Ayvalik'a Yeni Orman

Balikesir’in Ayvalik ilçesinde geçtigimiz yil meydana gelen ve 51 hektarlik agaçlik alani küle çeviren orman yanginini ardindan, Balikesir Orman Bölge Müdürlügü tarafindan yapilan çalismalarda yanan alanlarda filizlenen yeni nesil agaçlar kamuoyuna tanitildi.

Ayvalik'a Yeni Orman
Balikesir’de, 2021 Afet Egitim Yili Projesi kapsaminda Ayvalik’in Seytansofrasi eteklerinde gerçeklesen tanitim programinda; Balikesir Valisi Hasan Sildak, Ayvalik Kaymakami Gökhan Görgülüarslan, Ayvalik Belediye Baskani Mesut Ergin, Balikesir Büyüksehir Belediye Baskan Vekili Yasin Sagay, AK Parti Balikesir Milletvekilleri Yavuz Subasi, Adil Çelik, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, daire amirleri, sivil toplum kuruluslariyla, siyasi partilerin temsilcileri ve kalabalik bir vatandas toplulugu hazir bulundu.

Programda konusan Balikesir Orman Müdürü Birol Dündar, geçtigimiz yil 19 Eylül 2020 tarihinde gerçeklesen yanginda 24 bin 579 adet agacin kül oldugunu belirterek, “Yanan alanda teknik ekiplerimizin yaptiklari incelemelerde bu alanda yeniden agaçlandirma çalismalarinin dikim olarak degil de, dogal olarak gençlestirme yapilmasina kanaatine vardik. Yanan agaçlarin kesilmesi ve alanin bosaltilmasinin akabinde de sahada kalan yanan agaç dallarinin teknigine uygun olarak serilme islemi yapildi. Mart ayi içerisinde de ilk çimlendirme çalismamizin sonuçlarini almaya basladik. Halen daha çimlenme islemi devam etmektedir. Ekiplerimizin fidan çalismalarinin sonucunda metrekarede 7-8 adet fidanin yesermeye basladigini tespit ettik. Yani su anda burada 70-80 bin fidan bulunmaktadir. Toplamda 3 buçuk 4 milyon civarinda fidan var olmus durumda. Bu gelismenin ardindan biz “Bir ölür, bin diriliriz’ sözünü hatirladik. Sanki bu söz tamda bu yanan alanlar için gerçeklesmisti. Bu sahada 26 bin agaç yanmisti ama simdi ayni sahaya 3 buçuk-4 milyon fidanimiz geldi.” dedi.

Toplantida konusan Balikesir Valisi Hasan Sildak ise projenin son derece anlamli oldugunu vurgulayarak, bunun keyfini yasadiklarini kaydederek, “Çünkü biz bugün sabahtan itibaren Orman Bölge Müdürlügümüzün salonunda da baska bir etkinlige katildi.

Bu etkinlik egitim konusuyla ilgiliydi. Içinde bulundugumuz yilin ‘Afet Egitim Yili’ olmasi nedeniyle de bu konulardaki faaliyetlerimizi en yüksek seviyeye çikarttik. Su ana kadar 78 bin kamu görevlimize Afet Farkindalik Egitimi’ne tabi tutuldu. Bu yönde gönüllü çalismalar hiz kazandi. Afad Gönüllüsü, Orman Yangin Gönüllüsü ve Itfaiye Gönüllüsü kavramlari altinda gönüllük faaliyetlerini yürütüyoruz. 1062 adet Orman Yangini gönüllümüzün il merkezinde Karesi ilçemizin gönüllüleri egitim faaliyetlerine basladi.

Karesi ilçemizin 4 köyünden seçilen gönüllü vatandaslarimiz, artik orman yanginlari konusunda, orman teskilatimizin en yakininda olacaklar. Bu gönüllülerimiz olasi yangin sahalarinda egitimli olarak itfaiye teskilatimiza destek vereceklerdir. Bu çalismalari ayni sekilde itfaiye teskilatimiz da yürütmekte. Yani bu sene, araç, yangin ve afet konularinda en yüksek hassasiyetle, en ileri derecede farkindaligi olusturmak için bütün kurumlarimiz birlikte hareket ediyorlar. En mühimi de yasadigimiz bu yangin felaketi, ülkemizin nadide kösesi, Türkiye’ye ve dünyaya mal olmus birçok güzelligi bünyesinde barindiran Ayvalik’ta, tabiatin bu sekilde zarar görmesi 51 hektarin üzerinde bir alanin yanmasi, 25 bin civarinda agacin etkilenmesi bizler için son derece üzüntü vericiydi. Ama artik devletimizin, kurumlarimizin refleks düzeyi o kadar yükseldi ki, yeni bir anlayis, yeni bir anlayis, her zaman vatandas olarak hizmet odakli, sonuç odakli çalisma, kurumlar arasi siki isbirligi iste bugün burayi bu noktaya getirmis oldu. Ülkemizin belki de en güzel örneklerinden birini teskil eden, son zamanlardaki çalismalarindan biridir“ diye konustu.

Konusmalarin ardindan genç nesil agaçlandirma çalismalarinin sürdügü alanda Vali Hasan Sildak öncülügündeki protokol üyeleri incelemelerde bulundu.

(Suat Salgin/ IHA)

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.