Bitlis'te Kuduz Panigi

BITLIS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde basibos köpek tarafindan isirilan ve kuduz süphesiyle Ankara’da tedavileri devam eden 2 çocuktan sonra kentte yürütülen taramada isirilip saglik kurulusuna basvuru yapmayan 36 vaka daha tespit edildi.

Bitlis Saglik Müdürlügünden yapilan açiklamada, 19 Ekim 2022 tarihinde Adilcevaz’in Göldüzü köyünden kuduz süpheli olarak hastaneye basvuran M.E. adli hastanin yapilan fiziki muayenesinde yaklasik bir ay önce kuduz süpheli sahipsiz köpek tarafindan isirildiginin tespit edildigi belirtildi. Açiklamada, “Gerekli filyasyon ve saha çalismasi yapilmistir. 20 Ekim 2022 tarihinde hasta Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevk edilmistir. Kisinin Hacettepe Üniversitesinde yatisi mevcuttur. Yapilan filyasyon neticesinde P.E. ve B.Ü. isimli 2 vaka daha tespit edilmistir. Bu iki hastanin da sevki saglanmis olup, hastaneden alinan bilgilere göre kuduz hastaligi düsünülmemektedir. 31 Ekim 2022 tarihinde B.Ü., Ankara Etlik Sehir Hastanesinden taburcu edilmistir. P.E. adli hasta Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde yatmakta olup genel durumu iyi oldugu bilgisine ulasilmistir. M.E. adli vakamiz ise Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde yogun bakim ortaminda takibi devam etmektedir” denildi.

Adilcevaz Kaymakamligindan yapilan açiklamada ise Ilçe Hifzissihha Kurulunun 26 Ekim 2022’de Kaymakam Ismail Demir’in baskanliginda toplandigi belirtilerek, “Alinan kararlara istinaden 27 Ekim 2022 tarihinde ilçemizde vakanin ikamet ettigi ve çevresinde bulunan 18 köyde ve toplam 19 okulda bin 960 ögrenci taranmistir. Tarama sonucunda 12 isirilip saglik kurulusuna basvuru yapmayan vaka tespit edilmis ve hastaneye yönlendirilmistir. 28 Ekim 2022 tarihinde ilçe merkezindeki 5 lisede bin 163 ögrenci ve 90 ögretmene kuduz hakkinda egitim verildi ve okullarda ögrenciler arasinda kuduz hastaligi sorgulandi. 24-31 Ekim 2022 tarihleri arasinda IZCI sistemimize düsen toplam 83 vakadan 26’si isirilma (köpek-kedi) olup geri kalan 57 vaka isirilanlarin süpheli temasli vakalardir. Ilçemizde Tarim ve Orman Müdürlügü tarafindan kuduz pozitif saptanmis herhangi bir hayvan bulunmamaktadir. Adilcevaz Onkoloji Hastanesinde ve bulasici hastaliklar biriminde kullanilan IZCI sistemi üzerinden günlük vakalar takip edilmekte olup, isirilanlar ve temaslilar belirlenip asi takipleri ekiplerimiz ve aile hekimlerince günlük olarak takip edilmektedir. 31 Ekim 2022 tarihinde 2 vatandas kuduz asisi için Adilcevaz Onkoloji Hastanesine basvurmustur. Bu kisiler aranmis ve gerekli bilgilendirmeler yapilmistir. Bagisiklama ve profilaksi (koruma) amaçli asilamaya alinan tüm kisilerin takibi ilçe hastanemiz ve saglik müdürlügümüzce yapilmaktadir” ifadeleri kullanildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI