Ünlü Isimler Deprem Bölgesinde

Cumhurbaskanligi Iletisim Baskanliginin destegiyle 23 ünlü isim, ziyaret ettikleri Gaziantep’in Islahiye ve Nurdagi ilçelerinde depremzedelerle bulustu. Çocuklarla birlikte sarki söyleyip, resim çizen, oyunlar oynayan ünlüler, kisa metrajli bir film de çekti.

Ünlü Isimler Deprem Bölgesinde
Kahramanmaras merkezli depremlerin ardindan Iletisim Baskanliginin destegi ile oyuncu Tamer Karadagli, futbolcu Ümit Karan, Ali Buhara Mete, Ismail Hakki Ürün, rap sanatçisi Resul Aydemir, Gökhan Karacik, Burcu Kiratli, Birand Tunca, Yusa Ebrar Dursunoglu, Ugurcan Keles, Derda Yasir Yenal, Muhammed Emre Kaya, Muhammed Burak Haktanir, Onur Yaprakçi, Emir Rifat Isik, Caner Otrakçi, Necati Isbilen, Musa Evren, Recep Çavdar, Emre Bulut, Mustafa Kocabey, Ümit Kantarci ve Haluk Piyes, depremin vurdugu Gaziantep’in Islahiye ve Nurdagi ilçelerinde kurulan konteyner ve çadir kentleri ziyaret etti. Depremzedelerle görüsen ünlüler, sinif ve etkinlik alanlarini da gezerek, çocuklarla birlikte sarki söyleyip, resimler çizdi. Çocuklarla oyun oynayan sanatçilar, yine çocuklarin senaryosunu yazdigi kisa metrajli bir film çekti. Daha önce televizyonda gördükleri ünlülere sarilarak hatira fotografi çektiren çocuklar ve aileleri, ünlü futbolcularla futbol oynamanin keyfini yasadi. Bir süreligine yasadiklari aciyi unutan çocuklardan bazilari gerçek isimlerini hatirlayamadigi ünlülerden Tamer Karadagli’ya ’’Haluk abi’’, Ali Buhara Mete’ye ’’Akif abi’’, Ismail Hakki Ürün’e ise ’’komutanim’’ diye seslendi.

Depremzedelerin yogun ilgi gösterdigi ünlüler, ihtiyaçlar konusunda da bilgi aldi. Kurtlar Vadisi filmi ile taninan, Dirilis Ertugrul, Payidaht Abdülhamit gibi önemli dizilerde de yer alan oyuncu Ali Buhara Mete, “Burada olmaktan çok mutluyum. Kardeslerimiz ve çocuklarimizla beraberiz. Onlarin güzel enerjilerini aliyoruz. Onlar bizlere mutluluk veriyor. Böyle günlerde onlarin dertlerine ortagiz, çok üzüldük. Bu yasanan süreç içerisinde elimizden geldigince onlarin yanlarinda olmaya çalisiyoruz. Bir nebze de olsa elimizden geldigi kadar yaralari sarmaya gayret ediyoruz. Onlarla olmak çok güzel. Bu milletin bir parçasi olmaktan, onlardan biri oldugum için çok mutluyum. Moralleri çok iyi. Onlar gerçekten çok ciddi acilar ve sikintilar yasamislar. Buna ragmen bizlerden güler yüzlerini eksik etmediler’ dedi.

Çocuklar Duymasin dizisinin "Haluk" karakteri ile olarak taninan oyuncu Tamer Karadagli, “Ülkemizin yasamis oldugu deprem felaketinden sonra birçok insan evsiz barksiz kaldi. Çok büyük bir yikim yasadik ve buraya gelip onlara bir nebze de olsa moral olabilmek bence çok önemli. Zaten psikolojik olarak bir yikim içerisindeler. En azindan tanidiklari birilerini gördükleri zaman en az birkaç saniyede olsa gülüyor olmalari çok önemlidir. O yüzden de Gaziantep’in Islahiye ilçesine geldik. Konteyner kente geldik, aileler ve çocuklarla bulustuk. Bu durumdan çocuklar çok mutlu oldu. Defalarca bizlere tesekkür ettiler, ’Bizleri yalniz birakmadiginiz için’ dediler. Ama bunun bizim görevimiz oldugunu düsünüyorum. Yillarca televizyonlarda gördükleri için böyle bir felaketten sonra onlarin yanina gelip de en azindan onlarla ve çocuklariyla birkaç saat vakit geçirebiliyorsak, bu çok degerli bir seydir. Biraz olsa da morallerini düzeltebildiysek eger ne mutlu bizlere” seklinde konustu.

Oyuncu Muhammed Emre Kaya, “Televizyonlardan izledigimiz zamanlarda çok üzülmüstük ama buralari görünce gerçekten üzüntüden öte kelimelerle tarif edilemeyecek kadar aci bir afet oldugunu görüyoruz” ifadelerini kullandi.

Sakarya Firat dizisinde ’’Durali Basçavus’’ karakterini canlandiran ve ’’komutan’’ olarak taninan Ismail Hakki Ürün, “Bizim için gerçekten çok hayati bir ziyarettir. Insan yasadigi dünyanin çogu zaman farkina varmadan yasiyor. Fakat o gerçeklikle burada yüzlesmek, o gerçekligi yasamis insanlarla burada hasbihal etmek, onlarin acisina ortak olmak çogu seyi degistiriyor. Insanlarin hayatlarinda anlamli olmak. Çok büyük bir aci ülkece yasadigimiz. Hatta iki ülkeyi derinden sarsan bir deprem bu. Rabbim beterinden saklasin, bir daha böyle acilar yasatmasin’’ ifadelerine yer verdi.

Oyuncu Ümit Kantarcilar, “Burada birçok annemiz, babamiz, kardesimiz, yakinimiz vardi. Biz Istanbul’da onlarla beraber yikildik. Onlari görmeye geldik. Onlara bir nebze de olsa moral olabildiysek, yüzlerini güldürebildiysek ne mutlu bize’’ dedi.

Oyuncu Emir Rifat Isik, ’’Allah buradaki felaketi yasayanlarin, tüm milletin basi sag olsun. Çocuklarla oyun oynadik, onlara moral motivasyon vermeye çalistik. Buraya bir iki gün gelmek degil, asil amacimiz sürekli burada olmak ve buradaki yaralari beraber sarmaktir” diye konustu.

Futbolcu Ümit Karan, “Her seyi çok iyi gördüm. Buraya gelince kelimelerle anlatamiyoruz. Yani ekranda oldugu ve göründügü gibi degildir. Burasi gerçekten büyük bir felaket yasiyor. Binalarin çogu depreme maruz kalmis, aileleri, çocuklari görüyoruz. Buraya gelince çok üzülüyorum. Burada konusmak için kelime bulamiyorum. Çünkü Istanbul’da televizyonda izlerken ayni duyguyu paylasamiyorum. Mesela Istanbul’a bir günlügüne gittim, bütün kalbim burada kaldi. Mecbur tekrardan geri döndüm. Burayi birakip gitmek istemiyorum, unutmamamiz ve unutturmamamiz lazim. Biz bunlari göstermek ve hatirlatmak zorundayiz” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.