Antakya Künefesi Avrupa yolunda

Görüntü dökümü
Parmak Astronomi Yabancı Turist Uluslararası Künefe 

-Közde Künefe yapımı
-Künefinin hazırlanışı
-Künefenin tepsiye basılması
-Künefenin közde pişirilmesi
-Fatih Uzunparmak röp
-Ahmet sevinç röp
-Künefe yiyenler röp
-Hikmet çinçin röp
-Künefe detay

( HATAY )- Antakya künefesi, Avrupa Birliği marka tescili almak için başvuru yapıldı HATAY

- Hatay’ın Antakya ilçesine gelen yerli ve yabancı turistlerin gözde yöresel lezzeti olan Antakya künefesi için Avrupa Birliği'ne marka tescili başvurusu yapıldı. Kente gelen yerli ve yabancı turistlere geleneksel közde künefe lezzeti sunan Fatih Uzunparmak, Antakya künefesinin közde yapıldığı zaman daha lezzetli olduğunu ifade etti.
Çocuk yaşta Babasıyla birlikte közde künefe yaptıklarını belirten Uzunparmak,”Hatay’a gelen yerli ve yabancı konukların ilk tatmak istedikleri lezzet künefe bizler de eski usul künefe yaparak burada Hatay’ın tanıtımına katkı sunuyoruz”dedi.
Hatay’da künefecilik yapan Ahmet sevinç, Antakya’nın Gastronomi şehri olmasının önemine dikkat çekerek, ” Şuan bilindiği üzere zaten Antakya denilince direk akla künefe geliyor. Gastronomi şehri olmamızın hakikaten çok büyük bir avantajı var. genellikle yemeklerimiz, mezelerimiz tabi bunlardan sonra da olmazsa olmaz künefemiz tabi. bizim Antakya künefe işini yapan çok insan var, hepsinin eline sağlık. hepside güzel yapıyordur. Ama başka Antep'te de, Urfa'da da künefe diye çıkan şeyler var. tabi onlarda güzel yapmaya çalışıyorlar ama Antakya'nın özelliği künefedir. Antep'in baklavadır mesela ve her şehrin kendine özel, kendine şahsi tatlıları yemekleri vardır ama bizim Antakya'mızın özellikle kadınlarının annelerimizin evlerde yaptığı yemekler bambaşkadır. Oruğumuzdan, aşurumuzden, bumbarımızdan, uzun çarşımızda tepsi kebabımızdan bunlar hakikaten de Antakya'mızın Gastronomi şehri olmasında on ikiden vurdular diye düşünüyoruz. bunda biz Antakya'lı esnaf olarak Antakya'lılar olarak iyi değerlendirmeyi düşünüyoruz”dedi.
Yaklaşık 4 yıl önce coğrafi işaret belgesi almaya hak kazanan Antakya'nın künefesi için şimdi de Avrupa 'da marka tescili alınması için çalışmalar yürütülüyor. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya künefesinin 4 yıl önce coğrafi işaret belgesi almasıyla ulusal anlamda markalaşma sürecini tamamladığını söyledi.

Bu süreçte Antakya künefesinin doğru üretim ve tüketimi için esnafın çalışmalarını disiplin altına almaya çalıştıklarını kaydeden Çinçin,”Antakya için künefe çok büyük bir hazine. Bundan yeterince yararlanmaya ve yöremizin tanıtımını yapmaya çalışıyoruz. Antakya künefesi, ülkemizdeki tescilinin 4. yılını doldurdu, biz tescilden sonra kendi üreticimize eğittik, doğru üretimler sağladık. Şimdi uluslararası arenaya çıkıyoruz. Böylece Antakya künefesinin Avrupa ülkelerine de tanıtımını sağlayacağız ve ürünümüzü daha çok sanayileştirip dünyaya ihraç etmeye çalışacağız”dedi.

30 Aralık 2017 Cumartesi günü yayınlandı