"FZK'nin yönetim kurulu başkanı bankamızdan, genel müdürü Fikssan AŞ'den, mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı da yine bankamız tarafından atanacaktır. Yeni işler ve ihaleler FZK tarafından üstlenilecek, bankamız finansman desteğinin yanı sıra kurumsallaşma konusunda rehberlik edecektir. Hedeflere ulaşıldıktan sonra bankamız hisselerini FZK'ye veya sermaye piyasalarına arz ederek projeden çıkabilecektir. Türkiye'de daha önce de katılım bankaları tarafından kar - zarar ortaklıkları yapılmıştı ancak Ziraat Katılım ile Fikssan AŞ'nin bir araya gelerek oluşturdukları FZK Mühendislik, sanayi alanında, sermaye ortaklığına dayalı olarak tesis edilen daha önce örneği görülmemiş bir model olacak."FZK Mühendislik AŞ Genel Müdürü Eyüp Anlaş da firmanın, yerli sanayi ve milli ürün yelpazesini geliştirmede önemli atılımlar yapacağını bildirdi.Ortaklardan Fikssan Fikstür firmasının Türkiye'nin ilk fikstür imalatçısı olarak 44 yıl önce kurulduğunu anımsatan Anlaş, şirketin savunma sanayisi sektöründe TAI ve Aselsan gibi köklü kuruluşlar için ürün imalatı yaptığını söyledi.

Anlaş, FZK olarak dijital çağın gerektirdiği sanayi kümelenmelerini ve bilimsel çalışmaları destekleyeceklerini belirterek, "FKZ Mühendislik'in ülkemizin 2023 ve sonrasındaki hedeflerine emin adımlarla yürümesi ve bu hedefleri mümkün olduğu kadar ülke kaynaklarıyla sağlaması için elinden gelen tüm özverili çalışmayı yapacağına emin olabilirsiniz." diye konuştu.

Raylı Sistem Müdür Yardımcısı Savunma Sanayi Piyasalar Bankacılık 

27 Mart 2018 Salı günü yayınlandı