2013 Audi S6 Test Sürüşü

Bir senelik boşluğun ardından Audi S6, 2013 için yeni şasisi, yakıt anlamında daha verimli motoru ve Audi ' nin son teknolojileriyle geliştirmiş bir araba dolusu ayrıcalık ile bomba gibi geliyor!
Audi Mercedes Starbucks Google Son Dizisi 


Audi firması, 2013 Audi S6 modeli ile S-ekipmanlı tasarımlarını yeniden düzenleyerek BMW M modellerinin saf performansı ile Mercedes-Benz firmasının geliştirilmiş AMG tasarımlarının yarışında geride kalmayacak. Bu yarışta Audi ' ye güven verecek en belirgin donanımlar ise yüksek performans için üretilmiş motoru, hava süspansiyonları, geliştirilmiş frenleri ve yüksek performans tekerleri. Tüm bu teçhizatı, beklenenin çok daha üstünde bir başarı ile yenilenen tasarıma eklersek, heyecanlanmamız gayet normal olacaktır.

Yeni, çift turbolu 4.0 litrelik V8, önceki modelde kullanılan doğal soluklu V10 ' un yerini alıyor. Bu daha az beygir gücü anlamına gelsede, biraz daha fazla torku da beraberinde getiriyor: 420 beygir ve 548 Nm tork. Aktarım ise çift debriyajlı yedi vitesli otomatik manuel transmisyon ile gerçekleştirilirken dört çeker sürüş modu standart olacak.

Yeni S6, eski meslektaşına oranla biraz kilo almış gibi görünüyor; toplam ağırlıkta 58,5 kg artış var. Ancak eklenen ekstra elektronik aksamları ve sürüş desteklerini göz önünde bulundurursak, araçta gereksiz ve sıradışı bir ağırlık artışı olduğunu söyleyemeyiz. %20 alüminyumdan oluşan gövde, aracın toplam ağırlığını aşağı çekerken motoru daha geride barındıran şasi, yeni S6 ' ya virajlarda daha yüksek yol tutuşu kazandırıyor.

Audi ' nin açıklamalarına göre 2013 Audi S6 ' nın 0 ile 100 km/h arasında ki hızlanma süresi 4.8 saniyeden daha az. Bu istatistik, yeni aracın V10 sahibi önceki modelden tam 1 saniye daha çabuk olduğunu gözler önüne seriyor. Bu çabuklaştırılmış hızlanma ile 4.0 litrelik motor ayrıca gelişmiş bir yakıt tasarruf sistemine sahip.

S6, Audi ' nin “S” modellerine verdiği konforun ve diğer performans yeniliklerinin izlerini de taşıyor. Bu yeniliklere örnek olarak adaptif havalı spor süspansiyonlar, 19 ve 20 inç jantlar, adaptif cruise control, çarpışma öncesi ikazı, şerit değiştirme uyarısı ve gece görüşü gibi sürüş destek sistemleri gösterilebilir. Çarpıcı bir Bang & Olufsen ses sistemi, adaptif LED ön farlar, 360 derecelik kamera görüşüne sahip park asistanı ve masajlı koltuklar da opsiyonlar arasında bulunuyor. Araçta WiFi yönlendirici opsiyonu, dokunmatik ekranlı navigasyon ve el ayzısı tanıma sistemi bile mevcut.

Sizinde anlayabileceğiniz gibi 2013 Audi S6; BMW 5 Serisi, Jaguar XF ve Mercedes-Benz E-Serisi gibi V8 sahibi rakipleriyle başa çıkabilmek için çok iyi donatılmış. Özetle, yeni S6 ' ya oldukça saygı duyuyoruz ve orta boy lüks bir sport sedana sahip olmak istersek onu ilk tercihler arasında görüyoruz! 2013 Audi S6, en dişli rakipleriyle performans, teknoloji ve tasarım konusunda aynı seviyede.

S6 test edildi.

