USD (Alış - Satış) : 6,76 - 6,77 EURO (Alış - Satış) : 7,66 - 7,68
KÖŞE YAZISI

ZEKAT HAKKINDA MERAK EDİLENLER VE ZEKAT İBADETİNİN ŞARTLARI!

İslam'ın beş şartından birisi olan zekat ibadeti, Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de saydığı sekiz sınıftan birisine veya bir kaçına Allah rızası için verilen mali ibadetin adıdır. Zekatın, Medine döneminde farz kılındığına dair görüş birliği vardır. Zekat, sadece Allah`ın emri olduğu için yerine getirilen ve samimi bir niyet gerektiren, ibadet yönünün yanı sıra bireyde ve toplumda dini ve ahlaki değerleri yücelten, sosyal yapıyı güçlendiren, ekonomik hayata canlılık veren bir ibadettir.

Zekat, Kur`an`ın ifadesiyle fakirin hakkıdır, onu vermek, kişinin maddi ve manevi varlığını temizleme ve arıtmayı sağlar. (Tevbe, 103.) Zengini cimrilik hastalığından ve aşırı mal hırsından kurtarır. Kişiye cömertlik ve kendi alın terinden bir pay verebilme, verilen nimete yine kendi cinsinden şükretme özelliği kazandırır. Ayrıca toplumda sosyal dayanışmayı güçlendirir, devletin ulaşamadığı ihtiyaç sahiplerine uzanarak kardeşlik duygularını da besleyerek fakiri de incitmeden himayesine alır.

ZEKAT İBADETİNDE NİSAB (ÖLÇÜ) MİKTARI VE HESAPLANMASI..

Nisab, mali ibadetler için kullanılan bir zenginlik ölçüsüdür. Kişinin borcundan ve asli ihtiyaçlarından geriye kalan mallarının ölçüsünü ifade eden fıkhi bir terimdir. Hadis kaynaklarında 80,18 (81) gram altın veya bu tutardaki para ve ticaret malları için kullanılır. Yani bu orandaki malların 40'da 1'i (%2,5) zekat olarak verilir. Ayrıca bu temel ölçü malın cinsine ve çeşidine göre de değişmekte ve bu malın üzerinden 1 yıl geçmesi gerekmektedir.

ASLİ İHTİYAÇLAR (HAVÂİC-İ ASLİYYE)..

Temel ihtiyaç maddeleri insanın hayat ve hürriyetini korumak için muhtaç olduğu şeylerdir. Bunlar, barınma, nafaka (yiyecek, giyecek ve sağlık giderleri), ulaşım, eğitim, ev eşyası, sanat ve mesleğe ait alet ve makineler, kitaplar, güvenlik amacıyla kullanılan aletler ve elektrik, su, yakıt, aidat ve benzeri diğer cari giderler ve bu temel ihtiyaçları karşılamak için ayrılan paradır.

HAYVANLARIN VE TARIM ÜRÜNLERİNİN ZEKATI..

Koyun ve keçiden 40'da 1 oranında, inek, manda ve benzeri büyükbaş hayvanlardan 30'da 1 oranında, tarım ürünlerinden 10'da 1 oranında zekat verilir. Eğer kişi bu ürünleri yetiştirirken para harcayarak sulama yapıyorsa 20'de 1 oranında zekat verir. Devenin zekatı olarak da 5 deveye 1 koyun veya keçi verilmektedir.

ZEKATIN VERİLECEĞİ KİŞİLER..

Zekatın verileceği kimseler Kur`an-ı Kerim`de belirtilmiştir. Bunlar fakirler, miskinler, zekat toplamakla görevlendirilen memurlar, müellefe-i kulub adı verilen kalpleri İslam`a ısındırılmak istenen kimseler, esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihad (mücadele) edenler ve yolda kalmış olanlardır. (Tevbe, 60.)

ZEKATIN VERİLMEYECEĞİ KİŞİLER..

