Dusanbe'de Osmangazi Rüzgari

Tacikistan’da düzenlenen Uluslararasi Dusanbe Yatirim Forumu 2023’e katilan Osmangazi Belediye Baskani Mustafa Dündar, sanayi ve tarimla kalkinan Bursa’yi tanitma görevini üstlendi. Tacikistan’in Ankara Büyükelçiligi tarafindan davet edilen Baskan Dündar, farkli ülkelerden devlet yetkilileri ve is insanlariyla temaslarda bulundu, Bursa’nin ekonomik verilerini ve ihracatini anlatti.

Dusanbe'de Osmangazi Rüzgari
Osmangazi Belediye Baskani Mustafa Dündar, Tacikistan Devlet Baskanligi tarafindan düzenlenen Uluslararasi Dusanbe Yatirim Forumu’nun açilis törenine katildi.

Törene Tacikistan Basbakani Kohir Rasulzoda, Azerbaycan Basbakani Ali Asadov, Rusya Federasyonu Basbakan Yardimcisi Marat Hüsnullin, Kazakistan Basbakan Yardimcisi, Hükümet Ofisi Baskani Galimcan Koysibayev’in yani sira diger devletlerden üst düzey konuklar, ilgili Bakanlik ve dairelerinin yöneticileri de katildi.Bursa 195 ülkeye ihracat yapiyor

Uluslararasi Dusanbe Yatirim Forumu’nda konusan Osmangazi Belediye Baskani Mustafa Dündar, Bursa’nin Türkiye ve Dünya için çok önemli bir sehir oldugunun altini çizerek, 195 ülkeye ihracat yapan bir sehirde hem sanayinin hem de tarimin her geçen gün gelistigini, büyüdügünü söyledi.17 Organize Sanayi Bölgesi’yle Türkiye’nin üretim üssünün Bursa oldugunu belirten Dündar, “Bursa 17 OSB ile Türkiye’nin en fazla OSB’sine sahip kent konumundadir. Bursa’da tekstil, otomotiv, makine-metal imalati, tarima dayali sanayi ve gida, mobilya gibi sektörler ön plana çikmaktadir. Öne çikan sektörlerinin yaninda Bursa, rayli sistemler, havacilik, savunma gibi yükselen sektörleri ile de yüksek teknolojili ürünler üretiyor. Bursa’nin ihracati geçtigimiz yil 16 milyar 162 milyon 737 bin dolara ulasti. Bursa’dan 195 ülkeye ihracat yapilmaktadir. Sanayinin disinda Bursa ayni zamanda bir tarim sehridir. Verimli topraklarinda sayisiz türden meyve ve sebze yetismektedir” dedi.

Baskan Dündar’i dinleyen yetkililer ayni zamanda Bursa’nin tanitim filmini izlediler.

Temaslarda bulundu

Baskan Dündar, beraberindeki heyetle birlikte Tacikistan’da bir dizi ziyaret de gerçeklestirdi. Ilk ziyaretini Türkiye’nin Dusanbe Büyükelçisi Ugur Acar’a yapan Dündar, daha sonra Tacikistan Cumhuriyeti Sanayi ve Yeni Teknoloji Bakan Yardimcisi Timur Yoribel ve Tacikistan Cumhuriyeti Ekonomi ve Kalkinma Bakani Ashurboy Solehzoda ile bir araya geldi. Her iki görüsmede de karsilikli fikir alisverisinde bulunulurken, Bursa’daki is insanlarinin yatirim ve ticaret yapabilecekleri sahalar konusuldu. Baskan Dündar, Khatlon eyaleti Bokhtar Belediye Baskani Feyzullah Barotzoda, Kushoniyon Belediye Baskani Ikromiddin Valizoda’yi da makaminda ziyaret etti.

Bursa’yi tanitma firsati buldu

Forum çerçevesinde düzenlenen Central Asia Expo fuar alanini da gezen Dündar, buradaki yabanci medyaya Bursa ve Türkiye’deki yatirim firsatlari hakkinda röportaj verdi. Türkiye’nin Dusanbe Büyükelçisi Ugur Acar’in da eslik ettigi programlar sonrasinda Dusanbe Belediye Baskan Yardimcisi Sidjouddin Salomzoda ve Tacikistan Yatirim Ajansi Baskani Sadi Kodirzoda ile ikili görüsmeler gerçeklestiren Dündar, Bursa’nin dogal ve tarihi güzelliklerini de anlatmayi ihmal etmedi.

Osmangazi Belediye Baskani Mustafa Dündar, Tacikistan’daki temaslari çerçevesinde Dusanbe TIKA Baskanligi’ni da ziyaret ederek göreve yeni atanan TIKA Koordinatörü Ibrahim Ethem Ünal’a basarilar diledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.