Koç Toplulugu 95. Kurulus Yil Dönümü

Koç Holding Seref Baskani Rahmi Koç: 'Koç Toplulugu daima kanunlara sonuna kadar riayet etmis, saygili davranmis ve her zaman vergilerini vaktinden evvel ödemis bir kurulustur' Koç Holding Yönetim Kurulu Baskani Ömer Koç: 'Koç Toplulugu olarak, geçmis degerlerimizin isiginda ve yeni dijital kültürün rehberliginde ikinci asrimiza ayni güçle adim atmaya haziriz'.

Koç Holding Seref Baskani Rahmi Koç, "Koç Toplulugu daima kanunlara sonuna kadar riayet etmis, saygili davranmis ve her zaman vergilerini vaktinden evvel ödemis bir kurulustur." ifadelerini kullandi.

Koç Toplulugu yayini Bizden Haberler dergisinin Koç Toplulugu'nun kurulusunun 95. yil dönümüne özel sayisinda degerlendirmelerde Rahmi Koç, Türkiye’de birçok ticarethanenin, kuruculari öldükten sonra aile içerisindeki anlasmazliklar ve miras kavgalarindan ötürü ikinci jenerasyona dahi geçemedigini, kendilerinin ise üçüncü jenerasyon olan bayilerinin bulundugunu, çogu hatiri sayilir sirketlerde aile fertlerinin, mirasi üçüncü jenerasyona maalesef tasiyamadigini belirtti.

Yerli veya yabanci olsun ortakliklarin aynen evlilikler gibi hassas konular oldugunu, çok dikkatli davranis ve hareket istedigini aktaran Koç, "Hiçbir zaman fevri ve hissi davranislari kaldirmaz ve böyle davranislarla basarili olunamaz. Bu isin içinde darilmak, küsmek veya bikmak yoktur. Esas gaye, isin selametidir. Koç Toplulugu daima kanunlara sonuna kadar riayet etmis, saygili davranmis ve her zaman vergilerini vaktinden evvel ödemis bir kurulustur." degerlendirmesinde bulundu.

Koç, memlekette ilk sanayi hamlesini kendilerinin yapmasi nedeniyle bürokraside birçok mevzuatin olusmasi ve degismesinde önemli katkilari oldugunu aktararak, sunlari kaydetti:

"1963’te Holding’in kurulusundan itibaren Topluluk hakiki bir kurumsal müessese oldu ve bir 'Koç kültürü' yerlesti. Tercihen idareciler içeriden seçildiler. Disaridan gelenler ne hikmetse Koç kültürüne ayak uydurmakta sikinti çektiler, bazilari hiç adapte olamadi bazilari ise zorlandilar. Zaman zaman Koç ailesi menfaati ile Holding’in menfaati örtüsmemistir. Bu da isin tabiati icabidir ve bazen aile sapkasini çikarip Holding sapkasini giyerek karar vermek durumunda kalmisizdir."

Kendisinin zamaninda üç sektöre girmek istedigini ancak o vakit idare heyetinin bunlari benimsemedigini belirten Koç, bunlarin, bankacilik, armatörlük ve ihracat oldugunu bildirdi.

Koç, bugün Türkiye’nin toplam ihracatinin yüzde 7’sini kendilerinin yaptigini kaydetti.

- "Koç Toplulugu olarak ikinci asrimiza ayni güçle adim atmaya haziriz"

Koç Holding Yönetim Kurulu Baskani Ömer Koç ise Koç Toplulugu'nun sadece bir sanayi toplulugu olmadigini, 95 yillik tarihlerinde de hiçbir zaman sadece ekonomik deger odakli olmadiklarini aktararak, su degerlendirmelerde bulundu:

"Memleketimizin ekonomisi için elimizden gelen bütün gayreti göstermenin ötesinde ülkemizden kazandigimizi insanimizla paylasmayi üstümüze vazife addettik. 'Önce insan', bizim için kavramsal bir yaklasimdan ziyade faaliyetlerimizin, is yapis kültürümüzün merkezine yerlestirdigimiz temel ilke oldu. Sagliktan kültüre, egitimden çevreye uzanan alanlardaki faaliyetlerimizle milyonlarca insanin hayatina dokunduk ve bu çalismalarimiza ayni arzuyla devam edecegiz.

