Çiftçiler Günü Halaylarla Kutlandi

Sivas Ziraat Odasi tarafindan 14 Mayis Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle Sehit Adem Koç Ilkokulu Bahçesi’nde kutlama programi gerçeklestirildi. Programa Sivas Ziraat Odasi Baskani Haci Çetindag, Tarim ve Orman Il Müdürü Seyit Yildiz, Sivas Orman Isletme Müdürü Sefa Duman, Il Genel Meclisi Baskani Hakan Akkas, Baro Baskani Fatih Sevim, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarim Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekani Prof. Dr. Tolga Karaköy’ün yani sira çok sayida il protokolü, çiftçiler ve ögrenciler katildi.

Çiftçiler Günü Halaylarla Kutlandi
“ Insanlik besine ve beslenmeye muhtaçtir”

Saygi durusunda bulunulmasinin ardindan okunan Istiklal Marsi ile baslayan programda konusan Sivas Ziraat Odasi Baskani Haci Çetindag, “14 Mayis 1946 tarihinde kurulan Uluslararasi Tarim Üreticileri Federasyonu (IFAB) Dünya Çiftçiler Gününün baslangici olarak anilir. Çiftçi ve üreticiyi, yani gerçek efendileri yeniden layik oldugu yerlere tasimak ve uluslararasi platformlarda seslerini duyurmak, etkinlik ve organizasyonlarini düzenlemek ve sorunlarini çözmek amaciyla IFAB’in yerine 29 Mart 2011 tarihinde Dünya Çiftçileri Örgütü (WFO) kurulmustur. Yasamin gerçegidir beslenmek, her ne sart altinda olursa olsun, insanlik besine ve beslenmeye muhtaçtir. Ilk insanlik tarihinden günümüze kadar degisik evrelerden geçen beslenme ile hayatin devam edisi aslinda biyolojik olarak pek farklilik göstermemektedir. Eski devirlerde toplayicilik ve avcilik, ardindan hayvanlarin evcillestirilmesi ve bitkilerin kültüre alinmasi dedigimiz bilinçli olarak yetistiricilik yapilmasi sonucunda bugünlere gelmis bulunuyoruz.

“Herkes içerde kalirken çiftçimiz halki için çalismistir”

Çiftçilerin pandemi döneminde büyük emek sarf ettigini kaydeden Çetindag, “Çiftçimiz 2020 yilindan itibaren dünyada etkisini gösteren ve her ülkede insanlarin disari çikmasini engelleyen pandemi döneminde vatandaslarimizin gidaya erisiminin saglanmasi için kendini riske atarak disari çikmis ve üretime ara vermeden devam etmistir. Herkes içerde kalirken çiftçimiz halki için çalismistir. Iste asil kahramanlarimiz çiftçilerimizin günüdür 14 Mayis, yogun çaba ile üretilen, tipki bir çocuk olarak gördügü ekinlerine, meyvelerine sebzelerine ve çiftlik hayvanlarina bakan ana babalarin yani çiftçilerin günüdür 14 Mayis. Bal, peynir, yumurta, et, deyip geçmeyin. Hepsi bin bir emegin ürünüdür, nazlidir ekinler soguktan donar, sicaktan yanar, susuzluktan kurur, doludan zarar görür. Çiftçilerimizin sikintilari büyüktür. Her türlü zorluga karsi üretimden vazgeçmeyen çiftçimiz desteklenmelidir. Çiftçimizin kullanmis oldugu tarimsal girdiler ve tarim finansmani artmasina ragmen çiftçimizin ürünü yeteri düzeyde artmamis ve tarimsal desteklemelerde çiftçimize yeterli gelmemektedir. Acil olarak çiftçilerimize yapilan tarimsal desteklemeler artirilarak makul seviyelere çekilmeli çiftçi girdileri sübvanse edilmelidir. Aksi takdirde çiftçimiz üretemez duruma gelecektir. Köylerde genç nüfusu tutamiyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.