Beyaz Gazete Ana Sayfa
Genişlet Işıklar
Bu Haber Diğer Kanallarda Nasıl Sunuldu

Şoke eden detay Haberi 

3 Ocak 2013 Perşembe günü yayınlandı İsmail Güneş’in son sözleri: Ölmek üzereyim, bir şey bulamadınız mı?

BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişinin bindiği helikopter düştükten sonra uzun süre hayatta kalan İHA Muhabiri İsmail Güneş'in 112 acil servis ile yaptığı, bugüne kadar kamuoyuna yansımayan son telefon görüşmesinin ses kaydına Cihan Haber Ajansı (Cihan) ulaştı. 34 saniye süren telefon görüşmesinin ses kaydında İsmail Güneş,'ölmek üzereyim' diyor. 112 acil servis yetkilisi Gazeteci Güneş'ten bilgi almak isterken telefon aniden kapanıyor.

25 Mart 2009 tarihinde saat 14.35'de havalanan TC-HEK tesçil işaretli helikopter Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinden havalandıktan sonra saat 15.03'de düşmüş ve 6 kişi hayatını kaybetmişti. Saat 15.26'da Gazeteci İsmail Güneş 112 acil servisi aramış ve helikopterin düştüğünü söyleyerek yardım istemişti. Helikopter düştükten 18 saat sonra İsmail Güneş'in 112 ile yaptığı telefon görüşmeleri medyaya servis edilmiş ve haber bültenlerinde dönmeye başlamıştı. Gazeteci Güneş'in helikopter düştükten 2,5 saat sonra 112 acil servisiyle 34 saniyelik bir görüşme yaptığı ortaya çıktı. Cihan'ın ulaştığı ses kaydında, Güneş'in 112 görevlisine'ölmek üzereyim, bir arkadaş da ölmek üzere' dediği duyuluyor.

İSMAİL GÜNEŞ YER TESPİTİ YAPILAMAMASINA TEPKİ GÖSTERİYOR

İHA Muhabiri İsmail Güneş'in saat 17.15.21'de 506 5043901 numaralı Halim Toprak adına kayıtlı telefondan 112 acil servisi arayarak yaptığı görüşme 34 saniye sürüyor. Gazeteci Güneş telefon görüşmesinde,'ben ölmek üzereyim, bir arkadaşta ölmek üzere' sözlerinin yanında hala yer tespiti yapılamamış olmasına tepki gösteriyor. 112 acil servis görevlisi hem Güneş'ten bilgi almaya çalışıp hem de yanında bulunan doktoru çağırırken telefon aniden kapanıyor. İsmail Güneş'in 112 Acil Servis ile yaptığı 6. görüşmesinin çözümü şöyle:

112 : Alo
İ.G : Alo
112 : Alo efendim buyurun!..
İ.G : Biz helikopter kazası ile hala bir şey bulamadınız mı ya?
112 : İnan elimizden geleni yapıyoruz şu an son durumunuz nasıl nasılsınız?
İ.G : Ben ölmek üzereyim. Bir arkadaşta ölmek üzere.
112 : Diğerlerinden ses seda geliyor mu?
İ.G : Nasıl?
112 : Diğerlerinden bir haber alabildiniz mi, bir ses geldi mi?
İ.G : Diğerlerinin hepsi öldü…
112 : Doktor hanım, doktor hanım bizi şahıs arıyor, görüşmek istiyor musunuz?
112 : Bir dakika bir dakika...

SON KONUŞMAYI YAPARKEN YÜKSEL YANCI HAYATTAYDI

Helikopter düştükten 23 dakika sonra İsmail Güneş kendisine gelmiş, toplam 7 kez 112 acil servisi ile görüşmüştü. DDK raporuna göre 17.23.33'te 7. görüşmesinde Gazeteci Güneş'in sadece'alo' sesi duyuldu ve yaralılardan birisine'alo, sıfır beş yüz kaç abi' diye sordu. 112 görevlisine'0543' ile başlayan numarayı verirken telefon kesildi. 0543 ile başlayan numara bir tek helikopterde seyahat eden, BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı'ya ait olduğundan, enkazda da hemen yanında bulunan Yancı'nın o sırada hayatta olduğu tespit edildi.

HELİKOPTERE 160 DAKİKA SONRA ULAŞMIŞLARDI

5 Aralık 2011 tarihinde BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve BBP Genel Sekreteri Metin Gündoğdu ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yaptığı ziyarette ellerinde suikast şüphesini güçlendirecek bazı bilgi ve belgeleri iletmişti. Bu kapsamda Cihan Haber Ajansı'nın 24 Mayıs 2012 tarihinde yayınladığı belgelere göre, Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopter 15.03'te düştükten sonra 17.42'de'J' kodlu helikopter enkaz bölgesinin 300 metre uzağına iniş yapıyor ve 17.49'da kalkış yaparak Kıbrıs istikametine doğru uçuşunu gerçekleştiriyor. Aynı kodlu bir başka helikopter ise 17.47'de enkaz bölgesine iniyor ve ne zaman kalkış yaptığı bilinmiyor. 112 acil servisi ile son konuşmasını 17.23.33'te gerçekleştiren İsmail Güneş'in 20 dakika sonra enkaz bölgesinde olduğu iddia edilen helikopterlerin içindeki personel ile karşılaşma olasılığı güçleniyor.

İSMAİL GÜNEŞ'İN ÇENESİ KIRILMIŞTI


Gazeteci İsmail Güneş'in bulunduğu gün yapılan otopsi sonuç raporunda sadece bacağının ve kaburgasının değil, çenesinin de kırık olduğu ortaya çıkmıştı. Gazeteci Güneş'in olaydan 2,5 yıl sonra ortaya çıkan otopsi raporunda çenesinin kırık olması'Acaba 112 ile telefon görüşmelerinden sonra mı çenesi kırıldı' sorusunu da akla getirmişti. Çünkü uzmanlar, çenesi kırık olan bir insanın konuşmasında bozukluk olacağını Güneş'in konuştuğu netlikte olamayacağını söylüyor. İsmail Güneş bacağı , 4 kaburga kemiği ve alt çenesi kırık olduğu halde enkazın 600 metre aşağısında bulunmuştu. Ayrıca İsmail Güneş bu telefon konuşmalarını helikopterin içinde yaptığı da kesinleşmişti. Çünkü Güneş'in cesedinin bulunduğu yerde telefonun çekmediği tespit edilmişti.


HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı