2023 MODEX Tatbikati Çanakkale'de Basladi

Saglik Bakanligi koordinasyonunda AFAD ile gerçeklestirilen MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tibbi Saha Uygulama Tatbikati basladi. Senaryo geregi, çesitli patlama ve kazada yaralananlarin yani sira deprem enkazindan çikarilan afetzede yaralilara Portekiz ile Romanya tarafindan kurulan Sahra Hastanelerinde müdahale edildi.

2023 MODEX Tatbikati Çanakkale'de Basladi
Saglik Bakanligi koordinasyonunda AFAD ile gerçeklestirilen MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tibbi Saha Uygulama Tatbikati basladi.

Afet ve acil durumlarda uluslararasi ekiplerin birbirleri ile ve ev sahibi ülkeyle birlikte çalismasini kolaylastirmak maksadiyla saglik müdahaleleri, arama ve kurtarma, tahliye, güvenlik ve trafik, barinma faaliyetleri çerçevesinde koordinasyon, egitim ve tecrübe paylasiminin arttirilmasi amaciyla Azerbaycan, Almanya, Portekiz, Finlandiya, Romanya, Estonya ve Polonya ülkelerinin 170 personel ve 22 araç ile katilim sagladigi toplam 2 bin 446 personel ve 202 aracin katilimi ile MED EU MODEX 2023 tatbikati 22 Eylül tarihine kadar Çanakkale’de gerçeklestirilecek. Tatbikat çerçevesinde, kentin 3 farkli noktasina Romanya, Portekiz, Polonya, Türkiye, AFAD ve UMKE tarafindan sahra hastaneleri ve çadirlari kuruldu.

Senaryo geregi, çesitli patlama ve kazada yaralananlarin yani sira deprem enkazindan çikarilan afetzede yaralilar ambulanslarla sahra hastanelerine getirilirken, bazi yaralilar ise kendi imkanlariyla sahra hastanelerine ulasti. Burada ilk müdahaleleri yapildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.