Delege 'Öze Dönüs' Dedi

Egitim Bir-Sen 1 Nolu Sube Baskan Adayi Aydin Yilmaz, kendi iradelerine ipotek koymaya çalisanlara ilçe delegelerinin cevabi sandikta verecegini söyledi.

Delege 'Öze Dönüs' Dedi
Aydin Yilmaz, Öze Dönüs Hareketi’nin büyük bir teveccühle sandiktan zaferle çiktigini söyleyerek, “25 Eylül’de Egitim-Bir-Sen 7. Olagan Genel Kurul ve Sube delege seçimleri yapilmis ve mevcut yönetimin her türlü kara propagandasina karsi durusunu bozmayan ’Öze Dönüs Hareketi’, büyük bir teveccühle sandiktan basariyla çikmistir. Mevcut yönetimin sendikamizin bütçesini, araç ve gereçlerini yani tüm imkânlarini kullanmasina ragmen üyeler sandikta ’Öze Dönüs’ demistir. 3009 üyeden 2624’ü sandik basina gitmis ve seçime katilim yüzde 87.2 olmustur. Kullanilan oylarin yüzde 53.7’sini alan ’Öze Dönüs Hareketi’ 91 merkez delegesinin 49’unu çikarmis, mevcut yönetim ise yüzde 46.3 oy orani ile 42 delege çikarabilmistir” dedi.

“En büyük engel olan dogal delege sorunu”

Yilmaz, bazi sendika tüzüklerinde bulunan ve sube genel kurulunun demokratik yöntemlerle olusmasinin önündeki en büyük engelin dogal delege sorunu oldugunu söyleyerek, “Maalesef sendika tüzügümüzde de bulunmaktadir. Sendika içi demokrasiyi zehirleyen, mevcut yönetimleri koruyan, seçime girmeden, üyenin onayi alinmadan sahip olunan bu hak, hakkin kötüye kullanilmasinin hukukça himaye edilmesidir. Baskan da dâhil mevcut yönetimdeki hiçbir dogal delege üyelerimizin onayini almamistir. Seçim süreci ile ilgili daha önceki açiklamamizda, cumhurbaskanini halkin seçtigi bir dönemde neden sendika baskanini ve sube yönetimini dogrudan üye seçmemektedir diye sormustuk. 25 Eylül’deki seçim sonuçlari Öze Dönüs Hareketinin üye nezdindeki kabulünü, bu hareketin hakliligini ortaya koymustur. Ilçe yönetim ve delegelerimizin de bu yönde karar alacagindan süphemiz yoktur. Kendi iradelerine ipotek koymaya çalisanlara ilçe delegelerimiz cevabi sandikta verecektir. Çünkü ilçe yönetim ve delegelerimizin tamami bir grup veya zümrenin degil, Egitim-Bir-Sen’in yönetim ve delegeleridir” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.