Üzümün Kalbi Manisa'da Hasat Basladi

Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürlügü bahçesindeki erkenci tür üzümlerden olan Spil Karasi üzümünde ilk hasat Manisa Valisi Enver Ünlü’nün katilimiyla gerçeklestirildi. Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, Türkiye’nin en önemli tarimsal ihraç ürünlerinin basinda gelen üzümde hem hasadin hem de ihracatin Manisa’dan baslayacagini ifade etti.

Üzümün Kalbi Manisa'da Hasat Basladi
Manisa’nin Yunusemre ilçesinde bulunan Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürlügü bahçesinde erkenci üzüm türlerinden biri olan ve melezleme yoluyla enstitü tarafindan gelistirilen Spil Karasi üzümünde hasat yapildi. Sembolik olarak yapilan hasada Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Tarim ve Orman Il Müdürü Metin Öztürk, Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal katildi.“Üzümü önce kendimiz kullanacagiz”

Sembolik hasadin ardindan bir açiklama yapan Manisa Valisi Enver Ünlü, “Spil Karasi erkenci üzüm çesidinin hasadina baslamanin gururunu yasiyoruz. Üzümün baskenti Manisa’da hasat sezonu, bag bozumu sezonu basliyor. Büyük bölümünü yüzde 92’sini yetistirdigimiz Çekirdeksiz Sultaniye Üzümün yas ve kuru yaklasik yillik ülkemize 600 milyon dolar üzerinde ihracat geliri getiren üzümümüzde de hasat baslayacak. Bu sezon sicaklar erken basladi bundan dolayi birtakim sikintilar yasadik, dolu zarari hasil oldu ama Tarim Müdürlügümüzün destekleriyle oradan kaynaklanan hasari en aza indirmeye çalistik. Bu tabii sembolik bir hasat. Bütün çiftçilerimize kazasiz belasiz, bol kazançli bir sezon diliyorum. Üzümü önce kendimiz kullanacagiz. Kullanildigi alanlari çesitlendirecegiz. Kuru üzüm gerçekten sifa ve vitamin kaynagi, enerji deposu. Üzümün iç piyasada kullanildigi alanlari çesitlendirecegiz ki bununla birlikte ihracat ve üretim kapasitemiz artsin” dedi.Enstitü tarafindan gelistirilen çesit

Manisa Bagcilik Arastirma Enstitüsü Müdürü Ünal Akay ise sunlari söyledi: “Bugün kestigimiz üzüm çesidi Spil Karasi üzüm çesidi. Daha önce kurumumuz tarafindan melezleme islahi ile elde edilmis, tescillenmis ve ülkemizin üreticilerine katma deger olarak sunulmus bir çesit. Su an hala yayin ve adaptasyon çalismalari devam eden bir ürün. Biz kurum olarak yillik yaklasik 15-20 bin fidan üretimi ile üreticilerimize bu çesidi sagliyoruz. Çesidimizin en önemli özelligi çok erkenci olmasi. Ülkemizdeki en kaliteli en erkenci sofralik üzüm çesidi diyebiliriz. Farkli bölgelere gönderdigimiz ürünlerden aldigimiz sonuçlar çok olumlu hemen hemen bütün üreticilerimiz begendi. Bildiginiz gibi 250-300 bin ton arasinda bir ihracatla yaklasik 500 milyon dolarlik bir kuru üzüm ihracat gelirimiz var. Bunun yaninda 150-200 milyon arasinda yillara göre degisen sofralik üzüm ihracat gelirimiz var. Üzüm ürünleriyle birlikte 600 milyonla 700-750 milyon dolar ihracat geliri olan bir üründen bahsediyoruz.”
Kaynak: İHA