Koç Toplulugu, çalisanlariyla, bayisiyle, tedarikçisiyle, tüketicisiyle büyük bir ekosistem. 95 yildir bitmek bilmeyen bir azimle, faaliyet gösterdigimiz tüm alanlarda yaptigimiz stratejik yatirimlarla, sosyal alandaki hizmetlerimiz esliginde, tüm paydaslarimizla birlikte büyüdük. 95 yildir, baskalarinin görmedigini görerek, vizyoner bakis açimiz ve saglam kurumsal yapimizla Türkiye’de liderligimizi koruyarak dünyanin en güçlü sirketleri arasinda yer aldik. Koç Toplulugu olarak, geçmis degerlerimizin isiginda ve yeni dijital kültürün rehberliginde ikinci asrimiza ayni güçle adim atmaya haziriz."

Vehbi Koç’un 100 yillik sirket olma hayaline çok yakin olduklarini ve bu hayaline eriseceklerini vurgulayan Koç, "Bununla da yetinmeyip yeni hedeflerimizi ikinci yüzyilimizda çagin kosullarina göre tasavvur ederek daha yüksege tasiyacagiz. Bunu, güçlü insan kaynagimiz, zamanin ötesinde düsünen vizyoner yöneticilerimiz, kader birligi yaptigimiz paydaslarimizla beraber gerçeklestirecegiz." ifadelerini kullandi.

Hayata geçirdikleri etkin dijital dönüsümün sagladigi avantajlari dikkatle degerlendirmeyi amaçladiklarini kaydeden Koç, Türkiye’de özel sektöre dijital dönüsümde de liderlik ederek gelecegi daha güçlü karsilayacaklarini vurguladi.

Toplulugun, sürekli degisebilen kosullara uygun kararlari alarak riskleri yönetip firsatlardan istifade ederken, uzun vadeli stratejik odagindan da taviz vermeyecegini aktaran Koç, "Koç Toplulugu, tüm Türkiye’nin degeridir, itibaridir. Ikinci asrimizda da Türkiye ile birlikte büyümeye devam edecegiz." degerlendirmesinde bulundu.

- "Vehbi Bey, bugünleri görse büyük bir gurur ve mutluluk duyardi"

Vehbi Koç Vakfi Yönetim Kurulu Baskani ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel ise "Vehbi Bey, gelecegi, yani bugünleri hayal ederek pek çok sektörün altyapisini olusturacak girisimlerle bir taraftan Toplulugumuzun bir taraftan da ülkemizin kurumsal yapilanmasina önayak oldu. Suna yürekten inaniyorum ki, bugünleri görse büyük bir gurur ve mutluluk duyardi." ifadelerini kullandi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Baskan Vekili Ali Koç, gelecegin, hizla degisen ve giderek karmasiklasan yeni dünyayi anlayanlarin, trendleri önceden görüp yön verenlerin olacagini belirterek, "Topluluk sirketlerimizin, gelecegi sekillendirenler arasina ismini yazdirmayi sürdüreceginden eminiz. Zira bugüne kadar basarilanlari biliyor, kurulan hayallerin gerçeklesecegine de yürekten inaniyoruz." degerlendirmesinde bulundu.

- "34 farkli para birimiyle is yapiyoruz"

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakiroglu ise Koç Toplulugu'nun neredeyse bir asirdir güçlenerek büyürken, kosullar ne olursa olsun Türkiye için en iyisini hedeflemekten, ilkleri basarmaktan, üretmekten bir an dahi vazgeçmedigini aktararak, sunlari kaydetti:

"Kurucumuz merhum Vehbi Koç, döneminin çok ilerisinde bir bakis açisina, çok stratejik bir vizyona, özü degerlerle ve memleket sevgisiyle örülü bir gelecek yaklasimina sahipti. Toplulugumuzun DNA’sini olusturan bu yaklasim, bugün halen en degerli mirasimiz olarak yolumuzu aydinlatmayi sürdürüyor. Bu vesileyle merhum Vehbi Koç basta olmak üzere, 95 yil boyunca ilmek ilmek örülen bu basari öyküsüne emek veren, katki saglayan herkesi saygiyla ve sükranla aniyorum."

Küresel bir vizyona sahip olan Koç Toplulugu'nda 100 bini askin çalisanin bulundugunu bildiren Çakiroglu, "Türkiye’nin en büyük sanayi ve hizmetler topluluguyuz. Yurt disinda ise 60’tan fazla üretim tesisi ve pazarlama sirketimiz bulunuyor. Ofislerimizde 49 farkli dil konusuluyor. 34 farkli para birimiyle is yapiyoruz. Toplulugumuzun uzun vadeli deger yaratma hedefiyle faaliyetlerine ve yatirimlarina devam etmesini mümkün kilan bir kurumsal yönetim yapisina sahibiz." degerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.