Ürdün'de, Suudi Arabistan'da Gözaltindaki Filistinli Ve Ürdünlülerin Serbest Birakilmasi Talebiyle Gösteri

Suudi Arabistan'da yaklasik iki yildir gözaltinda bulunan Ürdünlü ve Filistinliler hakkinda verilmesi beklenen yargi kararinin ertelenmesi Ürdün'de protesto edildi.

Baskent Amman'daki Suudi Arabistan Büyükelçiligi yakinlarinda bir araya gelen gruptakiler, gözaltindaki Filistinli ve Ürdünlülerin davasinin nihayete erdirilmesini ve serbest birakilmalarini talep etti.

Eyleme katilan Suudi Arabistan'daki Ürdünlü Tutuklular Komitesi Baskani Hidir el-Mesayih, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Suudi Arabistan'a, gözaltindakilerin durusmasinin ikinci kez ertelenmesinden rahatsiz olduklari mesajini vermek istediklerini söyledi.

Mesayih, "Herhangi bir suçlari varsa buyurun onlari yargilayin ancak onlarin kendilerine suç isnat edilecek hiçbir sey yapmadigina inaniyoruz." dedi.

Yetmisli yaslarda bir kadin da gözaltindaki yakininin serbest birakilmasi için çagrida bulundu.

Suudi Arabistanli aktivistlerin, ülkedeki tutuklularin durumuyla ilgili bilgilendirme platformu olarak kullandigi "Düsünce Tutuklulari" Twitter hesabindan yapilan açiklamada, Suudi Arabistan'in, Subat 2019'da ülkede yasayan 60'in üzerinde Filistinli ve Ürdünlüyü Filistin direnis gruplarina maddi destek verdikleri suçlamasiyla gözaltina aldigi belirtilmisti.

Suudi Arabistan'da mahkeme, subatta Ürdünlü ve Filistinliler hakkindaki karar durusmasini hazirana ertelemisti. Mahkeme 21 Haziran'da da durusmanin 3 Ekim'e ertelenmesi yönünde karar almisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.