Kanada'da Yüzlerce Isimsiz Mezar Tespit Edildi

Kanada Kizilderililerinin Ilk Milletler’inin toplanmasi ile olusan Egemen Yerli Milletler Federasyonu (FSIN) ve Kizilderili milletlerinden Cowessess Ilk Ulus, Kanada’nin Saskatchewan bölgesinde yüzlerce isimsiz mezar tespit edildigini belirtti. FSIN, "Bu isimsiz mezarlarin sayisi, Kanada’da bugüne kadarki en önemli sayi olacak" ifadelerini kullandi.

Kanada’nin Britanya Columbia eyaletinde yer alan Kamloops kentinde 1978 yilinda kapatilan Kamloops Kizilderili (Yerli) Yatili Okulu’nda, 29 Mayis’ta yer radari yöntemiyle yürütülen çalismalarda 215 çocugun kalintilarina rastlanmisti. Kalintilarin bulunmasinin ardindan Kanada’da, Kizilderili halka yönelik yapilanlara iliskin akillarda soru isaretleri olusmus ve ülkede tansiyon yükselmisti. Son bulgularin ardindan Kanada Kizilderililerinin Ilk Milletler’inin toplanmasi ile olusan Egemen Yerli Milletler Federasyonu (FSIN) ve Kizilderili milletlerinden Cowessess Ilk Ulus’dan, yüzlerce isimsiz mezar tespit edildigine iliskin açiklamada geldi. Mezarlarin kesfini, "korkunç ve sok edici" olarak nitelendirilen FSIN ve Cowessess Ilk Ulus tarafindan yapilan açiklamada, Kanada’nin Saskatchewan bölgesinde yer alan Regina kentinin yaklasik 140 kilometre dogusunda bulunan eski Marieval Kizilderili Yatili Okulu çevresinde yüzlerce isimsiz kesfedildigini kaydedildi. FSIN tarafindan yapilan basin açiklamasinda, "Bu isimsiz mezarlarin sayisi, Kanada’da bugüne kadarki en önemli sayi olacak" ifadelerini kullandi.

Saskatchewan Basbakani Scott Moe yaptigi açiklamada ise, "Bugün Saskatchewan’in tamami, eski Marieval Kizilderili Konut Okulu bölgesinin yakinindaki isimsiz mezarlardakiler için yas tutuyor. Birçogunun çocuk oldugunu anliyorum ve bu kadar çok çocugun ailelerinden ayrildiktan sonra, sadece bir ailenin saglayabilecegi sevgi ve teselliden uzak kaldiktan sonra hayatini kaybettigini düsünmek yürek parçalayici" ifadelerini kaydetti.

Eyalet hükümetinin tam destegini sunmak için FSIN Baskani Bobby Cameron ve Cowessess Ilk Ulus Baskani Cadmus Delorme ile konustugunu belirten Moe, "Ne yazik ki, diger Saskatchewan Ilk Uluslari eyalet genelinde mezar aramalari devam ederken ayni sok ve umutsuzlugu yasayacak" dedi.

Ayrica Kanada’nin Saskatoon kenti Belediye Baskani Charlie Clark yaptigi basin açiklamasinda, "FSIN’in bu duyurusu, okullarin korkunç gerçegini kapimizin önüne getiriyor" ifadelerini kullandi.

Öte yandan, Kanada’nin Saskatoon kenti yetkilileri tarafindan dün aksam yapilan açiklamada, bölgedeki isimsiz mezarlarda bulunan çocuklari onurlandirmak için Persembe günü yerel saatle 09.00’da bayraklarin yariya indirilecegini duyurmustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.