EDİRNE - Sıcaklar nehirlerin su seviyesini düşürürken tarımsal üretimi de olumsuz etkiliyor

- Meriç ve Tunca nehirlerinin havadan görüntüsü - Ayçiçeği tarlalarının havadan görüntüsü - Nehirlerdeki kum adacıkları - Ayçiçeği tarlaları - Üreticilerin sulama çalışmaları - Üreticiler Nebil Eyikeyf ve Levent Sar ile röportaj Edirne 'de sıcaklar nehirlerin su seviyesini düşürürken tarımsal üretimi de olumsuz etkiliyor - Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı: - "Ayçiçeğinin gelişimi güzeldi ancak bugünlerde yağış yok. Ayçiçeğinin yağışa ihtiyacı var. Eğer istenen yağmurlar olmazsa ayçiçeğinde verim düşer" - Ayçiçeği üreticisi Nebil Eyikeyf: - "Yer altı sularından faydalandığımız yerler hep nehirlerin havzaları. Nehirlerdeki su seviyesi düşünce yer altı sularında da azalma oluyor ve sıkıntı çekiyoruz"EDİRNE (AA) - GÖKHAN ZOBAR - Edirne 'de son dönemde etkili olan kuraklık ve sıcak hava Meriç ve Tunca nehirlerindeki su seviyesinin düşmesine neden olurken hasadı yaklaşan ayçiçeğinin gelişimini de olumsuz etkiliyor.Kent genelinde kuraklık ve sıcak hava yaşamı zorlaştırıyor. Sıcaklığın 40 derecelere ulaştığı Edirne uzun süredir doyurucu yağış alamazken bu durumdan en çok tarımsal üretim etkileniyor.Türkiye'nin ayçiçek ihtiyacının yaklaşık yüzde 15'inin karşılandığı Edirne 'de üreticiler, kuraklığın etkisinin hissedilmeye başladığını belirtti.
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, son haftalarda beklenen yağmurların olmaması ve etkili sıcak havanın ayçiçeğin gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Kış ve bahar yağışlarının iyi olmasına karşın yaz aylarında istenen yağışın olmadığına dikkati çeken Arabacı, "Ayçiçeğinin gelişimi güzeldi ancak bugünlerde yağış yok. Ayçiçeğinin yağışa ihtiyacı var. Eğer istenen yağmurlar olmazsa ayçiçeğinde verim düşer. Ayçiçeği şu anda tam tane doldurma aşamasında." dedi.
Arabacı, yağışların az olmasından dolayı Tunca ve Meriç nehirlerindeki su seviyesinin tarımsal sulama için kritik seviyelerde seyrettiğini ifade etti.
Nehirlerdeki su seviyesinin artması için bol yağış beklediklerini aktaran Arabacı, "Şu an çok kritik bir noktada. Çeltik sulamasında şu an için bir sıkıntı yok ama biraz daha azaldığında dönem dönem sulama pompaları hava alma konumuna gelebilir. İnşallah sezon bitimine kadar sorun yaşamayız." diye konuştu.
- Üretici yağış bekliyorAyçiçeği üreticisi Nebil Eyikeyf ise sıcaklık ve kuraklığın ekili mahsulü etkilediğini dile getirdi.Bölge üreticilerinin verimli bir dönem için yağmur beklediğini vurgulayan Eyikeyf, şunları kaydetti:"Son zamanlarda nehirlerimizde su seviyesi aşırı düştü. Yer altı sularından faydalandığımız yerler hep nehirlerin havzaları. Nehirlerdeki su seviyesi düşünce yer altı sularında da azalma oluyor ve sıkıntı çekiyoruz. Ayçiçeğinden verim alabilmemiz için zamanında yağmurlar gelmesi gerekli. Tane besleme safhasında ayçiçeği, yağmur alamazsa yüzde 30'a yakın bir verim kaybı yaşanır."Üretici Levent Sar da küresel ısınmanın etkilerinin her geçen gün daha çok hissedildiğine dikkati çekti.Ayçiçeği başta olmak üzere çeltik ve mısır üretiminde kuraklığın etkilerinin görüldüğünü belirten Sar, "Nehirlerin debileri aşırı düştü. Yer altı sularımız istenen seviyede değil. İmkanımız olduğu sürece tasarruflu bir şekilde sulama yapıyoruz. Son zamandaki kuraklık ve sıcaklar ayçiçeğini etkileyecek gibi duruyor. Bugünlerde yağış almazsak rekolte düşer." dedi.
- Meriç ve Tunca nehirlerinin su seviyeleri dip yaptı Edirne 'den geçen Meriç ve Tunca nehrinin debisi, sıcak havaya bağlı buharlaşma ve tarımsal sulamanın artmasıyla düştü, nehirlerin ortasında kum adacıkları oluştu.Kaynağını aldığı Bulgaristan ve Edirne 'de doyurucu yağışların olmaması ve nehir suyunun tarımsal sulamada kullanılması nedeniyle Meriç Nehri'nin debisi 50 metreküp/saniye seviyelerine kadar indi.Debinin düşmesi ve su seviyesinin azalmasıyla Meriç Nehri yatağında kum adacıkları oluştu. Kum adacıkları nehirden beslenen kuşların uğrak mekanı oldu.Tunca Nehri'nin debisi de 7 metreküp/saniyelere kadar inerken nehirdeki su seviyesi dip seviyeye geriledi. Nehir yatağında adacıklar belirdi, su akışının yavaşlaması nedeniyle su üstünde yosun tabakaları oluştu.
Yağmur Muhabir Kuraklik Mısır Küresel Isınma 

28 Temmuz 2021 Çarşamba günü yayınlandı