Don Kazaklarının miras bıraktığı fasulye bir mahalleyi besliyor - BALIKESİR

- Detaylar - Üreticilerden Şenol Ayyıldız'ın konuşması - Üreticilerden Nezahat Ayyıldız'ın konuşması - Bölgede yaşayan son Don Kazaklarından olan Yavarko Baran'ın konuşması - Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç'ın konuşmasıDon Kazaklarının miras bıraktığı fasulye bir mahalleyi besliyor - Manyas Gölü kenarındaki Kocagöl Mahallesi'nde iki yüzyıldan fazla yaşayıp 1962'de ana yurtlarına göç eden Don Kazaklarının bölge halkına miras bıraktığı "Kazak fasulyesi" ilgi görüyor - Üreticilerden Nezahat Ayyıldız: - "Bizim fasulyemiz hiç ıslatmadan tencereye konulup pişiriliyor. 20 dakikada pişer, hiç düdüklü tencere istemez"BALIKESİR (AA) - MİRAÇ KAYA - Balıkesir 'in Manyas ilçesinde göl kenarında iki asrı aşkın bir süre yaşadıktan sonra ana yurtlarına dönen Don Kazaklarının miras bıraktığı fasulye üretimi, yıllardır bölge insanının geçim kaynağını oluşturuyor.Rus Çarlığına isyan ederek Osmanlı Devleti'ne sığınan ve 1740 yılında Manyas Gölü kenarındaki kırsal Kocagöl Mahallesi'ne yerleşen topluluk, kendi yörelerine has fasulyeyi de getirdi.Yetiştirdikleri fasulyeyi yöre halkı ve çiftçileriyle paylaşan Don Kazaklarının torunları 1962 yılında Türkiye'den göç ederek ana yurtlarına döndü.Kendilerine miras kalan fasulyenin üretimine devam eden mahalle halkı, geçimlerini yıllardır bu işten sağlıyor.Suda bekletilmesine gerek kalmadan kolay pişmesi ve lezzetiyle diğer cinslerinden farklılık gösteren "Kazak fasulyesi"nin kilogramı 15 liradan satılıyor. - "Kolay pişer, lezzetlidir"Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, AA muhabirine, göl civarında bin dekar alanda fasulye üretildiğini söyledi.

Çiftçilerin bu üründen memnun edici düzeyde gelir elde ettiğini belirten Danç, "Dışarıdan gelen gurbetçiler bile buradan Kazak fasulyesi alır götürür. Manyas'a özgü bir çeşittir. Göl boyunda kara toprakta yetiştiği için çok lezizdir." dedi.
Üreticilerden Şenol Ayyıldız da dedelerinin başladığı üretime devam ettiklerini anlattı.Kazak fasulyesinin diğer cinslerden farklılık gösterdiğini vurgulayan Ayyıldız, şöyle konuştu:"Bizim fasulyemiz kolay pişmesi ve lezzetli olması dolayısıyla çok talep görüyor. Bu yıl hasadımız da çok güzel, dönümünden 200 - 250 kilogram ürün alanlar var. 3 dönümlük bir yerimiz var, 800 kilogram civarında fasulye hasadımız oldu. Kilosu 15 liradan satılıyor, insanlar tercih edip alıyorlar. Talep çok fazla, herkesin fasulyesi satılıyor. Kimsenin elinde fasulye kalmıyor." - Ankara'ya kargoyla fasulye gönderdilerNezahat Ayyıldız ise il dışından da rağbet gören Kazak fasulyesini, Ankara'dan sipariş eden müşterilerine kargoyla gönderdiklerini aktardı.Bu fasulyenin alıcısının hazır olduğunu dile getiren Ayyıldız, "Müşterilerimiz sabit belli, alanlar hep aynı kişiler. Biz çok fazla çıkartamıyoruz, iki kişi çalışıyoruz, en fazla 1 ton alabiliyoruz. Müşterilerimiz hazırda bekliyor. Akşam çıkarttık, kuruttuk hemen satışa hazır hale geldi. Bizim fasulyemiz hiç ıslatmadan tencereye konulup pişiriliyor. 20 dakikada pişer, hiç düdüklü tencere istemez." ifadelerini kullandı.Bölgede yaşayan son Don Kazaklarından Yavarko Baran, eskiden köy statüsünde olan Kocagöl'de sadece atalarının yaşadığını belirtti.
Zamanla Türklerin de buraya yerleştiğini kaydeden Baran, "Beraber fasulye de ekiyorlardı. Dedelerimiz bunu Türklerle de paylaştı, fasulyeden geçimlerini sağlıyorlardı. Fasulyeyi Manyas Gölü kenarındaki tarlalara ekiyorduk. Bu fasulye Don Kazaklarından buraya miras gibi kaldı. Belki yıllarca da bu isimle burada olmaya devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.
Muhabir Düdüklü Tencere Gurbetçi 20 Dakika Irak 

20 Dakika Hakkında
Başrollerinde Tuba Büyüküstün ve İlker Aksum'un yer alacağı 20 Dakika dizisi, hikayesini Kaçış Planı (The Next Three Days) filminden alıyor. Dizide, mutlu bir evlilikleri olan çiftin hayatları, kadının işlemediği halde bir cinayetle suçlanarak hapise girmesiyle altüst olması anlatılıyor. Her hafta yükselen bir tempoya sahip olacak dizide, koca, karısının bu cinayeti işlemediğinden emindir ve ipuçlarının peşinden koşar. Sonunda yapacak bir şey olm...
devamı
18 Kasım 2019 Pazartesi günü yayınlandı