Tarih Ellerinde Sekilleniyor

Kayseri’de heykeltiras Mahmut Esat Sevilay, tarihe damga vuran tarihi eserlerin maketini aslina uygun olarak keyifle yapiyor.

Tarih Ellerinde Sekilleniyor
Kayseri’de yaptigi birbirinden güzel eserlerle tarihseverlerin ilgisini çeken heykeltiras Mahmut Esat Sevilay, özellikle Türk tarihi için önemli olan ve günümüze kadar ulasan eserlerin birebir maketini yapiyor. Içerisinde ilk ’Türk’ kelimesinin geçtigi Orhun Abideleri, Hoca Ahmet Yesevi Türbesi ve ülkenin farkli yerlerinde bulunan tarihi kümbetlerin maketlerini yapan Sevilay, maketleri tek tek eliyle isliyor.

Yaptigi eserler hakkinda bilgiler veren heykeltiras Sevilay, “Türklük için Orhun abideleri çok büyük bir deger. Dünyadaki Türk yazisi da Orhun Abidelerinin üzerinde yer almakta. Biz bu Orhun Abideleri üzerinde uzun yillardir ugrasiyoruz. Son olarak da bunlarin bir bölü bir buçuk ölçeginde ki heykelini yaptik. Geçtigimiz hafta Ankara’ya gönderdik. Bunu yaparken bizim için tarihin o anki dokusu, kokusu ve keyfi ve o duygulara bürünmekte çok önemli. Bu isleri zaten bunlari kaygi ederek yaptik. Bu kaygilar olmasa belki de bu isi yapamazdik. Tarihimizle ilgilenmek, bunlari yaparken o tarihi arastirmak ve yeni bilgiler edinmek bizim için çok önemli. Bizde ki örnek bir ürün üzerindeki yazilarda yine örnek ama biz gerçek ürünü yaparken, bütün yazilari bilimsel alintilar kullanarak yaptik. Bunlarin hepsi tek tek elle islendi ve yerine ulasti. Çok begenildi. Begenilmesi de bizim çok hosumuza gitti. Umarim hayirli olur. Bizim isimizin en önemli noktasi tabi ki emek” ifadelerini kullandi.

Maketleri yaparken çok keyif aldigini, bu yüzden zorlanmadigini kaydeden Sevilay, “Biz bunu yaparken, keyif aldigimiz için zorlanmiyoruz. Disaridan bakildigi zaman ‘tozun topragin içerisinde çalisiyorsunuz. Çok agir seyler yapiyorsunuz’ diyenler oluyor. Çok büyük yüklerin altina da girdigimiz oluyor. Bunlari yaparken, bu toz, toprak ve agir yük bize keyif gibi geliyor. Biz bunlari yaparken yorulmuyoruz. Insan sevdigi isi yaparken yorulmaz. Bizde ayni bu sekilde sevdigimiz isi yaptigimiz için gayet keyifli, yorulmadan hiç durmadan çalisabiliyoruz” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.