Kapadokya'nin Master Plan Çalistayi Basladi

Nevsehir ve Kapadokya’nin Turizm Master Plani Arama Konferansi ve Çalistayi, Kapadokya Üniversitesi Mustafapasa yerleskesinde gerçeklesti.

Kapadokya'nin Master Plan Çalistayi Basladi
Yapilan çalistaya Nevsehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kiliç, Nevsehir Vali Yardimcisi Kübra Karaalioglu, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Nevsehir Haci Bektas Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Kapadokya Alan Baskan Yardimcisi Yunus Basar, çok sayida sektör temsilcileri, akademisyenler ve davetli katildi.

Nevsehir Turizm Master Plani Arama Konferansi ve Çalistayi “Destinasyon Yönetimi ve Pazarlamasi, Tanitim ve Markalasma”, “Gastronomi”, “Konaklama Tesisleri ve Seyahat Acenteleri”, “Alisveris”, “Etkinlikler ve Turizm Türleri”, “Akilli Sehir ve Turizmde Dijitallesme Uygulamalari”, “Mekansal Planlama ve Arazi Kullanimi” baslikli çalisma gruplarinin olusturularak basladi.

Çalistayi açilis konusmasini yapan Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar “Kapadokya’nin turizm potansiyelini sürdürülebilir bir sekilde gelistirmek ve bölgenin ekonomik, sosyal ve çevresel dengelerini gözetmek, hepimizin ortak sorumlulugudur. Bu nedenle, Master Plan hazirlik sürecinde tüm paydaslarin görüs ve katkilarini almak, katilimci bir yaklasim benimsemek büyük önem tasimaktadir. Bugünkü toplantimizin amaci, Kapadokya’nin bir destinasyon olarak mevcut durumunu degerlendirerek, gelecekte atilacak adimlari planlamaktir” dedi.

Nevsehir’in büyüyen Türkiye turizm pastasindan aldigi payi artirmak ve gelecek ziyaretçilere farkli ve sürdürülebilir bir destinasyon sunmak amaciyla Kapadokya Üniversitesi tarafindan yürütülen, “Nevsehir Turizm Master Plani” projesi çerçevesinde yapilan çalistayda, Nevsehir’in hedeflerinin ortaya koyuldugu, somut, gerçekçi, ölçülebilir ve hesap verebilir hedefler ile bu hedeflere ulasmayi saglayacak temel politikalar ayrintilariyla tartisti.

Konya, Van ve Samsun illerinin master planini hazirlayan Kapadokya Üniversitesi Nevsehir’in ardindan Kütahya’nin turizm master planini da hazirliyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanligi ve Türkiye Turizm Tanitim ve Gelistirme Ajansi (TGA) ile ortak bir proje daha yürüten KÜN bu çerçevede illerin tanitim ve gelistirme stratejilerini hazirlayarak ve tartisarak il turizm tanitim ve gelistirme kurullarinin katildigi toplantilarda iller için turizm yol haritalari belirliyor.
Kaynak: İHA