TED Çorlu Koleji Açildi

1928 yilindan bugüne Türk egitim sistemine ve Türk gençligine hizmet veren Türk Egitim Dernegi’nin (TED) 41. mesalesi Çorlu’da yandi.

TED Çorlu Koleji Açildi
Maddi imkansizliklar sebebiyle egitime erisimi bulunmayan çocuklara destek olmak, Türk egitim politikalarina yön vermek ve egitim anlayisini dünya standartlarina çikarmak amaciyla kurulan Türk Egitim Dernegi (TED) ülke genelindeki 41. okulunu Tekirdag’in Çorlu ilçesinde açti.

Tekirdag Valisi Aziz Yildirim, Çorlu Kaymakami Cafer Sarili, Tekirdag Il Milli Egitim Müdürü Ersan Ulusan, TED Genel Baskani ve Cumhurbaskanligi Egitim - Ögretim Politikalari üyesi Selçuk Pehlivanoglu, TED Çorlu Koleji kurucu temsilcisi Dr. Murat Dayanikli’nin katilimiyla düzenlenen açilista protokol üyeleri ile kurucu temsilcisi Dr. Murat Dayanikli ile TED Genel Baskani Pehlivanoglu birer konusma gerçeklestirdiler.

TED her yil 15 milyonluk burs veriyor

"Benim evlatlarimi baska misyoner okullarina muhtaç etmeyecek milli okullar açin" talimatiyla TED’in kuruldugunun altini çizen Selçuk Pehlivanoglu, “1920’lerde Türkiye’de 18 adet ülkemize ait lise var, 500’ün üzerinde misyoner lise var. Allah’a sükürler olsun ki biz Türkiye’nin her yerine okullarimizla yayiliyoruz. O dönem ki kurucularimiz ikinci olarak imkani olmayan çocuklara imkanlar sunun demisler. Çünkü sokakta simit satan çocugun gözündeki pirilti benim evladimin gözündeki piriltiyla adaletli bir yakinlikta olmazsa bu güzel vatanda yasayamayiz. Bunun için burslar verin demisler. Biz bugün yaklasik dernek olarak ilkokuldan ve lisede okuyan ögrencilerimize 15 milyon TL ile hizmet etmeye çalisiyoruz. Bu çocuklarimizin yüzde 40’i tip, yüzde 35’i mühendislik kazanarak dünyanin her yerine gidiyorlar” dedi.“Kendimiz için degil milletimiz için yasamak mecburiyetindeyiz”

"Benim rahmetli babam Rize’nin Findikli ilçesinden gelip Ankara’da Kizilay Sefkat Yurdu’nda kalmasa ben bugün burada degildim" diyen Selçuk Pehlivanoglu, “Kendimiz için yasamak degil, milletimiz için yasamak mecburiyetindeyiz. TED olarak Soma’daki çocuklarimiza sahip çikiyoruz, depremden etkilenen, Milli Egitim Bakanimiz ile konustum sel ve yangin felaketinden etkilenen çocuklarimiza dernek olarak sahip çikiyoruz. Biz TED olarak ne benim babamin malinin kurulusu ne de bir holdingin kurulusuyuz. Biz milletin öz kuruluslarindan biriyiz” ifadelerini kullandi.

“Sinav baronlari ile mücadele ediyoruz”

Üçüncü misyonun ise egitime yön verme oldugunun altini çizen Pehlivanoglu, “Bizim ülkemizden en büyük sosyal adaletsizlik maalesef egitimde. Parasi olan ile olmayanin egitim süreçlerinin farkli oldugu bir zaman süreci geçiriyoruz. Biz TED olarak bu ülkenin sinav baronlari ile yillarca mücadele ediyoruz. Hatta onun ile ilgili seyredenleriniz vardir. Sinav filminde Okan Bayülgen’in oynadigi film benle basliyor. Hiç kimse dershaneleri agzina alamazken biz bu ülkede kampanyalar yaptik. Çünkü bu ülkeye esas olan okuldur. Okulu bas taci etmezseniz ülkenin geleceginden bahsedemezsiniz. 21. yüzyilda yasiyoruz ve 21. yüzyilda hiçbir savas silahla degil, beyinle yapiliyor. 21. yüzyilda tabi ki onurla tasiyacagimiz geçmisimiz onur madalyamizdir. Artik dünyanin ritminin degistigini sakin unutmayalim” seklinde konustu.“Mesele para degil sistemdir”

"TED olarak düsünce kurulusumuz ile tarafsiz egitime yön vermek için elimizden geleni yapiyoruz" diyen Selçuk Pehlivanoglu konusmasini söyle sürdürdü:

“Mesele para degil, sistemdir. Bu sistemi Covid sürecinde gördük. Dünyada okullari en uzun kapatan maalesef 2. ülkeyiz. Fransa’da sokaga çikma yasagi varken okullar açikti, maalesef biz kapattik. O dönemki bakan arkadasimiz ile maalesef ikna edemedik birçok seyi. Sunu unuttuk evet turiste ve kaynaga ihtiyaç var, çark dönecek ama gelecege de ihtiyaç var. Umuyorum ki evlatlarimizin bu kaybini toparlayabiliriz. Isimiz kolay degil. Okul sokaktan daha güvenli.”

Konusmalarin ardindan protokol üyeleri açilis kurdelesini keserek TED’in ülke genelindeki 41. okulu olan TED Çorlu Koleji’nin resmi açilisini gerçeklestirdiler.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI