Çiçek mezatlarında Sevgililer Günü hareketliliği - YALOVA

- Yalova mezarından satış anından görüntüler - 14 Şubat'a hazır çiçeklerden görüntüler - Kooperatifin Yalova Şubesi ziraat mühendislerinden Onur Ateş'in konuşması - Kocaeli'den mezata gelen Gönül Gülenç'in konuşması - Yalova lı çiçekçi Tolga Yayık'ın konuşması - Genel detaylarYALOVA (AA) - ERHAN ERDOĞAN - Kesme çiçek üretiminde söz sahibi kentlerden Yalova 'da, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde çiçek mezatlarında hareketlilik yaşanıyor.Türkiye genelinde 18 şubesi ve 6 bin üyesi bulunan Sınırlı Sorumlu Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin Yalova 'daki mezatında satışlar günde ortalama 2,5 kat arttı.Kooperatifin Yalova Şubesi ziraat mühendislerinden Onur Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üretici odaklı bir kooperatif olduklarını, ürünlerin son tüketiciye ulaştırılması için ülke genelinde 18 noktada esnafa yönelik mezatlar düzenlediklerini belirtti.
Ateş, açık artırma usulüyle yapılan satışlarda Sevgililer Günü dolayısıyla hareketlilik yaşandığını vurgulayarak, "Normal günlerde Yalova Şubesi olarak 100 koli ortalamayla satış yaparken bugün 250 kolilere çıktık. Diğer mezatlarımızda da öyle. Sevgililer Günü olsun, Anneler Günü olsun mezatlarımızda yoğunluk yaşanan günler." dedi.
Talebin fiyatları artırdığına işaret eden Ateş, şunları kaydetti:"En çok gül ilgi görüyor. Lilyum, antoryum, şebboy, gerbera da ilgi gören çiçeklerden Bu dönemlerde gül fiyatları artıyor. Burada 2 kalem ürün aynı anda satışa çıkar. Bu da bir kalemde 20 adet gül var, 40 gül demek. Normal günlerde kalemi 60 - 70 liraya giderken şu anda kalemi 150 lirayı geçti."Ateş, yoğunluklu üretim bölgelerinin Yalova , Antalya, Mersin ve Adana olduğunu ancak Türkiye'nin birçok kentinden üreticilerin ürünleri mezatlara ulaştırdığını kaydetti.
- Esnafın tercihi Yalova 'daki mezatKocaeli'den mezata gelen Gönül Gülenç, İzmit mezatı yerine Yalova 'yı tercih ettiğini belirterek, "Dükkanım Gölcük'te. Sevgiler Günü nedeniyle buraya çiçek almaya geldim. Yalova mezatını tercih ettim. Çünkü üretici burada. Temiz mal buraya geliyor. Bizim oraya hep dökük mallar geliyor." ifadelerini kullandı.Bursa'nın Orhangazi ilçesinde çiçekçi dükkanı bulunan Esra Eşiyok ise 20 yıldır çiçekçilik yaptığını hatırlatarak, "Buradaki mezatı tercih etmemin sebebi, çok daha fazla çeşit olması. Şu anda yavaş yavaş bir hareketlilik var piyasada. O gün daha yoğun olmasını bekliyoruz. Mezat durumuna göre, ortalama gül fiyatı piyasada şu anda 10 - 20 lira arasında değişebiliyor." dedi.
Yalova lı çiçekçi Tolga Yayık da Sevgililer Günü nedeniyle fiyatların artmasının normal olduğunu ifade ederek, "Türkiye'deki gül üretiminin yeterli gelmemesi nedeniyle ithalat yapılıyor. Hollanda'dan, Kenya'dan gül geliyor. Bu da avro, dolar üzerinden gelince bize pahalıya mal oluyor. Biz de bunu müşteriye aksettirdiğimiz için diyorlar ki; '5 - 7 liraya gülü satarken neden 10 liraya, 15 liraya satıyorsunuz.' Biz de zaten mezatlardan açık artırma usulüyle alıyoruz." görüşünü aktardı.
Kooperatif Muhabir Dolar Toryum Açık Artırma 

12 Şubat 2018 Pazartesi günü yayınlandı