İhtiyaç sahibi olmayan ve nisab miktarı değerinde malı olan zengin kişilere zekat verilmez. Ayrıca ``Usul ve Füru`` adı verilen yani kişinin İslam hukukuna göre bakmakla yükümlü olduğu ``anne ve babası, büyük anneleri ve büyük babaları, çocukları, torunları, torunlarının çocukları`` ve eşi bu zekat verilemeyen kişiler arasındadır.

ZEKAT VERİLEBİLEN AKRABALAR..

Usul ve Füru dışında kalan bütün ihtiyaç sahibi akrabalarımıza zekat verebiliriz. Örneğin fakir olan erkek ve kız kardeşlere, amca ve halaya, dayı ve teyzeye, süt kardrşe ve süt anneye, kayınpeder ve kayınvalideye, damat ve geline, üvey anne ve babaya, üvey erkek ve üvey kız kardeşe zekat verilebilmektedir. Çünkü bunlarla zekatı veren kişi arasında Usul ve Füru ilişkisi olmadığı gibi, zekat veren şahıs normal durumlarda bunlara bakmakla da yükümlü değildir.

MAAŞLI ÇALIŞANLARA ZEKAT VERİLEBİLİR Mİ?
İslam`da zekat ve fitrenin kimlere verilip verilemeyeceği, kişilerin meslek gruplarına bakılmaksızın belirlenmiştir. Bu itibarla, belirli bir geliri bulunduğu halde, bu geliriyle asgari temel ihtiyaçlarını karşılayamayan veya temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra elinde 80.18 (81) gram altın veya bu değerde bir mal bulunmayan kişilere zekat verilebilir. Bu kişilerin ücretli memur, esnaf veya işsiz olması fark etmez. Ancak bu kadar malı olmasa bile kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olanlara zekat verilemeyeceği görüşünde olan alimler bulunduğundan, zekat verirken daha yoksul olanlara öncelik verilmesi uygun olur.

YARDIM KURULUŞLARINA VE DERNEKLERE ZEKAT VERİLEBİLİR Mİ?

Zekat, kendilerine zekat verilmesi caiz olan kimselere doğrudan teslim edilebileceği gibi, aracı vasıtası ile de ulaştırılabilir. Bu aracının birey olması ile kurum olması arasında bir fark yoktur. Ancak bu kurumlar veya sivil toplum kuruluşları, toplayacağı zekatları Kur`an`da belirlenen yerlere yani fakir ve ihtiyaç sahiplerine verilen paraya hiç dokunmadan aracı konumunda ulaştırıyorsa bu kuruluşlara zekat emanet edilebilir. Ama zekatı hak sahiplerine ulaştırmayıp da kendi inşaat, aydınlatma ve benzeri genel hizmetleri içinde değerlendiriyor ise bu kuruluşlara zekat verilmez. Çünkü zekat direk şahsa verilmesi veya ulaştırılması gereken bir emanettir.

ZEKAT PARASI İLE CAMİ, OKUL, YOL GİBİ YERLER YAPILABİLİR Mİ?

Zekatın Kur`an-ı Kerim`de Allah tarafından belirlenen yerler dışında herhangi bir yere verilmesi veya cami, köprü, yol, okul, yurt, suyolu ve benzeri hayır işlerine sarf edilmesi İslam hukukçularınca caiz görülmemiştir. Çünkü zekatın geçerli olmasının şartlarından biri de temliktir. Temlik, eşya üzerindeki mülkiyet hakkını veya mali bir hakkı başkasına devretmeyi ifade eder.

Bu sebeple özellikle Müslüman fakirin ve ihtiyaç sahibinin hakkı olan ve ancak temlik etmekle yükümlünün zimmetinden düşen zekatın hayır kuruluşlarına verilmesi caiz görülmemiştir.

Konu ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu kararlarına bakabilirler. Allah vereceğiniz zekatları kabul ve makbul eylesin..13.05.2020 10:49:11


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı