Ulusal Yükselis Aniti Temizleniyor

Antalya Büyüksehir Belediyesi, Cumhuriyet Meydani’ndaki “Ulusal Yükselis Aniti”ni orijinal haline dönüstürüyor. Zamanla yipranan, kirlenen ve siyaha boyanan heykel, laklama teknigi ile ilk yapildigi zamanki gibi olacak.

Ulusal Yükselis Aniti Temizleniyor
Antalya Cumhuriyet Meydani’nda 1964 yilinda heykeltiras Prof. Dr. Hüseyin Gezer tarafindan yapilan ve bedeli Antalya halkindan toplanan bagislarla karsilanan 6 metre yüksekligindeki ve 12 ton agirligindaki bronz Ulusal Yükselis Aniti’ndan zamanin olumsuz izleri siliniyor. Antalya Büyüksehir Belediyesi Kent Tarihi ve Taniti Daire Baskanligi tarafindan Anitlar Kurulu gözetiminde baslatilan çalismayla, kirlenen, yipranan ve siyaha boyanan heykel, laklama teknigi ile orijinal görünümüne kavusturulacak.

“Çizgi seklinde akintilar var”

Dogada bronz heykellerin 3-4 bin yil bozulmadan ayakta kaldigini söyleyen anitin bakim islemini yapan firmanin sahibi Mahmut Tunçez, gerekli izinlerin alindigini heykelin orijinal görünümüne kavusacagini bildirdi. Temizligin 10 gün sürecegini söyleyen Tunçez, heykelde boyaya bagli olarak çizgi çizgi akintilar olustugunu kaydetti.

Heykel bakim ve temizligin ardindan eski görünümüne kavusacak.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.