Inegöl'de Yaban Mersi Hasadi Basladi

Inegöl’ün gözde tarim degerlerinden biri olan yaban mersininde hasat basladi. Inegöl’de 20 köyde toplam bin 500 dekarda üretimi yapilan mavi yemisin Tuzla Mahallesindeki hasat etkinligine katilan Inegöl Belediye Baskani Alper Taban, “Yaban mersini Inegöl için yeni ve kiymetli bir ürün. Bu yil 100 ton rekolte bekliyoruz” dedi.

Inegöl'de Yaban Mersi Hasadi Basladi
Güçlü bir sanayi sehri olma özelliginin yaninda tarimsal degerleri ve bereketli topraklariyla da adindan söz ettiren Inegöl’de yeni trend, 10 yil önce kesfedilen yaban mersini. Son yillarda ülkemizde de yurt disinda da talebin oldukça arttigi yaban mersini meyvesi, Inegöl’ün yeni marka degerleri arasinda yerini aldi. Ilk olarak 10 yil önce önder çiftçilerin Tuzla Kirsal Mahallesinde deneme ekilisleri yaparak basladigi yaban mersini serüveni, her geçen gün yeni mavi yemis tarlalari olusmasiyla katlanarak gelisiyor. Bugün Inegöl’de 20 kirsal mahallede toplam bin 500 dekar alanda üretimi yapilan mavi yemis üreticiler için önemli bir gelir kapisi oldu.

Protokolden hasada destek

Saglik anlaminda ciddi faydalari olmasiyla birlikte ihracatta da güçlü bir ürün olan yaban mersininde Temmuz ayiyla birlikte hasat basladi.

Inegöl Kaymakami Eren Arslan, Inegöl Belediye Baskani Alper Taban, Bursa Il Tarim Müdürü Ibrahim Acar, AK Parti Inegöl Ilçe Baskani Mustafa Durmus, Inegöl Ilçe Tarim Müdürü Kamil Oruç ve meclis üyelerinin katilimiyla yapilan hasat etkinliginde protokol üyeleri yaban mersini tarlalarinda ürün topladi.

Her geçen yil ekilis ve üretim artiyor

Yaban mersini tarlalarinda açiklamalarda bulunan Inegöl Belediye Baskani Alper Taban, “Yaban mersini Inegöl için yeni ve kiymetli bir ürün. Sehrimizde bir 10 yillik geçmisi var Yaban mersininin. Su an Tuzla köyümüzdeyiz, burasi Inegöl’ümüzün 1100 rakimli bir köyü. Burada tamamen organik tarim yapiliyor. Daha önce Yaban mersini sehrimizde yetistirilen bir ürün degildi. Mavi Yemis olarak aslinda bunu ifade etmemiz lazim. Çünkü tescili de bu yönde. Önder çiftçilerimizin denemeleriyle burada ilk ekilisler basladi.

Sonrasinda bizler de tüm paydaslarimizla; belediyelerimiz, Tarim Müdürlüklerimiz, Ziraat Odalarimiz, üniversitelerimizin destek ve katkilariyla bu alanlara katki saglamaya çalistik. Her geçen yil da artik üretim artmaya devam ediyor. Tabi çiftçilerimiz gerçekten bu ürünlerimizin bakimlarini yapiyor, ilaç verilmiyor. Yaban mersini yüksek rakimli yerlerde ve ph degeri yüksek alanlarda yetistiriliyor. Bugün gerçekten çok büyük katma deger olusturmaya basladi.

Geçmis yillarda 6 ton, 30 ton gibi rakamlar konusulurken bu yil artik 100 ton verim bekliyoruz. Tarlalarda fidanlarimizin gelisimi ve büyümesiyle rekolte de artiyor” dedi.

Bu ürün Inegöl için bir kiymet ifade ediyor

Yaban mersininin üreticiler için yeni bir geçim kaynagi olduguna da dikkat çeken Taban, “Saglik yönüyle de çok kiymetli bir ürün. Ihracati yapilan bir ürün. Su anda da sehrimizde yaklasik bin 500 dönüm alanda ekilis var. Bu rakam giderek her geçen yil artiyor. Çiftçilerimiz ürünün burada yetistigini gördükçe Yaban mersini ekenler artiyor. Bizler de Inegöl Belediyesi olarak üreticilerimize ücretsiz toprak analizi destegi sagliyoruz. Dolayisiyla bu ürün artik Inegöl için bir kiymet ifade ediyor” diye konustu

Yaban mersininden pek çok ürün yapildigini belirten Taban, “Ürünün yasini toplayip dogrudan pazara satabiliyoruz. Inegöl yaban mersini haricinde de meyve üreten, meyvecilikte iddiali bir sehir. Biz ürünlerimizi daha katma degerli hale getirmek için bir kurutma tesisi kurduk. Yaban mersinini de yine kurutulmus halde satiyoruz. Ayni zamanda yaban mersiniyle çesitli lezzetler üreterek bir katma deger saglamis oluyoruz. Reçeli, tatlilari, içecekleri, lokumu, keki gibi pek çok ürünle daha katma degerli hale geliyor yaban mersini. Inegöl için önemli bir ürün olmaya devam edecek” seklinde konustu.

Inegöl Belediyesi’nin üreticiye her zaman destek olacagini ifade eden, “Belediyelerimiz özellikle fidan destekleri noktasinda bu gibi yeni ürün ekilislerine destek sagliyorlar. Dogru yerde dogru üretimi yapmak için de toprak analizi destegi veriyoruz. Yine Üreten Çiftçiler Kooperatifimizle bu alanda çesitli katki ve desteklerimiz var. Tesisler kuruyoruz” dedi.

Inegöl 8.7 milyar lira tarim geliri elde etti

Kaymakam Eren Arslan ise “Inegöl ülkemiz için de katma deger üreten kiymetli bir sehir. Inegöl’ümüz köftesiyle, sanayisi ve mobilyasiyla daha çok bilinse de çok ciddi bir tarim sehri Inegöl. 8,7 milyar TL tarim geliri elde eden bir bölge. Ayni zamanda tarimda çesitliligin oldugu, bugdaydan tutun da ayçiçegine, meyve üretimine, sebze üretimine kadar çok genis bir deseni var. Son yillarda da Kaymakamligimizin, Büyüksehir ve Inegöl Belediyelerimizin, Ziraat Odamizin ve tüm diger paydaslarimizin katkilariyla alternatif ve gelir getirici ürünler üzerinde yapilan çalismalarla su an bulundugumuz Tuzla köyümüzde yaban mersini üretimi yapilmakta. Her yil üretim hem alan olarak hem rekolte olarak artarak devam ediyor. Su anda Inegöl’de 20’den fazla mahallemizde mavi yemis üretimi yapiliyor. Bu ürünler sadece iç piyasaya degil ihracata da gidiyor. Hem yas hem kuru meyve olarak tüketimi mümkün” diye konustu.

Kaynak: İHA