Basbaglar Katliaminin Izleri Müzede Sergileniyor

Erzincan’in Kemaliye ilçesine bagli Basbaglar köyünde 28 yil önce teröristlerce kursuna dizilerek ve yakilarak hayatinin kaybeden 33 sivil vatandasin acisi tazeligini korurken, katliama ait izler köyde insa edilen müzede sergileniyor.

Basbaglar Katliaminin Izleri Müzede Sergileniyor
Basbaglar köyünde 2013 yilinda açilan müzede, yaslari 13 ile 74 arasinda degisen ve 5 Temmuz 1993’te teröristler tarafindan katledilen 33 vatandasin anisi yasatiliyor. Müzenin girisinde katledilenlerin isimlerinin yer aldigi pano bulunuyor ve hain saldirida yasamini yitirenlerin fotograflari ile giysi, tespih, tarak ve ayakkabi gibi günlük kullandiklari esyalar sergileniyor.

Basbaglar Köyü Güzellestirme ve Kalkindirma Dernegi Baskani Mehmet Ali Dikkaya, “5 Temmuz aksam saat 20.00’da baslayan teröristlerin eylemleri saat 22.00’ye kadar devam etti. Tabi teröristler dört koldan köyü basmislar, telefonlari kesmisler, giris-çikislari tutmuslar, evleri talan edip ne var ne yok ziynet esyalarina varana kadar hepsini almislar götürmüsler” dedi.

O günü yasayan ve dün gibi hatirlayan Basbaglar Köyü Muhtari Ali Akarpinar ise adaletin hala yerini bulmadiginin altini çizerek, "Aslinda ben pek buraya çikamiyorum. Isin gerçegi o. Çünkü ben bu olayi yasadim. Bakin orada benin ayagimda o gün giyindigim terlik var. Buradaki esyalarin tamami sehitlerimizin üzerinden çikan esyalar. Onun için buraya duygulanmamak mümkün degil. Buraya gelen duygulaniyor, agliyor. Surada gördügünüz 13 yasindan itibaren 74 yasina kadar olan, katiller tarafindan katledilmis olan sehitlerimizin resimleri var. Tabi 28 yil oldu, 28 yildir biz bu aciyla beraber yasiyoruz. Bana çok soruyorlar psikolojik destek alip almadigimi. Hiç almadim. Biz tevekkül ettik Allah’a, inancimiz o sekilde devam etti. Biz devletimize bagliyiz, ülkemize bagliyiz, bayragimiza bagliyiz, dinimize bagliyiz, dolayisiyla biz ancak ve ancak adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. 28 yildir Basbaglar köyü hala adalet bekliyor” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.