Antalya'da Balon Baligi Alimlari Basladi

Tarim ve Orman Bakanligi Balikçilik ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altug Atalay: 'Denizlerimizde balon baliginin birkaç türü zaten vardi ama simdi bu sayi 8'e çikti' 'Balon baligi avlayan Akdeniz'de bulunan balikçilarimiza bir yilda 5 milyon lira destek vermis olacagiz. Bu sene 5,5 milyon baligi alacagiz ve bertaraf edecegiz'

Antalya'da Balon Baligi Alimlari Basladi
Tarim ve Orman Bakanligi Balikçilik ve Su Ürünleri Genel Müdürlügünce gerçeklestirilen "Balon Baligi Avciliginin Desteklenmesi, Aslan Baliginin Tüketime Kazandirilmasi" projesi kapsaminda Antalya'da balon baligi alimlari basladi.

Antalya Balikçi Barinagi'nda düzenlenen programa, Tarim ve Orman Bakanligi Balikçilik ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altug Atalay, Antalya Valisi Ersin Yazici, Akdeniz Su Ürünleri Arastirma, Üretme ve Egitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan ve çok sayida balikçi katildi.

Atalay, törendeki konusmasinda, balon baliginin Süveys Kanali'nin açilmasiyla ülkede oldugu gibi bütün Akdeniz'de istilaci hale geldigini söyledi.

Balon baliginin Akdeniz'i vatani gibi görüp yasamaya basladigini belirten Atalay, "Denizlerimizde balon baliginin birkaç türü zaten vardi ama simdi bu sayi 8'e çikti. Geçen sene bu türle mücadele kapsaminda bir kampanya baslattik. Benekli balon baligini getiren balikçilarimiza balik basina 5 lira destekleme ödemistik." dedi.

Bu pilot çalismanin hem balikçilar hem de kamuoyunda büyük begeni gördügünü vurgulayan Atalay, bunun üzerine kampanyayi genislettiklerini anlatti.

- "Balon baliginin bu sene hem bütçesini hem de alim miktarini arttirdik"

Tarim ve Orman Bakanliginin balon baligiyla ilgili projeye bütçe ayirmaya karar verdigini dile getiren Atalay, söyle devam etti:

"Balon baliginin bu sene hem bütçesini hem de alim miktarini arttirdik. Geçen sene tek tür aldigimiz balon baliklarinin bu sene bütün balon baliklari türlerini kapsayacak hale getirdik. Bu sayede balon baligi avlayan Akdeniz'de bulunan balikçilarimiza bir yilda 5 milyon lira destek vermis olacagiz. Bu sene 5,5 milyon balon baligi alacagiz ve bertaraf edecegiz. Bunlarin anaç balik oldugunu düsününce önümüzdeki senenin on milyonlarca balon baligini öldürmüs veya denizlerimizden çekmis olacagiz."

Aslan baliginin da balon baligi kadar tehlikeli bir tür oldugunu belirten Atalay, aslan baligi dikenlerine dokunulmasinin zararli oldugu ama dikenlerinin kesilmesiyle yiyecek olarak tüketilebildigini bildirdi.

Antalya Valisi Ersin Yazici ise balikçilarin balon baligini denizlerden temizleyip, diger balik ve canlilar için daha güvenli bir hale getirecegine inandiklarini ifade etti.

Konusmalardan sonra 30 bin balik yavrusu denize birakilirken, balon baligindan yapilan aksesuar ve çanta tanitildi.

Ayrica programa katilanlara temizlenmis aslan baligi ikram edildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.