Kocaeli'de Filistinli Kizin Ölümüne Iliskin Baba Ve Agabeyin Yargilanmasi Sürüyor

Mahkeme heyeti, maktulün cep telefonunun incelenmesine karar vererek durusmayi erteledi.

Kocaeli'nin Izmit ilçesinde, Filistin uyruklu Siwar Keblawi'nin ölümüne iliskin babasi ve agabeyinin yargilanmasina devam edildi.

Kocaeli 1. Agir Ceza Mahkemesindeki durusmaya, tutuklu saniklar baba Zekharya ve oglu Yahya Keblawi ile sanik avukatlari katildi.

Durusmada, önceki celsede açiklanan esas hakkindaki mütalaada "üst soydan akrabayi kasten öldürme" suçundan agirlastirilmis müebbet hapisle cezalandirilmalari talep edilen saniklara savunmalarini yapmalari için söz verildi.

Tercüman yardimiyla savunma yapan sanik baba Keblawi, kizini kaybeden bir baba olarak 2 yil 4 aydir ogluyla hapiste oldugunu belirterek, bu süre içinde ailesinden mahrum kaldigini söyledi.

Kendisinin ve oglunun bu suçu islediklerine dair somut bir delil olmadigini savunan Keblawi, "Siwar bizim en küçük çocugumuz, en sevdigimiz ve en degerlimizdir. Ne ihtiyaci varsa karsiladik. Zorla nisanlanma söz konusu degildir. Kendi hür iradesiyle hareket ediyordu. Ben ve oglum magduriyet yasiyoruz. Kanimizdan bir parça kaybettik, onun yasini bile tutamadik. Tüm deliller lehimize olmasina ragmen halen tutukluyuz." ifadelerini kullandi.

Savunmasini Türkçe yapan agabey Yahya Keblawi de hiçbir somut delil olmadigi halde suçlandiklarini iddia ederek, "Onu Israil'den hastaneye getirmek için Türkiye'ye geldim. Babamla kapiyi kirdiktan sonra kendisini içeride görmedik. Kirma sesi duyduktan sonra ya düstü ya da atladi. Balkona yaklastigimda asagida bagiriyordu. Kardesim gördügümüzde konusuyordu ancak kalkamiyordu." seklinde konustu.

Keblawi, kardesinin daha önce de intihar girisiminde bulundugunu öne sürerek, "Bu kiz için elimizden gelen her seyi yaptik. Siwar'in Filistin'deki odasinin balkonunda korkuluk vardir." dedi.

Olaydan 1,5 saat sonra ailesini almak için Israil'e gitmek üzere evden tek basina çiktigini anlatan Keblawi, "Kardesimi öldürüp kaçma niyetim olsaydi yanimda babami da götürürdüm. Israil'e bilet almazdim, baska ülkelere giderdim." iddiasinda bulundu.

Baba Keblawi'nin avukati Nazmi Küçükosmanoglu, kamera kayitlarina göre saniklarin binanin bahçesinden girmesi ve Siwar Keblawi'nin yere düsmesi arasinda 2 dakika 6 saniye oldugunu aktararak, bu kadar kisa sürede 5 kapiyi açip birini asagi atmanin mümkün olmadigini savundu.

Diger sanik avukati Sabih Sorucu da olay yerinde kesif yapilmasini, Siwar Keblawi'nin cep telefonunun incelenmesini, sanik ve maktule ait HTS raporlarinin dosyaya celp edilmesini istedi.

Mahkemeye heyeti, Siwar Keblawi'nin cep telefonunun incelenmesine ve HTS kayitlarinin istenmesine karar vererek, durusmayi erteledi.

- Olay

Kocaeli'nin Izmit ilçesinde, 6 Subat 2019'da balkondan düserek hayatini kaybeden Filistin uyruklu Siwar Keblawi'nin (21) ölümünü süpheli bulan polis ekiplerince çalisma baslatilmisti.

Bu kapsamda baba Zekharya Keblawi (59) gözaltina alinmis, olaya karistigi ileri sürülen maktulün agabey Yahya Keblawi de (34) Israil'e çikma hazirligindayken bir otelde yakalanmisti. Süpheli baba ve oglu tutuklanmisti.

Kocaeli Cumhuriyet Bassavciliginca hazirlanan iddianamede, baba ve oglunun agirlastirilmis müebbet hapisle cezalandirilmasi talep ediliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.