Bakan Tüfenkci: 'Uber ve taksici esnafı aynı masaya oturacak'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci soru cevap

( HATAY ) Bakan Tüfenkci: "Uber ve taksici esnafı aynı masaya oturacak"- Uber sorununda 4 bakanlık bir araya geliyor- Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:- "Çiftlik Bank gibi 11 oluşum daha tespit ettik, vatandaşların uyanık olması lazım"- "Ovaköy konusunda Irak seçimlerinin ardından son noktayı koyacağız" HATAY
Saadet Zinciri Hal Yasası Mobil Uygulama Suç Duyurusu Müfettiş 


- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Uber konusunda 4 bakanlık bir çalışma başlatacağız, Uber ve taksici esnafı bir araya getireceğiz" dedi.
Tüfenkci, son zamanların bir başka sorunu Çiftlik Bank dolandırıcılığına ilişkin de, "11 oluşum daha tespit ettik, vatandaşların uyanık olması lazım" mesajını verdi. "Ovaköy konusunda Irak seçimlerinin ardından son noktayı koyacağız" diyen Bakan Tüfenkci ayın 15'inde soğuk hava depoları incelemesi için Fransa'yı ziyaret edecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başkent muhabirleriyle gerçekleştirdiği Hatay ziyareti ardından dönüş öncesi gündeme ilişkin konuları değerlendirdi ve muhabirlerin sorularını yanıtladı. Akıllı telefon ile sisteme üye olan herhangi bir şoför ile müşteriyi buluşturan ve seyahat sonrasında sürücüden komisyon alan mobil uygulaması Uber ile ilgili son zamanlarda çok sık sorun yaşanması ve şikayetlerin artmasına ilişkin bir düzenleme olup olmayacağı sorulan Tüfenkci konuya ilişkin, "Bakanlığımız bu konuda sektör analizleri yapmış ve taksicilerin sorunları olduğu karşımıza çıkmıştı. Bununla ilgili biz serbest teşebbüs hürriyetinden yanayız. Ancak iki tarafın da hak ve menfaatlerini koruyacak şekilde ve taksici esnafını da mağdur etmeyecek, bir yandan da tüketici olarak vatandaşı da ihmal etmeyerek ciddi bir çalışmayı ortaya koyup, piyasanın da bu şekilde hareketlenmesini istiyoruz. Durum direk bakanlığımızın yetkisinde olan bir konu değil, esnaflar yönü itibariyle taksici esnafın kendini check etmesi ve vatandaşın da neden bu uygulamayı tercih ettiğini iyi analiz ederek gerekirse taraflarla oturup neler yapılabileceği konuşularak karar verilebilir. Tarafları dinleyip piyasa koşullarına göre dinlemek istiyoruz. Uber ve taksici taraflarını bir araya getireceğiz, şiddet kullanılmasına karşıyız. Bu noktada gerek İçişleri Bakanlığımızı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Maliye Bakanlığımızı da devreye sokarak bir çalışma başlatacağız" şeklinde konuştu.
"Çiftlik Bank konusunda vatandaşların uyanık olması lazım" Çiftlik Bank isimli sanal oyun, saadet zinciri kavramını yeniden gündeme taşıdı. Yüksek kar ortaklığı vaadiyle çiftçilerden hayvan satın alan Çiftlik Bank’a kısa süre içinde on binlerce kişi üye oldu. Binlerce kişinin 500 milyon lira dolandırıldığı öne sürülen Çiftlik Bank ile ilgili değerlendirme yapan Tüfenkci, bakanlığa gelen tüketici şikayetler kapsamında gerekli incelemeyi yaptıklarının altını çizdi. Tüfenkci, "Yatırılan ücretin yüzde 35'i kar vaadi olarak sunuluyor, bu sistem içerisinde elde edilen kazançlara da bakıldığında bunun sürdürülebilir olması mümkün değildi. Çıkan müfettiş raporu sonucunda savcılığa suç duyurusunda da bulunduk. Geldiğimiz sonuç itibariyle bizim tespit ettiğimiz bunun gibi 11 tane daha girişim var, incelemeler devam ediyor. Bu konuda vatandaşların uyanık olması lazım. Bir alım satım olup olmadığını vatandaş şikayet etmediği sürece bir inceleme yapılması mümkün değil" mesajını verdi. "Avrupa'daki düzenlemeleri görmek üzere Fransa'ya gideceğiz" Sanal ticaretin kolaylaşması ile ilgili Ekonomi Bakanlığı ile yapılan çalışmaların hangi aşamada olduğu da soruldu. Tüfenkci, "Ekonomi Bakanlığı ile son noktaya geldik, Bakanımızın uygun zamanında tekrardan gözden geçirip Bakanlar Kuruluna sevk edeceğiz" karşılığını verdi. Tüfenkci, "Soğuk hava depoları konusunda çalışmalarımız devam etmekte, ayın 15'inde de hallerle ilgili Avrupa'daki düzenlemeleri yerinde görmek üzere Fransa'ya gideceğiz. İşleyişle ilgili bilgileri alıp, bizim hal yasasıyla ilgili çalışmaları Gıda Komitesi'ne sunup, Meclis'e taşıyacağız" bilgisini verdi. Karma Ekonomik Komisyon Toplantısının (KEK) 4-5 Nisan tarihlerinde yapılacağını ifade eden Tüfenkci, toplantıda Ovaköy konusunu ele alıp, teknik çalışmaları hızlandırarak Irak'taki seçimlerden sonra son noktayı koymak istediklerini kaydetti.

16 Mart 2018 Cuma günü yayınlandı