KASTAMONU - Kanyonlarıyla ünlü Pınarbaşı bayramda nüfusunun 20 katı ziyaretçiyi ağırladı

- Küre Dağları Milli Parkı Valla Kanyonu (Drone) - Seyir terası (Drone) - Valla Kanyonu girişi - Ziyaretçilerin seyir terasına tırmanması - Terastan çevreyi izleyenler ve fotoğraf çektirenler - Horma Kanyonu girişi (Drone) - Horma Kanyonu yürüyüş yolu - Kanyonda yürüyenler - Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar ile röportaj - Ankara'dan bölgeyi ziyarete gelen Ada Küçük ile röportajKanyonlarıyla ünlü Pınarbaşı bayramda nüfusunun 20 katı ziyaretçiyi ağırladıKASTAMONU (AA) - Kanyonları ve doğal güzellikleriyle ünlü Kastamonu 'nun Pınarbaşı ilçesi, Kurban Bayramı tatilinde nüfusunun 20 katı ziyaretçiye ev sahipliği yaptı."Dünyanın en derin ikinci kanyonu" olarak gösterilen Valla Kanyonu, bir ucundan diğer ucuna 3 kilometre uzunluğundaki ahşap platformla geçilen ve adeta doğal akvaryumu anımsatan Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi ve dünyanın en büyük dördüncü mağarası olarak gösterilen Ilgarini Mağarası'nın bulunduğu ilçeyi bayram tatilinde yaklaşık 50 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.Derinliği yer yer 1200 metreyi bulan ve birçok risk barındırması nedeniyle geçişi en zor kanyonlar arasında gösterilen yaklaşık 12 kilometrelik Valla Kanyonu, seyir teraslarıyla ziyaretçilerine doğal güzellikleri izleme fırsatı sunuyor.Pınarbaşı'nın Muratbaşı köyü Kanlıçay mevkisinden girilen Valla Kanyonu'ndan dönmek mümkün olmadığından, çıkış ancak 12 kilometre yürüdükten sonra Cide ilçesi Loç Vadisi Hamitli köyünden yapılabiliyor.Zarı Çayı'nın yüzyıllar öncesine uzanan yolculuğu sırasında oluşan Horma Kanyonu ise son olarak kayalara çivilerle monte edilen 3 kilometrelik ahşap platformla bir ucundan diğer ucuna kadar yürüyerek geçilebilir hale getirildi.
Ahşap platformdan geçerken, kanyonun tüm güzellikleri görülebiliyor.Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, AA muhabirine, Kurban Bayramı tatilinde ilçeyi 50 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Pınarbaşı'nın doğa turizminde ön plana çıktığını ifade eden Yaşar, "Şu an bölgenin lokomotifi konumundaki Horma Kanyonu 3 kilometrelik yürüyüş yolu ile ön plana çıkıyor. Ahşaptan yapılan muhteşem yürüyüş yolu ve içinden geçerken yaşadığınız serinlik yürürken insana keyif veriyor." dedi.
Valla Kanyonu'nun muhteşem bir güzelliğe sahip olduğunu dile getiren Yaşar, "Dünyanın derinlikte ikinci büyük kanyonu ilçemizde. Burgulu terastan kanyonu izleyen insanlar adrenalin dolu anlar yaşıyor. Yaşadığımız ziyaretçi yoğunluğu pandemi sonrası insanların bu tip yerlere ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor. Pınarbaşı doğal güzellikleri ile görülmek istenen bir yer." diye konuştu.
Ankara'dan bölgeyi ziyarete gelen Ada Küçük ise, "İlk kez geliyorum ve çok beğendim. Keyifli bir yer, daha önce hiç böyle bir yer görmedik. Doğayı sevenler için çok güzel bir yer. Görsel bir şölen sunuyor." ifadelerini kullandı.
Yürüyüş Yolu Yabancı Turist Bayram Tatili Adrenalin Ziyaretçiler 

26 Temmuz 2021 Pazartesi günü yayınlandı