AB Liderler Zirvesi Sona Erdi

AB Komisyonu Baskani Ursula von der Leyen: 'Bizim tarafimizda Gümrük Birligi'nin güncellenmesi müzakerelerine yetki verilmesine iliskin görüsmeler Konsey'de yeniden basladi ama daha yapilmasi gereken çok is var' 'Rusya, AB’yi hedef aldiginda geri itmeye, insan haklarini ihlal ettiginde buna karsi durmaya, çikarlarimiza zarar verdiginde Rusya’yi sinirlamaya karar verdik' '(Macaristan'daki es cinsellikle ilgili) Yasa, açikça ve kesin olarak ayrimcidir. Buna karsi durmak için harekete geçecegiz'

AB Liderler Zirvesi Sona Erdi
Avrupa Birligi (AB) Komisyonu Baskani Ursula von der Leyen, Gümrük Birligi'nin güncellenmesi müzakerelerine yetki verilmesine iliskin görüsmelerin yeniden basladigini, Rusya ile iliskiler konusunda "geri itme, sinirlandirma ve iliski kurma"dan olusan strateji çerçevesinde ilerleyeceklerini söyledi.

Von der Leyen, AB Liderler Zirvesi'nin ardindan düzenlenen ortak basin toplantisinda, Rusya konusunda oldukça verimli görüsmeler yaptiklarini belirterek "Sinirlayici önlemler bakimindan çok çesitli seçenekleri degerlendirdik ve Rus sivil toplumuyla iliski kurmanin, degerlerimizi ve temel haklarimizi desteklemenin önemine degindik." dedi.

Komisyon Baskani von der Leyen, "Rusya, AB’yi hedef aldiginda geri itmeye, insan haklarini ihlal ettiginde buna karsi durmaya, çikarlarimiza zarar verdiginde Rusya’yi sinirlamaya karar verdik." diye konustu.

AB'nin Rusya'nin en büyük ekonomik ortagi oldugunu, dolayisiyla ekonomisi petrol ve dogal gaza dayali Moskova yönetiminin, Birlige ihtiyaç duydugunu animsatan von der Leyen, enerji alaninda da yenilenebilir kaynaklara yönelerek Rusya'ya bagimliligi azaltacaklarini belirtti.

Von der Leyen, böylelikle Rusya ile girilecek diyaloglarda AB'nin elinin güçlü olmaya devam edecegine isaret ederek "Çikarimiz bunu gerektirdiginde Rusya ile iliski kuracagiz." ifadesini kullandi.

- "Kibris'ta iki devletli çözümü asla kabul etmeyecegiz"

Kibris meselesi ve Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in 20 Temmuz'da Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) düzenlemesi planlanan ziyaretle ilgili bir soruyu yanitlayan von der Leyen, Erdogan ile 21 Haziran'da telefon görüsmesi yaptigini söyledi.

Bunun, AB için çok hassas bir konu oldugunu vurgulayan von der Leyen, Erdogan'in KKTC ziyaretinin nasil geçtigini yakindan izleyeceklerini dile getirdi.

Von der Leyen, "AB olarak (Kibris'ta) iki devletli bir çözümü asla kabul etmeyecegiz. Bu mesaj gönderildi. Sayin Cumhurbaskani'na bizzat kendim söyledim. Simdi olumlu bir sinyal gönderme karari kendisine kalmis durumda." dedi.

Türkiye ile mart ayindan bu yana özellikle ticaret ve Suriyeliler konularinda çalistiklarina dikkati çeken von der Leyen, Türkiye'nin ticaret konusunda mense sahadetnamesi gibi unsurlar hakkinda adimlar attigini anlatti ve Türkiye'nin bu alanda daha fazlasini yapmasi gerektigini ifade etti.

- Gümrük Birligi'nin güncellenmesi

Von der Leyen, "Bizim tarafimizda Gümrük Birligi'nin güncellenmesi müzakerelerine yetki verilmesine iliskin görüsmeler Konsey'de yeniden basladi ama daha yapilmasi gereken çok is var." diye konustu.

AB'nin salginin ekonomik etkilerine karsi hazirladigi toplam 750 milyar avroluk kurtarma programinin hayata geçirildigine isaret eden von der Leyen, 24 üye ülkenin programdan faydalanmak için gerekli harcama planlarini hazirladiklarini ve 12 ülke planinin AB Komisyonu tarafindan onaylandigini söyledi.

Von der Leyen, AB ve üye ülkelerin salgina karsi toplam 3 trilyon avroya yakin likidite destegi sagladiklarina dikkati çekti.

- Macaristan'daki es cinsellikle ilgili yasa

Zirvede tartisilan; Macaristan'da 18 yasindan küçükleri es cinsellige tesvik etmeyi yasaklamak için çikarilan fakat birçok AB üyesinin tepkisiyle karsilasan yasaya iliskin de von der Leyen, Macaristan'da 10 milyon kadar insanin yasadigini ve bu ülkenin AB üyesi olarak kalmasi için iyi sebepler olduguna inandigini belirtti. Von der Leyen, "Bu yasa, açikça ve kesin olarak ayrimcidir. Buna karsi durmak için harekete geçecegiz." degerlendirmesini yapti.

- Rusya ile iliskiler

AB Konseyi Baskani Charles Michel de AB, Rusya tarafindan her hedef alindiginda ya da provoke edildiginde cevap vermek yerine, güçlü biçimde tepki vererek AB'nin degerlerini ve çikarlarini korumayi amaçladiklarini vurguladi.

AB liderlerinin Rusya ile iklim, çevre, saglik ve belirli güvenlik konularinda is birligi yapabileceklerini degerlendirdigini aktaran Michel, sadece söylem degil, eylem bazinda da harekete geçeceklerini ve Dogu Avrupa ortakligini güçlendirmeye egileceklerini ifade etti.

Michel, Rusya ile kurulacak herhangi bir diyalogun zayiflik degil, güç göstergesi olacagina dikkati çekti.

AB Konseyi Baskani Michel, Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin ile yakin zamanda bir zirve düzenlenecegi iddialarini yalanladi.

Macaristan'daki es cinsellikle ilgili yasaya iliskin ise Michel, temel haklarin AB projesinin kalbini olusturdugunu hatirlatarak söz konusu ülkeye karsi alinacak tedbirlerle ilgili, "Önemli olan, AB yasasinin ve degerlerinin üstünlügünü teyit etmis olmamizdir." dedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.