Aizanoi Yeniden Doguyor

Kütahya’nin Çavdarhisar ilçesinde, Aizanoi Antik Kenti’nin tüm dünyayla bulusturacak çalismalarda ilk adim atildi. ’Antik Dünyanin Ilkler Kenti Aizanoi Yeniden Doguyor’ projesiyle Anadolu’nun en iyi korunmus Zeus Tapinagi aydinlatilacak; tarihi dokuya “uygun yürüyüs yollari, wi-fi sistemi ve yenilenmis elektrik altyapisiyla Aizanoi daha fazla turist çekecek. Vali Ali Çelik, Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu degeri tüm insanlikla bulusturup gelecege tasiyacagiz” dedi.

Aizanoi Yeniden Doguyor
Kütahya Valiligi öncülügünde hazirlanan 5 milyon TL bütçeli “Antik Dünyanin Ilkler Kenti Aizanoi Yeniden Doguyor” projesinin açilis töreni Kütahya Valisi Ali Çelik ile paydas kurum ve kurulus temsilcilerinin katilimiyla yapildi.

Daha sonra kürsüye Vali Ali Çelik geldi. Projeye emek veren, katki sunan herkese tesekkür eden Vali Ali Çelik, Aizanoi Antik Kenti’nin görkemli ve ihtisamli yapilarini, farkli kültürel degerlerini tüm dünyayla bulusturacak çalismalarda ilk adimin atilmasindan duydugu mutlulugu paylasti.

"Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu degeri yarinlara aktarma gayretindeyiz"

Aizanoi Antik Kenti’ni diger antik kentlerden farkli ve özel kilan degerlerine dikkat çeken Vali Ali Çelik, “En temel husus burada yasamin hiç sona ermemis olmasi. Aizanoi; Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Germiyanogullari’na, Osmanli’dan Cumhuriyetimize kadar farkli kültürel degerleri bir arada görme sansi sunuyor. Bu kültürel birlikteligin olusturdugu sinerjiyle sunumunun gerçeklestirilmesi apayri bir farklilik ve farkindalik olusturacak. Zeus Tapinagi’nin ambiyansiyla beraber farkli kültürel degerlerin iç içe geçmisligi bize büyük bir umut ve güç veriyor. Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu degeri yarinlara aktarma gayretindeyiz. Hep birlikte yapacagimiz projelerle bugünü iyi planlayip yarina bu kültürel zenginligin iyi anlatmak, sahiplenme duygusunu büyütmek bütün paydaslarin en temel sorumlulugu. Destekleriniz için tesekkür ederim" diye konustu.

Konusmalarin ardindan Vali Ali Çelik tarafindan projeye katki sunan paydas kurum ve kuruluslarin temsilcilerine tesekkür plaketi verildi.

Plaket takdiminin ardindan Olgunlasma Enstitüsü tarafindan hazirlanan “Zeybek Alayi Yelek Koleksiyonu” ile Solo Halk Danslari Yarismasi Türkiye birincisi Yusuf Türkel zeybek gösterisi sunuldu.

Kütahya’nin Çavdarhisar ilçesindeki UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan, dünyanin ilk borsasi ve en iyi korunmus Zeus Tapinagi’na ev sahipligi yapan Aizanoi Antik Kenti’nin bilinirligini artirarak daha fazla turist çekmek için hazirlanan proje Kütahya Il Özel Idaresi, Çavdarhisar Kaymakamligi, Zafer Kalkinma Ajansi, Çavdarhisar Belediyesi, Osmangazi Elektrik Dagitim A.S., Telekom ile Türkiye Seyahat Isletmecileri Birligi (TÜRSAB) destekleriyle hayata geçirilecek.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.