USD (Alış - Satış) : 6,85 - 6,87 EURO (Alış - Satış) : 7,77 - 7,78
KÖŞE YAZISI

KİMSENİN ÂHI KİMSEYE KALMAZ EY AMERİKA! ÜZERİNDE MİLYONLARCA İNSANIN KAN DİYETİ VAR!

Geçtiğimiz günlerde ABD'de George Floyd adında siyahi (zenci) bir Amerikalının, Minneapolis kentinde polis tarafından boğularak öldürülmesi ve ölen kişinin de polise ``yapmayın nefes alamıyorum`` diyerek can vermesi ülke'de bardağı taşıran son damla oldu! Bu olayın hemen ardından çoğunluğu siyahi olan insanlar, ülke genelinde ciddi protesto gösterileri başlattı.

Aslında bu eylemlerin olmasına sebep olan durum insanların yıllardır içlerinde biriktirdikleri öfkeleridir! Çünkü Amerikalıların, özellikle de siyahi insanlara karşı bir türlü vazgeçemedikleri ırkçı tutumları bulunmakta. Bunun sebebi de ülkede yaşayan siyahilerin atalarının köle ticareti maksadıyla, Avrupalılar tarafından Amerika'ya getirilmiş olmalarıdır. Bu kölelik sistemi ise kıta da çok uzun yıllar devam etmiş ve ``1964 Medeni Haklar Yasası``nın imzalanmasıyla da son bularak resmen yürürlükten kaldırılmıştır.

Ancak günümüze her ne kadar siyahi ve beyaz ayrımcılığı resmi olarak yasalardan kaldırılmışsa da, ne yazık ki bazı radikal ırkçı gruplar yaptığı saldırgan hareket ve davranışları ile varlıklarını ve bu tutumlarını sürdürmektedirler. Kim bilir belkide bu olayların fitilini ateşleyen o Amerikalı polis memuru da o radikal grupların birine mesuptu!

Ancak Amerika bunu hep yapıyordu! Hatta bunu sadece kendi ülkesinde değil küresel olarak bütün dünyada yapıyordu! Nitekim ortadoğu da ve vietnam gibi yerlerde yaptıkları halen hafızlarda! Akıttıkları kanın, öldürdükleri masum insanların haddi hesabı yok..

Büyüklerin güzel bir sözü vardır!
Eminim sizde duymuşsunuzdur; ``Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste..`` Diye..

Amerikanın üzerinde milyonlarca masum insanın kan diyeti var! Bu sebepten asırlarca yansa da bunun diyetini ödeyemez! Ama Allah o kadar büyük ve güçlü ki zulme uğrayan kulunun öcünü, dünyada da zulmedenin yanına bırakmayıp, mutlaka bir şekilde alıyor. Nitekim kaos içindeki Amerikanın şuan ki haline bakıp bunu görmek mümkün.

İnsan şöyle olaylara biraz bakıp da düşününce aklına; ``Allah imhal eder (yani mühlet verir), ama ihmal etmez!`` Sözü geliyor! Meğerse ne de doğru bir sözmüş. Gerçi Kur'an-ı Kerim'de bu sözün hakikatini anlatan bi de ayet vardır! Nitekim ilgili ayette de Allah şöyle buyurmaktadır:

``Sakın, Allah`ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! O sadece, onların işini bir güne erteliyor ki, o gün gözler dehşetten dışarı fırlamış; Başları yukarıya kalkık, bakışları bir noktaya sabitlenmiş, zihinleri bomboş kalmış olarak toplanma yerine koşarlar.`` (İbrahim Suresi, 42, 43.)

Bu sebeple de bütün Peygamberlerin mücadelesi daima zalimlere ve zorbalara karşı, mazlumları korumak ve kollamak olmuştur. Nitekim peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'de bu misyonu taşıyarak şöyle buyurmuştur: “Hiç şüphesiz Allah zalime mühlet verir, yakalayınca da kaçmasına fırsat vermez.”

Şunu da bilmek gerekir ki Allah kullarına zulmetmez! Zalim olan insanların başlarına gelen bütün dert, tasa, kaza ve belalar kendi yaptıklarında sebep olmaktadır! Nitekim Allah, Kur'an-ı Kerim'de zalimlerin bu başlarına gelen sıkıntıların ve belaların sebebini şöyle belirtmektedir: “Bu (başınıza gelenler), kendi yaptıklarınızın karşılığıdır. Yoksa Allah kullarına zulmetmez.” (Al-i İmran Suresi, 182; Enfal Suresi, 51; Hac Suresi, 10.)

Şunu da unutmamak gerekir ki zalimden yana olmak, Allah`a karşı olmak demektir. Zalimi desteklemek şöyle dursun ona ve yaptıklarına kalben destek vermek bile kişinin azap görmesine sebeptir. Çünkü Allah, Kur'an-ı Kerim'de “Zalimlere en ufak meyil göstermeyin, yoksa size de ateş dokunur.” (Hud Suresi, 113.) Diye buyurmaktadır.

Hatta açık konuşmak gerekirse iman eden Müslümanların, zalimlere karşı birlik ve beraberlik içerisinde tek cephe olup, onlara karşı savaşması ve mücadele etmesi gerekmektedir. Çünkü Hz. Peygamber, Müslümanları bu konuda uyarmakta ve şöyle buyurmaktadır: “Allah`a yemin ederim ki; ya iyiliği emreder, kötülükten nehyeder, zalimin elini tutup zulmüne mani olur, onu hakka döndürür ve hak üzerinde tutarsınız; ya da Allah-u Teala kalblerinizi birbirine benzetir. Sonra da İsrailoğullarına lanet ettiği gibi size de lanet eder.”

Genellikle zalimlerin gücü de etrafındaki yağcı ve yalaka toplulukların, çıkar ortaklığı ve korkaklıklarından kaynaklanmaktadır. Çünkü zülme karşı cesurca direnenler, yıkılmaz zannedilen birçok kaleleri yıkmışlardır. Özetle olması gereken bütün mesele de aslında haklı olanların da haksız olanlar kadar cesur ve dirençli olmalarıdır. İşte o zaman kimse onların karşısında duramaz! Nitekim Amerika da bugün yaşanan bu olaylar da bunun en güzel göstergesidir. Birlik ve beraberlik içinde zalime karşı durulduğu zaman, aslında neler yapılabilirmiş onu çok güzel bir şekilde gördük.

Dolayısıyla Allah anlamayı, yaşamayı ve bu olaylardan ibret almayı bizlere nasib eylesin! Aksi halde bizlerin de sonu ibretlik olan kişiler gibi olur vesselam..04.06.2020 14:41:39


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı