TBMM Genel Kurulu

AK Parti Grup Baskanvekili Mahir Ünal: 'Bu saray muhabbeti üzerinden yürütülen tartismalar; bunlar, Recep Tayyip Erdogan'in kendi kisisel, sahsi mali degil, buralar devlete ait. Mesela Marmaris diyorsunuz; burasi Turgut Özal döneminde yapilmis, daha sonra da yine Cumhurbaskanligi makami için yenilenmis bir yerden bahsediyorsunuz' CHP Grup Baskanvekili Engin Altay: 'Uçan sarayimiz, yüzen sarayimiz, kislik, yazlik saraylarimiz yetmiyor, Sayin Cumhurbaskani'na. TBMM'nin uhdesinde Milli Saraylar Dairesine bagli Istanbul'da 12 tane kösk, konak bunlari da aldi. Bu saray merakini anlamak mümkün degil'

AK Parti Grup Baskanvekili Mahir Ünal, "Bu saray muhabbeti üzerinden yürütülen tartismalar; bunlar, Recep Tayyip Erdogan'in kendi kisisel, sahsi mali degil, buralar devlete ait. Mesela Marmaris diyorsunuz; burasi Turgut Özal döneminde yapilmis, daha sonra da yine Cumhurbaskanligi makami için yenilenmis bir yerden bahsediyorsunuz." dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda grup baskanvekilleri gündeme iliskin degerlendirmelerde bulundu.

IYI Parti Grup Baskanvekili Lütfü Türkkan, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madimak Oteli'nde yazar ve sanatçilardan olusan 33 kisinin yakilarak öldürüldügünü belirterek, "Hiç kimse düsüncesi ya da fikri nedeniyle böyle bir olaya maruz birakilamaz, hiçbir gerekçe böylesine insanlik disi bir vahseti hakli gösteremez." diye konustu.

Basbaglar katliamini da animsatan Türkkan, 33 sivil vatandasin teröristlerce katledildigini vurgulayarak, "Basbaglar'da sikilan kursunlarin adresi tek tek canlarimiz degil, vicdanlarimizdi, insanlarimizdi, bütün milletimizdi. 28 yil önce terör örgütü PKK'nin alçak saldirisinda sehit olan vatandaslarimizi rahmetle aniyorum." ifadesini kullandi.

Elektrige yüzde 15, dogal gaza yüzde 12 zam yapildigina isaret eden Türkkan, "Emeklilerin alacagi zam ne kadar, 8,45. Emeklilere yaptiginiz o zam simdiden eridi zaten." degerlendirmesinde bulundu.

- "Teröristin dini, dili, irki, mezhebi bulunmamaktadir"

MHP Grup Baskanvekili Muhammed Levent Bülbül ise Urumçi Olaylarinin 12. yilinda, sehit edilenlere Allah'tan rahmet diledi.

Basbaglar Katliami'nin yil dönümüne iliskin de Bülbül, "Özellikle Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi'nde yasayan insanlarimizi korku ve dehset iklimine sokmak ve bölge insanini sindirmek maksadiyla yapilan bu saldirilar, terör örgütünün asil düsmaninin ve hedefinin bölge insani oldugu, bu bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel olarak gelismesinin kendileri açisindan en büyük tehdit olarak algilandigi açikça görülmektedir." görüsünü paylasti.

Bugüne kadar kadin, çocuk, yasli demeden, acimasizca ve alçakça bu tip saldirilarda toplam 6 bin sivil vatandasin hain terör örgütü PKK tarafindan katledildigini anlatan Bülbül, "Teröristin dini, dili, irki, mezhebi bulunmamaktadir. Insanlarin en vazgeçilmez hakki olan yasam haklarini canice elinden alan, basta PKK, PYD, YPG, FETÖ, DEAS, DHKP-C olmak üzere, bütün terör örgütlerini siddetle lanetledigimizi buradan ifade ediyor, aziz sehitlerimize bir defa daha Allah'tan rahmet diliyoruz." dedi.

- "Vekilimiz derhal serbest birakilsin ve Meclis'e geri dönsün"

HDP Grup Baskanvekili Meral Danis Bestas da Aziz Nesin'i ve Kutlu Adali'yi ölüm yil dönümlerinde andi ve Kutlu Adali cinayetinin aydinlanmasi taleplerini yinelediklerini söyledi.

Vedat Aydin'in JITEM tarafindan öldürüldügünü ileri süren Bestas, "Vedat Aydin cinayeti rahatlikla aydinlatilabilirdi ama iktidarlar bu cinayetin aydinlatilmasini istemedi ve zaman asimina ugratilmasi için özel bir çaba sarf etti." görüsünü ileri sürdü.

Anayasa Mahkemesi'nin, milletvekilligi düsürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioglu için ihlal karari verdigini hatirlatan Bestas, Gergerlioglu'nun bir an önce yeniden yargilanmasi, beraat etmesi ve Meclis'teki yerine dönmesi gerektigini savundu.

- "Istanbul'daki saraylarin tamamini, seçilen cumhurbaskaninin elinden geri alacagiz"

CHP Grup Baskanvekili Engin Altay ise Aziz Nesin'i ölüm yil dönümünde anarak, "Aziz Nesin, bulundugu Madimak Oteli'nden sag kurtulan aydinlarimizdan biriydi. Ama o, 2 Temmuz 1993 Sivas Madimak Katliami'nda vahsice katledilen aydinlari öbür dünyada çok bekletmedi, onlara ulasti. Nereden, kimden gelirse gelsin, hangi maksatla olursa olsun teröre karsi CHP her zaman ayni refleksi göstermistir. Madimak Katliami'nin failleri ve müsebbipleri de Erzincan Basbaglar Katliami'nin failleri ve müsebbipleri de ayni merkezden emir ve komuta almislardir. Degilse bile ikisinin yaptigi da Türkiye'nin birligine, bütünlügüne büyük, agir bir kasttir." degerlendirmesinde bulundu.

"Tasarruf tedbirleri" genelgesine iliskin Altay, "Uçan sarayimiz, yüzen sarayimiz, kislik, yazlik saraylarimiz yetmiyor, Sayin Cumhurbaskani'na. TBMM'nin uhdesinde Milli Saraylar Dairesine bagli Istanbul'da 12 tane kösk, konak bunlari da aldi. Bu saray merakini anlamak mümkün degil. Ilk seçimlerden sonra TBMM, basta Milli Saraylar Dairesine bagli Istanbul'daki saraylarin tamamini, tabi Tayyip Bey o zaman Cumhurbaskani olmayacak, seçilen cumhurbaskaninin elinden geri alacagiz." diye konustu.

Altay, Cumhurbaskanligina 54 milyon liraya 3 otomobil alindigi iddiasini yineleyerek, bunun ardindan "tasarruf" denilmesini elestirdi.

Cumhurbaskani Erdogan'in ülkede yarattigi "harami tipleri" oldugunu ileri süren Altay, "Bu kadar çok harami üreten, türeten Sayin Cumhurbaskanimizin, simdi milletten tasarruf istemeye hakki yoktur. Su haramilerin musluklarini kesse, millet bu ülkede güle oynaya geçinir." ifadesini kullandi.

Dünyanin her yerinde paranin ticaretten, Türkiye'de ise siyasetten kazanildigini iddia eden Altay, "Bu demektir ki siyaset üzerinden millete çökülüyor." dedi.

Sisli Etfal Dayanismasi Platformu'nun bugün Meclis'i ziyaret ettigini anlatan Altay, hastane arazisine kule yapmak için Sisli Etfal Hastanesinin yerinden, yenilemek yerine tasinmasini kabul etmediklerini dile getirdi.

- Ünal ve Altay arasinda "kisisel kavga" tartismasi

AK Parti Grup Baskanvekili Mahir Ünal, Basbaglar Köyünde, PKK terör örgütünün kanli yüzünü bir kez daha ortaya koydugunu belirterek, katledilen 33 vatandasi rahmetle andi.

Emekli maaslarina yapilan zammi elestirenlere Ünal, "Bu, yilin ilk 6 ayi için düzenlenen zamdi. Dolayisiyla emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik." yanitini verdi.

Ünal, ocak ayindan bugüne toplamda 40 bin müzisyene 270 milyon lira destekte bulunduklarini hatirlatti.

CHP Grup Baskanvekili Altay'in iddialari üzerine ise Ünal, sunlari kaydetti:

"Biz artik bunlara cevap vermekten yorulduk ama CHP, bunlari tekrar etmekten yorulmadi. Insanoglu, dünyayi algiladigi biçimde ifade eder. Dolayisiyla bizim ifadelerimiz, gerçekligin kendisi degil, bizim ifadelerimiz, olan biten seyleri algilama biçimimizden ibarettir. Bunlari, biz kendi gerçekligimiz olarak degil, CHP'nin Türk siyasetini okuma biçimi olarak görüyorum. '54 milyon TL'ye alinan araçlar' gibi bir ifade kullanildi. Biz, en az 10 defa böyle bir araç aliminin olmadigini, bunun mutat 3 yilda bir yenilenen kiralamalardan ibaret oldugunu ifade ettik ama bu benzeri seyler tekrar tekrar gündeme getiriliyor. Bu, bir iletisim stratejisi. Sistematik olarak devam ettiriliyor. Biz de bunun bilincindeyiz."

Ünal'in "Biz burada millete ait bir zamani kullaniyoruz. Kullandigimiz bu zaman, sahsimiza, kisisel kavgalarimiza ait degil. Bu zaman, milletin kendisine aittir." ifadelerine Altay, yerinden söz alarak, "Marmaris'te yapilan yazlik sarayin, millet bu kadar fakruzaruret içindeyken, yeni bir saray yapilmasinin dogru olmadigini söylemek, kisisel kavga degil, benim görevimdir." yanitini verdi.

Ünal ise, "Bu saray muhabbeti üzerinden yürütülen tartismalar; bunlar, Recep Tayyip Erdogan'in kendi kisisel, sahsi mali degil, buralar devlete ait. Mesela Marmaris diyorsunuz; burasi Turgut Özal döneminde yapilmis, daha sonra da yine Cumhurbaskanligi makami için yenilenmis bir yerden bahsediyorsunuz." açiklamasinda bulundu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.