Kanada'da 182 Tane Daha Isimsiz Mezar Tespit Edildi

Kanada’nin British Columbia eyaletinde, 182 tane daha isimsiz mezar tespit edildi.

Kanada’da isimsiz mezarlar tespit edilmeye devam ediyor. British Columbia eyaletinin Dogu Kootenay bölgesinde bulunan Kizilderili milletlerinden Asagi Kootenay Birinci Ulus tarafindan yapilan açiklamada, Cranbrook kentinde yer alan eski St. Eugene Misyon Okulunun yakininda yer radari ile yapilan aramada, 182 tane isimsiz mezar tespit edildigini duyurdu. Açiklamada, mezarlarin sig oldugu ve yaklasik bir metre derinliginde oldugu ifade edildi. Asagi Kootenay Birinci Ulus, 100 kadar üyesinin söz konusu okula gitmeye zorlandigini belirterek, “Bu 182 ruhun kalintilarinin Ktunaxa ulusu üye gruplara, komsu First Nations topluluklarina ve aq’am topluluguna ait oldugu inaniliyor” dedi.

Asagi Kootenay Birinci Ulus Sefi Jason Louie yaptigi açiklamada, "Böyle bir seye asla tam olarak hazirlanamazsiniz" dedi.

St. Eugene Misyon Okulu, 1912’den 1970’lerin basina kadar Katolik Kilisesi tarafindan isletilirken ardindan genis bir golf sahasina sahip bir tatil köyü ve kumarhaneye dönüstürüldü. Söz konusu okulun su anki adi ise St. Eugene Golf Resort and Casino olarak biliniyor.

Kanada’da daha öncede yüzlerce isimsiz mezar bulundu

Kanada’nin Britanya Columbia eyaletinde yer alan Kamloops kentinde 1978 yilinda kapatilan Kamloops Kizilderili (Yerli) Yatili Okulu’nda, 29 Mayis’ta yer radari yöntemiyle yürütülen çalismalarda 215 çocugun kalintilarina rastlanmisti. Kalintilarin bulunmasinin ardindan Kanada’da, Kizilderili halka yönelik yapilanlar ve yatili okullara iliskin tartismalar alevlenmisti. Kanada Kizilderililerinin Ilk Milletlerinin toplanmasi ile olusan Egemen Yerli Milletler Federasyonu (FSIN) ve Kizilderili milletlerinden Cowessess Ilk Ulus, Saskatchewan bölgesinde yer alan Regina kentinin yaklasik 140 kilometre dogusunda bulunan eski Marieval Kizilderili Yatili Okulu çevresinde yüzlerce isimsiz kesfedildigini duyurmustu. Yapilan incelemelerin ardindan isimsiz mezar sayisinin 751 oldugu açiklanmisti.

Bu tür zorunlu yatili okullar, yerli gençleri asimile etmek amaciyla 19. ve 20. yüzyillarda Kanada hükümeti ve dini yetkililer tarafindan yönetiliyordu. 1863 ile 1998 yillari arasinda 150 binden fazla yerli çocuk ailelerinden alinarak bu okullara yerlestirildigi düsünülüyor. Söz konusu okullarda çocuklarin kendi dillerini konusmalarina veya kültürlerini uygulamalarina izin verilmezken, çocuklar bu okullarda kötü muameleye ve istismara maruz kaldi.

Öte yandan Kanada’da 2008 yilinda bu sistemin etkilerini belgelemek için baslatilan bir komisyon, çok sayida yerli çocugun asla kendi topluluklarina geri dönmedigini tespit etmesinin ardindan Kanada hükümeti sistem için resmi olarak özür dilemisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.