USD (Alış - Satış) : 6,76 - 6,77 EURO (Alış - Satış) : 7,66 - 7,68
KÖŞE YAZISI

PEYGAMBER SÜNNETİ OLAN MİSVAK VE MİSVAK'I KULLANMANIN ÖNEMİ!

Sözlükte “bir şeyi ovmak” anlamındaki ``Sevk`` kökünden türeyen misvâk, dişlerin temizlenmesinde kullanılan, bir ucu fırça şeklindeki çubuk parçasının adıdır. Bu çubuk parçasının elde edildiği ağacın botanik dilinde ``Salvadora Pertica`` adı verilen, halk arasında da ``Erak`` ağacı olarak bilinen ve Avrupalılar tarafından da ``Şecere-i Muhammed`` denilmektedir. Doğu Afrika'dan Hindistan'a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi bol, iktisatlı, pratik olmakla birlikte taşınması kalem gibi kolay, formalitesi az, kokusu güzel, meyvesi de yenen bir bitkidir.

Misvakın Tarihçesi!

İnsanlık tarihi var olduğundan bu yana çeşitli ihtiyaçları için sürekli alet ve araçlar üretmiştir. Diş temizliği için üretilen aletler de dönen ve şartlara göre değişkenlik göstermiştir. Çeşitli ağaç dallarından yapılan misvakların islamiyetten önce de kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle erak ağacından yapılan misvak çubuklarının diğer bitki dallarından daha sağlıklı ve temizleyici özelliğe sahip olması daha yaygın olarak kullanılmasına sebep olmuştur. İlk olarak M.Ö. 7000'li yıllarda Babiller tarafından kullanılan misvak, Romalılar döneminde de antik Mısır devrinde de kullanılmıştır.

Misvakın İçeriği ve İnsana Faydaları!

Misvak dallarının temizleyici etkisi liflerin sürtünmesinden olduğu kadar bileşiminde bulunan antiseptik (mikrop öldürücü) ve temizleyici özellikteki maddelerden de kaynaklanır. Özetle misvak temizleme fonksiyonunu sadece fiziksel yolla dişlere sürtünerek değil ayrıca kimyasal yollada gerçekleştirmektedir. Çünkü misvağın içerisinde insan hayatını etkileyecek kadar önemli birçok bileşik bulunmaktadır. Bu bileşikleri şöyle sıralayabiliriz; Saponin (temizleyici bir madde), Etil Amin (amonyaktan biraz daha kuvvetli bir sıvı), Kalsiyum, Kükürt Dioksit (temizleyici ve mikrop öldürücü özellik taşır), C Vitamini, Çam Sakızı, Reçine, Tanik Asit (mikrop öldürücü), Fosfor, Magnezyum ve Potasyum gibi maddeleri içeriğinde barındırmaktadır. Nitekim bu maddelerin diş ve ağız sağlığı yanında vücudun diğer organları üzerinde de olumlu etkiler yaptığı bilinmektedir. Ayrıca erak bitkisi yetiştiği ülkelerde halk arasında romatizma tedavisinde de kullanılmakta, özellikle çekirdeğinden elde edilen yağ romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir. Bu bitkinin yaprak ve meyvelerinin kuvvet verici, ateş düşürücü ve yatıştırıcı, öksürük kesici, nefes ve ses açıcı, hâfızayı ve gözü güçlendirici, gaz söktürücü ve idrar arttırıcı özelliği bulunduğu da belirtilmektedir.

Hz. Muhammed (s.a.v)'in Misvak Kullanması ve Tavsiye Etmesi!

Ağız ve diş temizliği sadece kişisel değil, aynı zamanda sosyal bir sorumluluktur. Çünkü ağız kokusu ve bakımsız dişlerin kötü görüntüsü insanlara rahatsızlık verir. Bundan sebep Hz. Peygamber sadece kendisi dişlerini misvaklamakla yetinmeyip bu konuda sürekli sahabelere tavsiyelerde bulunarak onları diş temizliğine teşvik etmiş ve bu konuda şöyle buyurmuştur: ``Ümmetime zahmet vermeyecek olsam, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim.`` Dolayısıyla dişleri misvakla temizlemek sünnettir. Hz. Peygamberin; “Misvak hakkında o kadar emir aldım ki bu konuda Kur`an`da bir âyet ineceğini zannettim” sözü yanında on şeyin fıtrattan olduğunu belirttiği hadiste genellikle temizlikle ilgili olan bu hususlar arasında misvak kullanmayı da söylemesi; haya (utanma) duygusu, güzel koku sürünme, evlilik ve misvak kullanmanın geçmiş peygamberlerin de sünnetinden olduğunu dile getirmesi; Hz. Aişe annemize peygamberimizin eve geldiğinde ilk yaptığı işin ne olduğu sorulduğunda onun dişlerini misvakla temizlediğini söylemesi misvakın önemini vurgulayan diğer bazı hadislerdir.

Misvakın bazı durumlarda kullanılması özellikle istenmiştir. Hz. Peygamberin; “Eğer ümmetime zorluk çıkaracak olmasaydım her abdest alışlarında onlara misvakı emrederdim” hadisine istinaden her abdest alındığında; Hz. Peygamberin geceleyin her uykudan uyanışında misvak kullandığını belirten rivayetten hareketle uykudan her uyanıldığında; “Ağızlarınız Kur`an yoludur, onları misvakla temizleyin” hadisi sebebiyle Kur`an okurken ve misvakın ağzı temizleyici özelliğinden sebep misvak kullanmanın ``müekket sünnet`` olduğu belirtilmiştir. Ayrıca İslam hukukçuları, erâk ağacından yapılan misvakın kullanılmasını daha faziletli saymakla birlikte diğer bitki ve benzeri ağaçlardan da diş temizleme araçları yapılabileceğini veya bazı hadislerde de geçtiği üzere parmakların bu amaçla kullanılabileceğini belirtmişlerdir.

Diş Fırçası ve Macun, Misvak Yerine Kullanılabilir mi?

Hz. Peygamberin uygulamasında ağız ve diş temizliği asıl olup, o dönemde diş temizliğinde misvak kullanılmakta idi. Bugün misvak yerine diş fırçası kullanılmaktadır. Ağız ve diş sağlığı için uygun olan herhangi bir ürünün veya yöntemin kullanılmasıyla bu sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak yukarıda bilimsel olarak da belirtilmiş olan misvakın faydaları göz önünde bulundurulğunda sadece fırça ve macun ile yetinmeden hem sağlık açısından hem de Hz. Peygamberin hatırasını hayatta yaşatmak adına misvak kullanımının da iyi olacağı kanaatindeyiz.
17.05.2020 13:23:02


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı