Asrin Projesinde Son Rötuslar

Osmanli Padisahi Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen, 2. Abdülhamid Han zamaninda projesi çizilen ve ‘asrin projesi’ olarak adlandirilan yaklasik 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun Ordu etabinda çalismalar neredeyse bitti. Proje sayesinde bölgenin marka degeri yükselirken, mahalleliler ise yillardir bu yolun özlemini çektiklerini belirtti.

Asrin Projesinde Son Rötuslar
Ordu Büyüksehir Belediye Baskani Hilmi Güler’in, Enerji Bakanligi döneminde baslatilan Karadeniz-Akdeniz Yolu, Karadeniz Bölgesi basta olmak üzere, tüm Anadolu’nun ekonomisini olumlu yönde etkileyecek. Projesi sayesinde Karadeniz, Iç Anadolu, Dogu Anadolu ve Akdeniz’in ticaret limani olacak.

50 ili ilgilendiriyor, Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’ya kent üzerinden ithalat ve ihracatin önü açilacak

Dolayli sekilde yaklasik 50 ilgilendiren toplam maliyeti de 1 milyar liranin üzerinde olan proje ile Karadeniz’in kapilari, Iç Anadolu ve Akdeniz’e açilacak. Ordu’dan, Akdeniz Bölgesi’ndeki illere kadar ulasimi kolaylastiracak olan proje, Rusya, Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelere de kent üzerinden ithalat ve ihracatta önemli rol de üstlenecek. Ordu sinirlarinda 15 kilometre uzunlugunda 25 tek tip tünel, çok sayida köprü ve 330 metre uzunlugunda 1 adet viyadük bulunan Karadeniz-Akdeniz Yolu, ithalat ve ihracat açisindan da önemli bir rol üstlenecek.

“Ticaretin hizlanacagi düsünüyoruz”

Altinordu Karaagaç Mahallesi Muhtari Kadir Kir, yolun ekonomik ve zaman açisindan çok tasarruflu oldugunu belirtti.

Ülkeye katki sunacak olan projenin son asamaya geldigini söyleyen Muhtar Kir, “Çalismalar bildigimiz kadariyla bitirilmek üzere, çok kisa bir süre içerisinde bitecegini düsünüyoruz. Ekonomik anlamda ve zaman açisindan birçok tasarrufu var. Bölgemize katkisi çok fazla bir yol. Bu, düsünülen güzel bir projeydi, bölgeye ve ülkemize katkisi olan bir proje. Emegi geçen devlet büyüklerimize tesekkür ediyoruz. Sivas’i örnek verecek olursak evveliyatta çok uzun süreli bir ulasim saglaniyordu ancak simdi kisa bir süre içerisinde Sivas’a geçiliyor. Bu bölgeye sanayi yapilanmasi oldugundan dolayi ticaretin de hizlanacagi düsünüyoruz” dedi.“Hem Akdeniz’deki ticaret hem de Ordu’daki ticaret açisindan degeri anlatilamayan bir proje”

Mahalle sakinlerinden Sinan Yenilmez, yol projesi ile ilgili sunlari söyledi:

“Ordu ve Ordu’nun gelecegi için degeri biçilemez bir yatirim. Hem Akdeniz’deki ticaret hem de Ordu’daki ticaret açisindan degeri anlatilamayan bir proje. Hem zaman tasarrufumuz oluyor hem de yakit tasarrufumuz oluyor. Her yönüyle artilari çok fazla. 2004 yilinda Topçam Baraji insaati baslayinca bu yolun ilk temeli atilmisti. Ilerleyen zamanlarda Ordu Büyüksehir Belediye Baskanimiz Dr. Mehmet Hilmi Güler’in projede çabalari çok oldu ve hayata geçirdi.”

“Ülkemiz son yillarda yol cennetine döndü”

Satuk Bugra Yenilmez, “Haritayi açip karsimiza baktigimizda Türkiye cografyasinin zaten dogal bir yol oldugunu fark ediyoruz. Avrupa’yi Asya’ya baglayan, Asya’yi Afrika’ya baglayan dogal bir geçit seklindedir. Bunu degerlendirmek ülkemizde yasayanlarin boynunun borcuydu, uzun bir süredir bu ülkenin bu geçis güzergahinda olmasinin faydalarindan fazla yararlanamadik. Dünya çapinda konjonktür bunu bize zorunlu kildi. Ipekyolu’nun yeniden yapiliyor olmasi, Bati’nin biraz daha hegemonyasinin kirilabiliyor olmasi bu devrin aslinda bu güzergahlari yenilemek için tam vakti oldugunu gösteriyor. Sag olsun hükumetimiz ve devletimiz yerel çapta ve devlet çapinda ülkeyi adeta yol cennetine dönüstürdü. Bir yerden yol ve ticaret güzergahi geçiyorsa orasi güzellesir, insanlari da ihya olur. Bu toplumun da artik ihya olma vakti gelmisti, bunu bekliyorduk. Insallah bize ve bizden sonraki nesillere faydali olacak” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.