Peru'da Pedro Castillo Devlet Baskani Olarak Yemin Etti

Peru’da 6 Haziran’da yapilan devlet baskanligi seçimlerini kazanan 51 yasindaki eski ögretmen Pedro Castillo, yemin ederek göreve basladi.

Peru'da Pedro Castillo Devlet Baskani Olarak Yemin Etti
Peru’da halk haziranda yeni devlet baskanini seçmek üzere sandik basina gitmis, ikinci tura kalan seçimleri Özgür Peru Partisi’nin adayi 51 yasindaki eski ögretmen Pedro Castillo oylarin yüzde 50,17’sini alarak kazanmisti. Bugün baskent Lima’daki Kongre’de yemin eden sol görüslü Castillo, resmen devlet baskani olarak göreve basladi.

Castillo’nun Peru’nun 200’üncü bagimsizlik gününde düzenlenen yemin törenine, Ispanya Krali V. Felipe’nin yani sira Sili Devlet Baskani Sebastian Pinera, Bolivya Devlet Baskani Luis Arce, Kolombiya ve Arjantin Devlet Baskani Alberto Fernandez ile Bolivya’nin eski Devlet Baskani Evo Morales katildi.

Castillo devlet baskani olarak yaptigi ilk konusmasinda, “2021-2026 döneminde devlet baskanligi görevini üstlenecegim Peru halklarina, tanriya, aileme, köylülere, yerli halklara, balikçilara, profesyonellere, çocuklara, ergenlere yemin ederim ki, yolsuzlugun olmadigi bir ülke vaat ediyorum. Yeni bir Anayasa üzerinde çalisacagima yemin ederim” dedi.

Peru’da siniflari ve irklari ayiran sömürge dönemi bölünmelerinin devam ettigini aktaran Castillo, "Inka Imparatorlugu’nun yenilgisi sömürge dönemini dogurdu, o zamandan bu zamana kadar devam eden kastlar ve farkliliklar kuruldu" dedi.

"Ülkemiz ilk kez bir köylü tarafindan yönetilecek" ifadelerini kullanan Devlet Baskani Castillo, bu sözleriyle kampanya vaatlerinden birini dogrulayarak, Anayasa reformu sözü verdi.

Özel mülkiyete saygi duyma sözü veren Castillo, ekonominin kritik bir sektörü olan madenciler için net kurallar koydu. Castillo ayrica, sembolik bir jest olarak Inka Imparatorlugu’nu yenen Ispanyol fatihin adini tasiyan “Pizarro Evi” olarak bilinen hükümet sarayinda yasamayacagini belirtti.

Catillo, 5 yildan kisa bir süre içinde Peru’nun 5’inci devlet baskani oldu. Castillo’nun partisi Özgür Peru, Meclis’teki 130 sandalyeden sadece 37’sine sahip olurken, Castillo’nun seçim sürecinde verdigi sözleri yerine getirmesini zorlastirmasi bekleniyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.