Devlet Destek Verdi, 2 Bin 500 Kovanla Bal Üretiyor

Siirt’te devletten aldigi hibe destegiyle bal üreticiligi yapan Murat Efe, ailece 3 kovanla basladiklari aricilikta kisa sürede kovan sayisini 2 bin 500’e çikardi. Efe’nin hedefi, bal üreticiligini bölgeye yaymak.

Devlet Destek Verdi, 2 Bin 500 Kovanla Bal Üretiyor
Siirt’te baba meslegi olan ariciligi ailece devam ettirdiklerini belirten bal üreticisi Murat Efe, devletten aldiklari destekle kovan sayisini 6 bine çikarmayi amaçladiklarini söyledi.

Kaliteli bir bal üreterek dünyaya pazarlamayi hedeflediklerini söyleyen Efe, “90’li yillardan beri baba meslegi olan ariciliga 3 kovanla basladik. Su an burada bin 500 ariligimiz var. Ikinci ariligimizda ise bin kovana yakin ariligimiz var, toplamda 2 bin 500 kovan. Devletten aldigimiz destekle ariligimizi her geçen gün arttiriyoruz. Devletin vermis oldugu hibe ve ekipmanlar sayesinde her geçen gün ariligimizi çogaltiyoruz ve bölgeye hitap etmek için çalisiyoruz. Elimizden geldigince kaliteli bal üretmeye çalisiyoruz. Insallah bu destekler böyle devam ederse 5 bin ile 6 bin kovana kadar çikarmayi hedefliyoruz. Allah devletimizden razi olsun. Her türlü destegi bize veriyor. Elde etmis oldugumuz ballarin 70 derde deva oldugu bilimsel olarak kanitlanmistir" dedi.

Siirt’te bal üretiminin hem bölgedeki huzur ortaminin olusmasi hem de devletin vermis oldugu desteklerle yüzde 80 arttigini dile getiren Siirt Ili Ari Yetistiricileri Birligi Baskani Faik Efe ise, elde edilen kaliteli balin ülke ekonomisine önemli bir gelir sagladigini söyledi.

Bu yil yagislarin bol olmasi nedeniyle her bir kovandan 15 kilogram bal beklediklerini söyleyen Efe, “Geçen sene sikintili bir yil yasadik hem aricilar hem de tarimin tamami kurak geçti bizim bölgemizde. Ama Allah’a çok sükür bu sene son 15 gündür çok güzel bir yagis aldi hem bölgemiz hem de bütün ülke. Insallah bu sene güzel bir verim bekliyoruz. Yaylalardan çok güzel haber aliyoruz, doga çok güzel. Insallah hem tarim da hem hayvancilikta hem de aricilikta bu sene geçen yildan daha iyi bir yil bekliyoruz. Simdiden üreticilere bol kazançlar diliyorum” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.