'Ahi Edebali V3' Fuara Damga Vurdu

Eskisehir’de düzenlenen 2. AR-GE, Sanayi ve Teknoloji Fuari’na ‘Ahi Edebali V3’ damga vurdu.

'Ahi Edebali V3' Fuara Damga Vurdu
Üniversite-sanayi isbirligi çerçevesinde, ATAP A.S. Teknokent firmasi AHI HVS’nin ögretim üyesi Doç. Dr. Burak Öztürk danismanliginda ürettigi IHA’lar ve motorlar Eskisehir’de düzenlenen 2. AR-GE, Sanayi ve Teknoloji Fuari’nda sergilendi. Bilecik Seyh Edebali Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi koordinatörlügünde üniversite sanayi isbirliginin artirilmasina yönelik çalismalarda KOSGEB tarafindan da desteklenen ürünler fuarda yogun ilgi görürken, savunma sanayi firmalarindan IHA ve motor siparisleri alindi. AR-GE faaliyetleri üniversitede yürütülen ‘AHI Edebali V3’ IHA modeli, Eskisehir TÜYAP’ta düzenlenen fuarda ‘AHI Edebali V3’ IHA modeli katilimcilarin büyük ilgisini çekti.

Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisligi Bölüm Baskan Yardimcisi Doç. Dr. Burak Öztürk, yaptigi açiklamada, ürettikleri motor ve insansiz hava araçlarina yurt içi ve yurt disindan ciddi talepler oldugunu dile getirdi. Bugüne degin 3 adet IHA ve 30 adet motor satisi gerçeklestirdiklerini anlatan Doç. Dr. Burak Öztürk, “Yaklasik 150 adet de motor siparisi aldik” dedi.

Doç. Dr. Öztürk, fuarda kendilerine gösterilen ilginin memnuniyet verici oldugunu ifade ederek, “Bir hayalle basladik. Insansiz hava araçlarinin motorlarini yapabilir miyiz dedik. Türkiye’de üretimi yoktu ve bu motorlari üretmeye basladik. Sonuç olarak savunma sanayisine satisini gerçeklestirdik. Motor testlerinde kullandigimiz uçaklarimiz kompozit gövdeye sahip hedef uçak olarak satisi yapildi. Su anda ürünlerin kalibi mevcut, fuarda yurt içinden ve yurt disindan müsterilerle görüsüyoruz. Yurt disindan büyük ilgi var. Ahi Edebali V3 modelimizi üretime hazirladik. Ayni zamanda Ahi Edebali V5 modelimiz 100-120 kilogram mühimmat tasimak için hazir olacaktir. Bir yil içerisinde üretim hattinda kaliplarimizi tamamlayip satisa baslayacagiz. Su an için 3 adet uçak 30 adet motor satisi gerçeklestirdik” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI