Normallesme Süreci Pastirma Satislarini Artirdi

1 Haziran’da baslayan yeni normallesmenin ardindan vatandaslarin disari çikmaya baslamasi ile pastirma ve sucuk satislarinin yüzde 20 arttigini söyleyen Pastirmaci Yasin Güzel, "Kisitlamalarin kalkmasi, satislari yüzde 20 artirdi" dedi.

Normallesme Süreci Pastirma Satislarini Artirdi
Pastirmasiyla meshur Kayseri’de, normallesme süreciyle beraber pastirma satislari artti. Gurbetçi sezonunun da gelmesiyle satislardan mutlu olan pastirmaci esnafi, 1 Temmuz’dan itibaren satislarin daha da artacagini kaydetti.

Gurbetçilerin gelmesinden sonra satislarin artacagindan umutlu olduklarini söyleyen pastirmaci Yasin Güzel, “Yeni normallesme döneminin satislarimiza çok büyük diyebilecegimiz katkisi olmadi ama yine de kisitlamalarda yapamadigimiz isi kisitlamalar kalkinca daha çok yapmaya basladik. Insanlarin disarida gezme orani artinca, alisveris yapma orani da artiyor haliyle. Su anda kisitlamalarin kalkmasi da islerimize yüzde 20 gibi bir katki sagladi. Yabanci turistlerimizin gelmesine 1-2 haftalik bir süreç var ama emekli olan ve yurt disinda yasayan gurbetçilerimiz gelmeye basladi.

Diger gurbetçilerimizin de gelmesi ile is oranlarimizin çok daha farkli olmasini umut ediyoruz esnaf olarak ve bekliyoruz” dedi.

Yasin Güzel, fiyatlarda simdilik bir artis olmadigini, yakin zamanda bir degisiklik beklediklerini söyleyerek, “Pastirma ve sucuk fiyatlarimizda su anda bir degisiklik yok. Bundan 3-4 ay öncesi ile fiyatlar ayni hemen hemen ama su anda ete çok afaki zamlar gelmeye basladi.

Zannedersem 1-2 hafta içerisinde bir fiyat oynamasi olacak. Et sucuklarimiz 60 TL’den basliyor, yag oranina göre 100 TL’ye kadar degisiklik gösteriyor. Pastirma fiyatlarimiz da 130 TL’den basliyor 190 TL’ye kadar çesitlilik gösterebiliyor. Kahvaltida pastirma ve sucuk yemek bir kültürdür. Bizler de kültürümüzü kaybetmeyelim. 1-2 kilo alinmasina gerek yok, yarim kilo 250 gram alinsin ama sofrada pastirma ve sucuk eksik olmasin. Özellikle de Kayseri halkinin sabah kahvaltisinda pastirma ve sucugu evinde bulunmali. Gelir düzeyine göre alsinlar ama bu kültürü kaybetmesinler” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.