Gövde Tasarımları, Versiyonlar ve Opsiyonlar

2013 Audi S6, sadece ' Prestige ' etiketiyle sunulacak olan orta boy bir süper spor sedan.

Standart özelliklerin arasında 19 inçlik jantlar, adaptif xenon ön farlar, adaptif hava süspansiyonu, elektrikli sunroof, anahtarsız kontak, ısıtmalı ve otomatik karartmalı yan aynalar, geri görüşlü park asistanı, garaj kapısı açıcı, Audi Drive Select, elmas dikişli deri döşeme, gerçek dişbudak aksanları, 12 yollu elektrikli ısıtmalı ön spor koltuklar, sürüş hafızası seçenekleri, ayarlanabilir direksiyon, dört bölmeli otomatik klima kontrolü, navigasyon sistemi, Bluetooth bağlantısı, Audi Connect Internet entegrasyonu, CD/DVD çalarlı Bose ses sistemi, HD radyo ve USB/iPod girişi bulunuyor.

S6 için seçenekler birçok paketi kapsıyor. Yenilik paketi, adaptif cruise control (dur ve git fonksiyonlarıyla), otomatik açılır kapanır yan aynalar, gece görüşü asistanı, ön cama görüntü yansıtma sistemi, Audi önsezi sistemi ile kör nokta ve şerit değiştirme uyarıcılarını içeriyor. Sürüş Desteği paketi ise adaptif cruise, kör nokta uyarıcısı, otomatik katlanır aynalar ve önsezi sistemini kapsıyor. Konforlu Oturak paketinde de çok hatlı ve havalandırmalı ön koltukların yanı sıra masaj fonksiyonu, yolcu hafıza ayarları ve elmas dikişlerin yok edilmesini bulunuyor. Son olarak Soğuk Hava paketinden bahsetmek gerekirse, bu tercih usutmalı arka koltuk ve ısıtmalı direksiyon seçenekleri sunuyor.

Kişisel seçimlerde vurgulanması gereken noktalar olarak 20 inç boyutunda jantlar, LED ön farlar, arka güneşlik, arka koltuk yan hava yastıkları, Bang & Olufsen ses sitemi ve standart dişbudak kerestesi yerine karbon siyahı, fırçalı alüminyum, meşe ağacı gibi birçok farklı seçenek içeren aksanlar bulunuyor.

S6 test edildi.

Aktarım ve Performans

Çift turbolu 4.0 litrelik V8, S6 ' ya güç veren ünitenin ismi. Araca 420 beygir güç ve 548 Nm tork sağlarken çift debriyajlı, yedi vitesli otomatik manuel aktarımı ile dört çeker sürüşe olanak tanıyor.

0 – 100 km/h arasını 4.8 saniyeden kısa sürede alan araç, önceli modelinden 1 saniye hızlı. Bu göz dağı veren performansına rağmen 2013 Audi S6, işlenmiş ' silindir devre dışı bırakma ' sistemi sayesinde yakıt tasarrufunda da diğer modellere öncülük edecek gibi görünüyor.

S6 test edildi.

Güvenlik

2013 model Audi S6 ' da ki standart güvenlik ekipmanlarından bahsetmek gerekise; yolcuların can ve mal sağlığı ' antilock ' disk frenleri, stabilite kontorlü, ön ve arka park sensörleri, arka görüş kamerası, ön koltuk yan hava yastıkları, araç boyunca var olan perde hava yastıkları ve ön diz hava yastıkları ile sağlanıyor.

Arka yan hava yastıkları, kör nokta ve şerit değiştirme ikaz ve uyar sistemleri ise opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Aynı şekilde, Audi ' nin en önemli teknolojilerinden olan ' Pre-Sense Plus ' sistemi (Önsezi Sistemi) sayesinde, çarpmak üzere olan araç kendi kendine fren yaparken aynı zamanda ön koltukları da maksimum koruma sağlamak üzere ayarlıyor.

Otoban Güvenliği Sigorta Enstitüsü tarafından düzenlenen çarpışma ve kaza testinde S6 ' nın üzerine kurulu olduğu A6 modeli; ön takım, yan etki ve tavan dayanıklılığı testlerinde “İyi Kondisyonda” denmesi en mümkün araç seçilmişti.

S6 test edildi.

