28 Yildir Dinmeyen Aci Açiklamasi Basbaglar Katliami

Erzincan'in Kemaliye ilçesinde, PKK'li teröristler tarafindan 33 sivilin katledildigi saldiridan yarali kurtulan Basbaglar köyünün muhtari Ali Akarpinar: 'Bayanlari toplayip ziynet esyalarina varincaya kadar almislar. Takriben yarim saat süreyle örgüt propagandalarini yapmislardi. Daha sonra üzerimize kursun yagdirdilar. Bu alanda 27 köylüm, yüzlerce mermiyle can verdi. 33 kisiden birini, köyün ortasinda vurdular, 5 kisi de evlerinde diri diri yakilarak can verdi' 'Iki ay tedavi gördügüm hastaneden çiktiktan sonra 5 Eylül 1993'te köye geldim ve hala yangin sönmemisti. Köy dozerlerle dümdüz edilmisti. Evimizin içinde kalan esyamizi da hiç bir sey de alamadik'

BARIS YALÇINKAYA - Erzincan'in Kemaliye ilçesinde, 28 yil önce 33 sivilin teröristlerce katledildigi ve terör örgütü PKK'nin en büyük sivil katliamlarindan olan Basbaglar Katliami'nin acisi dinmiyor.

Kent merkezine 220 kilometre uzakliktaki Basbaglar köyüne 5 Temmuz 1993 aksami gelen PKK'li teröristler, kadinlari derede topladiktan sonra evleri yagmalayip para, altin ve degerli esyalari alarak tüm evleri atese verdi.

Yapilan zulme karsi çikan 5 kisiyi de evlerde atese vererek öldüren teröristler, aksam namazini kilip camiden çikan 28 erkegi de köy meydaninda topladi.

Bir süre örgüt propagandasi yapan teröristler daha sonra bu kisileri de kursuna dizdi. Olaydan sonra bölgede yapilan incelemede, yüzlerce bos kovan bulundu.

- 28 yildir acilarini hafizalarindan silemiyorlar

Katliamin acisinin ilk günkü gibi taze oldugu köyde yasayanlar, 28 yil önce yasadiklarini ve acilarini hafizalarindan silemiyor.

Köyde, sehit edilenler her yil olayin yasandigi tarihte törenle aniliyor. Özellikle yaz aylarinda köylerine gelen vatandaslar, sehitlikte dua ediyor.

Katliamdan yarali kurtulan Basbaglar köyünün muhtari Ali Akarpinar, AA muhabirine, köyün bir gecede küle döndügünü söyledi.

Aksam namazi sirasinda yaklasik 80 ila 100 kisilik terörist grubunun köye geldigini ifade eden Akarpinar, söyle konustu:

"Basbaglar köyü her zamanki gibi kendi halinde isinde gücündeydi. Terör grubu bizleri camiden alip toplanti yapacaklarini söylediler. Bizi su anda bulundugumuz o mera alanina getirdiler. Diger bir grup da tabii bizim haberimiz yok, evleri yakip talan ediyorlar. Bayanlari toplayip ziynet esyalarina varincaya kadar almislar. Takriben yarim saat süreyle örgüt propagandalarini yapmislardi. Daha sonra üzerimize kursun yagdirdilar. Bu gördügünüz alanda 27 köylüm, yüzlerce mermiyle can verdi. 33 kisiden birini, köyün ortasinda vurdular, 5 kisi de evlerinde diri diri yakilarak can verdi."

- "Iki ay sonra geldim hala köydeki yangin sönmemisti"

Akarpinar, katliamdan yarali kurtuldugunu belirterek, hastanedeki tedavisi sonrasi 2 ay sonra köyüne geri döndügünü aktardi.

Taburcu olup köye geldigini anlatan Akarpinar, "Iki ay tedavi gördügüm hastaneden çiktiktan sonra 5 Eylül 1993'te köye geldim ve hala yangin sönmemisti. Köy dozerlerle dümdüz edilmisti. Evimizin içinde kalan esyamizi da hiçbir sey de alamadik." ifadelerini kullandi.

Katliamda babasini, agabeyini ve birçok yakinini kaybeden köylülerden Ali Akpinar ise gözyaslari içinde yaptigi konusmada, acinin halen içlerinde taze oldugunu dile getirdi.

Olaya karisanlarin cezasini çekmesini istediklerini belirten Akpinar, "28 sene önce sehitlerimiz ahirete gittiler, bizler yasiyoruz ama hep aci içinde yasiyoruz. Onlari hiçbir zaman unutmadik, unutmayacagiz ve unutturmayacagiz. Hep aci çekiyoruz, her sene... Hiç unutmuyoruz." dedi.

Köylülerden Serif Gül de Basbaglar Katliami'nin planli yapildigini anlatarak, kendilerine bu aciyi yasatanlarin bulunup cezalandirilmasini istedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.