Dalindan Sofraya Kusburnunun Lezzet Yolculugu

Kusburnu, daglik alandan toplanmasindan yapimina kadar birçok asamadan geçerek sofralardaki yerini aliyor.

Dalindan Sofraya Kusburnunun Lezzet Yolculugu
Tokat ve Sivas’ta yüksek kesimlerden bin bir güçlükle toplanan kusburnu pazarlara getiriliyor. Kilogrami 14 liradan satilan kusburnu sofraya gelene kadar birçok asamadan geçiyor. Ayiklanarak temizlenen kusburnu kaynatiliyor. Haslandiktan sonra ezilerek makineden geçiriliyor. Suyu çikartilan kusburnu elekten geçirildikten sonra ocaklara konulan kazanlarda kaynatiliyor. Bir miktar seker katilarak yaklasik 3 saat pisirilen kusburnu marmelat olarak kavanozlara dolduruluyor. Kis aylarinda kahvalti sofralarinin yani sira çay ve meyve suyu olarak da tüketilen kusburnu soguk alginligi ve gribe karsi etkili olarak biliniyor.

Tokat ve Sivas’ta daglik alanda toplaniyor

Meydan Çarsisi’nda yaklasik 30 yildir kusburnu satan Mustafa Asar, kusburnunun Tokat ve Sivas’ta daglik alanlarda bin bir zahmetle toplanarak pazara geldigini belirterek, "Kusburnu toplamak oldukça zor ve zahmetli. Toplayan ablalari görüyoruz. Sirtlarinda böyle çuval almislar iple baglamislar. Dagdan böyle indiriyorlar. Helal parayi ondan aliyor. Helal olsun onlara çok zor. Pekmezi en tabii onu yasli ablalar yapmasini iyi bilir. Gençler bunu yapamaz" dedi.Toplamasi kadar pisirilmesi de oldukça zahmeti

Kusburnu yapiminda ailesine yardimci olan Okan Içmez ise Anadolu’da kis hazirliklarinin basladigi bir dönemde kusburnu marmelatinin ayri bir yeri oldugunu söyledi.

Kusburnu marmeladi yapimi basindan sonuna kadar zor ve mesakkatli bir süreç olduguna dikkat çeke Içmez, "Burada ilk adim olarak toplama süreci var. En mesakkatli süreci bu. Dagda toplanan kusburnular genellikle toplanma ortamlari biraz sikintili. Toplanan kusburnular daha sonra tüketiciye ulastirilmis oluyor. Tüketici bunlari aldiktan sonra ilk olarak temizlenme ve ayiklanma süreci isliyor. Devaminda kusburnu marmeladi yapilirken haslanarak elekten geçiriliyor. Ezme islemi gerçeklestirdikten sonra çift elekleme sistemi dedigimiz bir elek yöntemiyle elekten geçirilen kusburnular daha sonra kazanlarda kaynatiliyor. Kusburnu böylece marmelat haline getirilmis oluyor" dedi.

Tokatlilarin genelde ev yapimi kusburnuyu tercih ettigini belirten Içmez, "Birinci önceligimiz ev yapimi olmasi. Ikinci olarak da kusburnunun faydalari. Özellikle C vitamini yönünden, kisin hastaliklara karsi koruyucu özelligi olmasi bakimindan önem arz ediyor" diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.