TBMM Genel Kurulu

AK Parti Grup Baskanvekili Cahit Özkan: 'Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi, Türk siyasi tarihinin ortak aklinin eseridir. Bu sistem, Cumhur Ittifaki'nin ve milletimizin dayanismasi ve mücadelesiyle hayata geçti' CHP Grup Baskanvekili Özgür Özel: 'Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'ne geçisle birlikte yurttaslarimiz daha yoksul oldu, issizlik daha yükseldi'

AK Parti Grup Baskanvekili Cahit Özkan, Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'nin, Türk siyasi tarihinin ortak aklinin eseri oldugunu belirterek, "Bu sistem, Cumhur Ittifaki'nin ve milletimizin dayanismasi ve mücadelesiyle hayata geçti." dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda siyasi partilerin grup baskanvekilleri yerinden söz alarak gündeme iliskin degerlendirmelerde bulundu.

MHP Grup Baskanvekili Muhammed Levent Bülbül, ikna çalismalari neticesinde PKK terör örgütünden kaçan 5 teröristin teslim oldugunu belirterek, son dönemdeki kopuslarin örgütün çözülme süreci içerisinde oldugunu ve bölge insaninin da bunlara destek vermedigini gösterdigini söyledi.

HDP Grup Baskanvekili Meral Danis Bestas, eski Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioglu'na sosyal medya hesabi üzerinden yapilan küfürlere karsi yapilan suç duyurularindan bir netice alinmadigini, söz konusu kisiler hakkinda yarginin harekete geçmedigini ileri sürdü.

CHP Grup Baskanvekili Özgür Özel ise üç yil önce Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'ne geçildigini animsatarak, "Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'ne geçisle birlikte yurttaslarimiz daha yoksul oldu, issizlik daha yükseldi. Ülkemiz diplomatik açidan yalniz kaldi, adalet ve demokrasi açisindan daha geriye gitti. Genis tabanli issizlik 5 milyondan 9 milyona çikti. Bütün yetkilerin toplandigi rejimlerin basina ne geliyorsa Türkiye'nin basina da o geldi." ifadelerini kullandi.

IYI Parti Grup Baskanvekili Lütfü Türkkan'in Kocaeli'deki çiftliginde yikim çalismalarinin takibi sirasinda yasanan olayi animsatan Özel, "Lütfü Türkkan Bey, kendisini çok üzen gelismelere muhatap oluyor. Ahirlarin oldugu bir araziyle ilgili yapilan bir çalisma var. Bugüne kadar hiç öyle bir sey duymadik. Iktidar partisinden bir milletvekilinin, bir siyasetçinin tarlasindaki bir ahirini jandarmayla yikmaya giden bir sey duymadik. Lütfü Bey'e, muhalif olmanin, net ve sert bir muhalefet yapmanin, saraya uygun bir dil kurmamanin, iktidari rahatsiz etmenin bedeli ödetilmeye çalisiliyor. Ona yapilani kendimize yapilmis sayiliyoruz." diye konustu.

AK Parti Grup Baskanvekili Cahit Özkan, 3 yil önce bugün Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'nin bütün kurum ve kurallariyla yürürlüge girdigini hatirlatti.

Özkan, "Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi Türk siyasi tarihinin ortak aklinin eseridir. Bu sistem, Cumhur Ittifaki'nin ve milletimizin dayanismasi ve mücadelesiyle hayata geçti." dedi.

Cahit Özkan, bu sistemin daha önce de merhum Turgut Özal, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkes ve Muhsin Yazicioglu ile birçok degerli devlet adaminin da istegi oldugunu dile getirdi.

Türkiye'nin Azerbaycan'la ortaya koydugu tavra deginen Özkan, bunun güçlü hükümet ve istikrarli siyasetin bir sonucu oldugunu söyledi.

Özkan, "Karadeniz'de 540 milyar metreküp dogal gazi kesfederek milletimizin hizmetine sunduk. Akdeniz tarihte oldugu gibi yeniden bir Türk gölü haline gelmistir. Anadolu cografyasinin yarisi kadar büyüklükte olan mavi vatani insa ettik. Hamdolsun altindaki trilyonlarca dolarlik dogal gaz milletimizin hizmetindedir." seklinde konustu.

Türk toplumunun temelinin aile olduguna dikkati çeken Özkan, ailenin her çocuk için bir okul, anne ve babanin da bir ögretemem oldugunu ifade etti.

Her çocugun bu imkana sahip olamadigini dile getiren Özkan, "Bu imkana sahip olmayan çocuklar, devlet korumasinin altindadir. Aile odakli hizmetlerimizin basinda koruyucu aile hizmeti gelmektedir. Koruyucu aile hizmetinin amaci çocuklari birebir ilgi, koruma ve sevgi saglayacak koruyucu ailelerle bulusturmaktir. Tesvik edilen koruyucu aile uygulamasi yayginlasmis ve milletimiz nezdinde farkindaliga ulasmistir." degerlendirmesinde bulundu.

Özkan, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in imzasiyla 30 Haziran'in "Koruyucu Aile Günü" ilan edildigini de belirtti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.