Fiona Kasirgasi Kanada'yi Vurdu

Atlas Okyanusu’nda olusan Fiona Kasirgasi, Karayipler’den sonra Kanada’nin dogu kiyilarina ulasti.

Fiona Kasirgasi Kanada'yi Vurdu
Fiona Kasirgasi, geçtigimiz pazar günü Porto Riko’yu vurduktan sonra Dominik Cumhuriyeti ile Turks ve Caicos Adalari’na ulasmasinin ardindan kategori 4 kasirga seviyesine ulasmisti. ABD’ye bagli Porto Riko olmak üzere birçok adada büyük hasara neden olan Fiona Kasirgasi, Kanada’nin dogu kiyilarina ulasti. Kasirga nedeniyle binlerce ev su altinda kalirken, 500 binden fazla hane elektriksiz kaldi. Yetkililer, Nova Scotia ve Prens Edward Adasi’nda asiri tehlikeli dalgalar ve siddetli sel nedeniyle kiyi bölgelerinde yasayanlara tahliye çagrisi yapti. Ülkenin en büyük iki havayolu sirketi Air Canada ve WestJet Airlines, Cuma aksamindan itibaren seferlerini askiya aldi.

Kasirganin en fazla hissedildigi Nova Scotia’da çok sayida agaç devrildi, binalarin çatisi uçtu. Bölgede yasayan 414 bin kisi elektriksiz kaldi. Birçok yol kasirga nedeniyle kullanilamaz hale gelirken, bölgede mobil telefon hatlarinda da baglanti sikintisi meydana geldi.

Kanada için tarihi nitelikte oldugu belirtilen kasirga nedeniyle Basbakan Justin Trudeau, eski Basbakan Sinzo Abe’nin cenaze törenine katilmak üzere gidecegi Japonya seyahatini, hükümetin acil durum müdahalesini desteklemek üzere erteledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI