Italya'dan Belgrad-Pristine Diyaloguna Destek

Italya Disisleri Bakani Luigi Di Maio, Avrupa Birligi (AB) ara buluculugunda devam eden Belgrad-Pristine Diyaloguna Brüksel'in ABD'nin katkilariyla sundugu destegin iki taraf için de tarihi bir firsat oldugunu söyledi.

Di Maio, resmi temaslarda bulunmak üzere geldigi Sirbistan'in baskenti Belgrad'da mevkidasi Nikola Selakovic ile ortak basin toplantisi düzenledi.

AB ara buluculugunda devam eden Belgrad-Pristine Diyaloguna Brüksel'in ABD'nin katkilariyla sundugu destegin iki taraf için de tarihi bir firsat oldugunu ifade ederek, Italya'nin diyalogun devam etmesine destek verdigini söyledi.

Belgrad'in ardindan Kosova'nin baskenti Pristine'yi ziyaret edecegine isaret eden Di Maio, Sirbistan'in AB üyelik sürecini hizlandirmasi gerektigini belirtti.

Di Maio, Sirbistan'in AB üyelik sürecinde basarili ilerleyebilmesi için büyük bir potansiyele sahip oldugunu söyleyerek, "Sirbistan için zor bir yol. AB'nin Bati Balkanlar'da genisleme politikasi stratejik önceligimizdir. Italya'nin destegini her zaman hissedebilirsiniz." dedi.

Selakovic de Sirbistan'in bölgede istikrar ve barisin saglanmasinda kilit rol oynadigini ifade ederek, "Belgrad-Pristine Diyalogunda makul ve mantikli bir çözümün bulunmasindan yanayiz." diye konustu.

Italyan Bakan Di Maio, Belgrad'daki temaslari kapsaminda, Cumhurbaskani Aleksandar Vucic ve Basbakan Ana Brnabic ile bir araya geldi.

- Belgrad-Pristine Diyalogu

AB'nin ara buluculugunda 2011'de baslatilan Belgrad-Pristine diyalog süreci, Sirbistan ile Kosova arasindaki iliskilerin normallesmesini ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanimasini amaçliyor.

Sirbistan, 2008'de tek tarafli bagimsizligini ilan eden Kosova'yi hala kendi topragi olarak görmeye devam etse de Kosova bugün kadar 100'ün üzerinde ülke tarafindan bagimsiz bir devlet olarak tanindi.

Kosova ile Sirbistan arasindaki diyalog süreci, farkli sebeplerden yasanan gerginlikler nedeniyle sik sik kesintiye ugradi.

Taraflar en son 15 Haziran'da Brüksel'de görüsmüstü.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.