Melih Gökçek Biyografisi

Melih Gökçek Kimdir?

Melih GÖKÇEK, 20 Ekim 1948 tarihinde Ankara Keçiören'de doğdu. Babası avukat, annesi ev hanımıydı. Üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Gökçek beş yaşına kadar Başkent Ankara'da ikamet etti. Babasının işi dolayısıyla Gaziantep’e taşınan Gökçek, ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep‘te tamamladı.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanınca tekrar Ankara’ya yerleşti. Mülkiye’den sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Meslek Yüksek Okulu’ nu bitirdi. Parlamento muhabirliği, gazete temsilciliği, Çalışma Bakanlığında Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Askerliğini Kıbrıs Güzelyurt ‘ta yedek subay olarak tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldı. Fotoğrafçılık ve market işletmeciliği yaptı.

Babasının Adalet Partisi Gaziantep İl Başkanı olması nedeniyle çocukluk yıllarından itibaren siyasetle iç içe büyüdü. 1984 yılında Keçiören Belediye Başkanı seçildi. Bir süre Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü de yapan Gökçek, 1991 yılında Ankara Milletvekili oldu. 1994 yılında ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu ve seçildi.
Halkın güvenini kazanarak 4 dönem üst üste Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gökçek, hizmet anlayışı ile Ankara’yı örnek bir başkent haline getirdi. Hayata geçirdiği yeni projeleri ile Ankaralıların takdirini kazanmanın yanı sıra almış olduğu ulusal ve uluslararası ödüllerle de bu başarısını taçlandırdı.

SİYASİ HAYATI

25 Mart 1984 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Ankara Keçiören Belediye Başkanlığını % 56,6 oy alarak kazandı. Görevini tamamladıktan sonra Gökçek bürokrasiye geri döndü.
1989-1991 yılları arasında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü yaptı. 20 Ekim 1991 Genel Seçimlerinde Refah Partisi Ankara Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 2 yıl, 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu ve seçimi kazandı. 1999, 2004 ve 2009 Yerel Seçimlerinde de aynı göreve yeniden seçilere 4 dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparak bir rekora imza attı. Halen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine devam etmektedir.

1984 - 1989
ANKARA KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANLIĞI

1989 - 1991
SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

1991 - 1994
REFAH PARTİSİ ANKARA MİLLETVEKİLİ

1994 - 1999
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

1999 - 2004
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

2004 - 2009
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

2009 - ...
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Genel Kurulu’nda (Mayıs 2011) oy birliği ile Birliğin Başkanlığına seçildi.

Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Genel Kurulu ve Küresel Tasarım Kentleri Zirvesinde (Eylül 2011) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Genel Kurul’a katılan 18 ülkeden 32 kent tarafından oybirliği ile Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanlığına seçildi.

AİLESİ

20 Ekim 1975 yılında Nevin Hanım ile evlendi. Nevin Hanım Düzce’nin Akçakoca ilçesinde doğdu. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Öğretmenlik görevini otuz sene devam ettirdi. Şu anda emekli olan Nevin Hanım (SOS) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın Onursal Başkanlığını aktif olarak devam ettirmektedir. Melih - Nevin Gökçek çiftinin 1976 yılında Ahmet ve 1982 Osman isimlerinde 2 çocukları olmuştur. Ayrıca Melih ve Ahmet isimlerinde iki torunları vardır.

Gökçek'in en sevdiği ilgi alanları fotoğraf çekmek ve futbol oynamaktır. Çektiği fotoğraflarla ilerde bir sergi açmayı düşünmektedir. En sevdiği yemek çiğ köfte, en sevdiği renkler ise mavi yeşil ve beyazdır.

Gökçek’ in hayatında 20 Ekim tarihinin ayrı bir önemi vardır. 20 Ekim Tarihi Melih Gökçek ve eşi Nevin Hanım ‘ın doğum günü ve hayatlarını birleştirdikleri gündür. Ayrıca 1991 yılında milletvekili seçildiği gündür.

Melih Gökçek ayrıca şu ünvanlara sahiptir;

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanı
Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanı

Melih Gökçek Haberleri

Melih Gökçek'ten muhalefetin yüzsüzlüğüne tepki: Bu nasıl hazım anlayamadım...
6 muhalefet partisi toplantısına HDP'nin dahil edilmemesi, HDP'lilerden tepki topladı. HDP'li Hasip Kaplan hakaret içeren bir paylaşım yaptı. Gelecek Partili Kani Torun ise twitterda toplantının fotoğrafını paylaşıp "Fotoğrafı Pervin Buldan çekti her...
14 Şubat 2022 Pazartesi
Melih Gökçek'ten Kılıçdaroğlu'nu terletecek soru: Babacan'ı Yüce Divan'a gönderecek misin?
Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'la ilgili sözlerini hatırlattı. 2008 yılında yaptığı açıklamada Dubai anlaşmasına...
14 Şubat 2022 Pazartesi
Melih Gökçek'ten önemli açıklamalarda bulundu!
Melih Gökçek, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu....
16 Ocak 2022 Pazar
Melih Gökçek Kimdir? Melih Gökçek’in Biyografisi
Melih Gökçek, 20 Ekim 1948 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Adalet Partisi Gaziantep İl Başkanlığı görevinde bulunan babası sebebiyle sık sık şehir değiştiren Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye başkanı olması sonrasında pek çok kişinin mera...
15 Eylül 2021 Çarşamba
Melih Gökçek'ten Mansur Yavaş'a çağrı! 'Özür dileyecek misin?
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin eski Başkanı Melih Gökçek, Mansur Yavaş'a sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı ile "Özür dileyecek misin?" dedi....
10 Ağustos 2021 Salı
Melih Gökçek'ten Kanal İstanbul'un parasını ödemem diyen Kılıçdaroğlu'na sert tepki: Yaptığı resmen ihaleye fesat karıştırma!
Melih Gökçek katıldığı Beyaz Ana Haber'de 'İktidara gelirsek Kanal İstanbul'un parasını ödemeyeceğiz' diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözlerle yüklendi....
1 Temmuz 2021 Perşembe
Tüm Melih Gökçek haberleri için tıklayın