İç Tasarım ve Özel Hatlar

Audi geleneklerine uygun olarak 2013 Audi S6, sınıfında ki en güzel, en zarif kabinlerden birine sahip; kullanılan malzemelerde ki kusursuzluğun getirdiği yakışıklı hatlar. MMI (Multimedya Arayüzü) sistemi eğlenceyi, iletişimi ve navigasyon fonksiyonlarını, orta konsolda ki açılır ekran ve topuzun çevresine dizilmiş tuşlar aracılığı ile ele alıyor. Sistem; mantıksal menüleri, dalga grafiklerini ve dokunmatik ekranı, fonksiyonelliği arttırmak için bir arada topluyor. MMI oldukça sezgisel, ancak genel kullanışlılık açısından tercihimizi Mercedes COMAND arayüzünden yana kullanacağız.

S6 ' nın araba içerisinde kullanılabilir Wi-Fi özelliğide bulunmakta. Bağlantı, 3G teknolojisi aracılığı ile gerçekleşirken Google Earth biglileri navigasyon sistemine aktarılabiliyor. Bu da, aracın belli bazı mekanları navigasyon üzerinde gösterebiliyor olması anlamına geliyor. Biraz abartılı bir özellik olsa da, yol üzerinde görünürde bir Starbucks dükkanı yoksa ve bulmanız gerekiyorsa, pratik sistemi ile sürücüye zaman kazandırabilir! Harita, sadece göz gezdirerek gideceğiniz yeri kavrayabilmeniz açısından zorluk yarattığı için, Google Earth arycıalığından faydalanarak kolaylık sağlanabilir.

İster standart spor koltukları tercih edin, ister tercihinizi konfor koltuklarından yana kullanın… Her iki ihtimalide oldukça konforlu ve kullanışlı bulacağınızdan eminiz. Arkada oturacak olanların korkmasına hiç gerek yok! Ezeli rakiplerine kıyasla yeni S6, arka koltukta oturan yolcularına çok daha geniş bir bacak alanı sağlıyor.

S6 ' nın 14.1 ayak küp bagajı küçük sayılır, ancak arka koltuk bölmesi katlanarak kapanabiliyor ve daha fazla alan gerektiğinde geçiş sağlayabiliyor.

S6 test edildi.

Sürüş İzlenimleri

430 beygirlik çift turbolu V8 ' in gaza dokunuşu anında algılayarak hemen harekete geçmesi, 2013 Audi S6 ' ya yenilenmiş, çok güçlü bir kimlik kazandırmış. Bunun yanı sıra dört çeker sürüş sistemi, güncellenmiş frenler ve kullanılabilir havalı süspansiyon, tatlı bir sürüş için gerekli olan her şey sağlıyor. Yol tutuşu üst noktalara çekilmiş yüksek performans tekerlerininde altını çizdiği gibi, beklediğinizden çok çok daha iyi bir araçtan bahsediyoruz!

Aynı zamanda, yeni Audi S6 beklenmedik derecede titizlikle işlenmiş. Havalı süspansiyonların kullanım şekli, yolun sertlik ve şiddetini minimuma indirgeyerek sürüşünüz sırasında hiçbir sallantı hissetmemenize olanak sağlıyor. Motorun silindir devre dışı bırakma sistemi ise inanılmaz derecede sessiz çalışıyor ve sizlere hiç hissettirmeden büyük bir miktar tasarruf yapmanıza neden oluyor. Kısaca, araç sürücüsünü şaşırtacak güzel sürprizler ile dolu!

Son Dizisi Hakkında
Ertesi gün yedi yaşına basacak olan oğulları Ömer'i, Aylin'in anne ve babasına emanet eden genç çift, baş başa geçirecekleri romantik gecenin heyecanıyla eve gelir. Zamansız gelen bir misafir, bu romantik kaçamağı bölecektir… Selim'in en yakın arkadaşı Halil, gecenin geç saatlerinde Aylin ve Selim'in evinin kapısında belirir… Çocuk yaşta ailesini kaybeden Selim, en yakın arkadaşı Halil'le beraber büyümüştür. Selim ve Aylin'in ailesinin bir parças...
devamı
31 Ocak 2013 Perşembe günü yayınlandı