Almanya'da Apple Hakkinda Sorusturma Açildi

Almanya Federal Kartel Dairesi (Bundeskartellamt), Apple hakkinda pazar hakimiyetini kötüye kullanip kullanmadigina yönelik sorusturma baslatti.

Federal Kartel Dairesi tarafindan yapilan açiklamada, Apple'in iOS 14.5 isletim sistemindeki kullanici takibinin kisitlamasiyla ilgi sikayetlerden sonra ABD’li sirketin pazar hakimiyetinde durumunu kötüye kullanip kullanmadigina yönelik sorusturma baslatildigi belirtildi.

Apple'in yerlesik uygulamalari ve uygulama içi satin alma sistemine iliskin diger sikayetlerin de incelemeye tabi tutulacagi belirtilen açiklamada, 28 Ocak’ta Facebook, 18 Mayis’ta Amazon ve 25 Mayis’ta Google hakkinda pazar hakimiyetini kötüye kullanip kullanmadigina yönelik sorusturma baslatildigi da hatirlatildi.

Bu arada, Ocak 2021’de Almanya’da dijital sirketlerle ilgili antitröst yasasinda yapilan degisikliklerin yürürlüge girmesiyle sirketlerin pazar hakimiyetini belirleme ve rekabete karsi bazi uygulamalari yasaklama konusunda Federal Kartel Ofisi’ne daha fazla yetki verilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.