VIOP'ta Endeks Kontrati Haftaya Düsüsle Basladi

Borsa Istanbul Vadeli Islem ve Opsiyon Piyasasi'nda (VIOP) agustos vadeli BIST 30 endeksine dayali kontrat, haftaya düsüsle baslamasinin ardindan 1.510 puanda dengelendi.

Agustos vadeli endeks kontrati, en düsük 1.509,50 puani görmesinin ardindan önceki normal seans kapanisinin yüzde 0,1 altinda 1.510,00 seviyesinden islem görüyor.

Cuma günü yükselis egiliminde hareket eden endeks kontrati, normal seansi önceki kapanisa göre yüzde 0,9 artisla 1.512,00 puandan tamamladi. Endeks kontrati, aksam seansinda ise yatay seyretti.

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininda görülen delta varyantinin küresel ekonomik aktiviteye olumsuz etkisinin derinlesmeye devam etmesiyle küresel pay piyasalarinda karisik bir seyrin hakim oldugunu söyledi.

Asya'da bazi ülkelerin normallesme adimlarini erteledigini, bazilarinin ise kapanma süresini uzattigini aktaran analistler, Çin ile Avrupa arasindaki seyahat anlasmazliklarinin da devam ettigini bildirdi.

Analistler, ABD'de piyasalarin tatil nedeniyle kapali olacagini hatirlatarak, yurt içinde açiklanacak enflasyonun piyasalarin yönü üzerinde belirleyici olabilecegini ifade etti.

Bugün, küresel bazda hizmet sektörü ve bilesik Satinalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edilecegini kaydeden analistler, teknik açidan endeks kontratinda 1.520 puanin önemli direnç, asagi yönlü hareketlerde ise 1.482 puanin destek olarak öne çiktigini ifade etti.

AA Finans'in gerçeklestirdigi ankete katilan ekonomistler, haziranda Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,46 artmasini bekliyor. Ekonomistlerin haziran ayi enflasyon beklentilerinin ortalamasina (yüzde 1,46) göre bir önceki ay yüzde 16,59 olan yillik enflasyonun yüzde 16,97'ye çikacagi hesaplaniyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.